בן גוריון
בן גוריוןצילום בן גוריון: לע"מ

לאורך השנים יצאו אינספור ביוגרפיות על בן גוריון, שחשפו את משנתו וההיסטוריה הענפה שלו שכרוכה בהקמת המדינה.

באודיו-ביוגרפיה החדשה 'בין הסלילים' שפרקיה הראשונים עלו לרשת אתמול, בהפקת המכון למורשת בן-גוריון וחברת audio drama ובשיתוף כאן, מתקבלת לראשונה חוויה אחרת, כשדמותו של בן גוריון מסופרת בקולות נדירים מהארכיון של האנשים הקרובים אליו ביותר בנקודות קריטיות של חייו. בין קולותיהם, יוכלו המאזינים לשמוע גם את דבריו של בן-גוריון, שמשוחק על ידי השחקן אלון נוימן, ובעצם יקיים מעין דיאלוג עם הקולות השונים.

האודיו-ביוגרפיה מבוססת על סדרה של כ-200 ראיונות שנערכו על ידי המכון למורשת בן-גוריון לאחר מותו של הזקן, עם אלו שהכירו אותו מקרוב – משפחה, חברים, קולגות ועובדים, בני ברית וגם יריבים פוליטיים. כל פרק בסדרה יתמקד בנושא אחר, וביחד הם ירכיבו תמונה של בן-גוריון באופן שטרם צויר בעבר. זו היכרות אינטימית מהסוג שלא הוכר עד היום.

ההסכת החדש כולל 9 פרקים שיעסקו בזוויות שונות, אישיות ולאומיות בחייו של בן גוריון: יחסו לזקנה, ימי נעוריו ומשפחתו, יחסי העבודה שקיים עם עובדיו, עם קולגות וגם עם יריביו ויחסו המיוחד לצה"ל.

אתמול, ביום העצמאות, עלו בכאן הסכתים ושודרו בכאן תרבות הפרקים שעוסקים ביחס של בן גוריון ליהדות - לרבות אמונה באלוהים, התנ"ך וחשיבותו, והסכם הסטטוס קוו שמלווה אותנו עד היום - וביחסו של בן גוריון לגוף ונפש. הסדרה מאירה באור חדש את דמותו של בן-גוריון, ודרכה אולי גם את דמותנו שלנו כחברה.

"זהו אחד הפרויקטים החשובים והמעניינים שיצא לנו לעבוד עליהם בשנים האחרונות", אומר מנכ"ל המכון למורשת בן גוריון איתן דוניץ, "זה נדיר ומרגש לחשוף ראיונות קוליים ממרתפי הארכיון, כאלה שהוקלטו ממש בסמוך למותו של 'הזקן' ושלא הושמעו עד היום".