ח”כ עמית הלוי, הליכוד
ח”כ עמית הלוי, הליכודצילום: ערוץ 7

תגובתי לדבריו החמורים של שר הביטחון יואב גלנט: 1. העובדות שאמר אינן אמת. 2. המסקנות המתבקשות הן הפוכות. הפוכות לגמרי. 3. את הכישלון הצבאי של המלחמה צריך לתקן בשינוי הקונספציה המבצעית, לא בהסתרתו ברעיונות מדיניים, שגם הם נידונים לכישלון זהה.

וביתר פירוט למיטיבי לכת. ראשית לעובדות:

1. דבריך כי "חמאס אינו מתפקד כארגון צבאי ברצועת עזה ורוב גדודיו הושמדו", אינם אמת. כמי ששומע בוועדה את הדיווחים מפי הגורמים הבכירים בצה"ל העובדות הן, כי כל גדודי חמאס ללא יוצא מן הכלל ואף כל גדודי הג'יהאד האיסלאמי פעילים. אף גדוד לא הפסיק את פעולתו, לאף גדוד לא חסר מג"ד או מפקדי פלוגות. לחלק מהם היתה פגיעה מסוימת, הרבה הרבה יותר קטנה ממה שמפרסמים בשקר לציבור, אך בוודאי אף אחד מהם לא הושמד, כמו שאמרת.

2. בניגוד לדבריך, שגם בנקודה זו אינם אמת, חמאס מתפקד באופן יוצא מן הכלל כארגון צבאי בכל הרצועה מהצפון לדרום, לרבות ירי תמ"ס של עשרות טילים בתזמון בו הוא רוצה ולמקומות אליהם הוא רוצה לשגר (ע"ע אתמול בשדרות בזמן הצעדה), עשרות מבצעי ירי על פי התו"ל של חמאס והמשך מפעל הברחות הנשק העצום מציר פילדלפי, שנמשך מהיום הראשון למלחמה ועד היום, ביתר שאת מהעבר.

3. חמאס גם מתפקד באופן מלא מבחינה אזרחית. אמרת שחיסול יכולותיו השלטוניות היא על צה"ל, אבל צה"ל וגופי הביטחון כמעט ולא עשו דבר בהקשר הזה! כל 25 ראשי הערים, ראשי המערכות השלטוניות הדתיות, הכלכליות והחברתיות של חמאס מסתובבים באין מפריע ומנהלים את החיים האזרחיים ביד רמה. אין תכנית מבצעיות לפגוע בהם, אין הליכי הפללה וסיכול שלהם. זאת למרות דרישות חוזרות ונשנות בוועדת חו"ב בעניין.

4. התוכנית המבצעית שהגיש צה"ל בהובלת הרמטכ"ל ובהובלתך, לקבינט והוצגה לנו בוועדת חוץ וביטחון – הייתה ועודנה תכנית ירודה מאוד מבחינה מבצעית, ביחס למשימות אותם צה"ל נדרש לבצע. את התוצאות כולנו רואים כיום, שבעה חודשים אחרי הטבח הנורא, כל ילד בשדרות או חקלאי בכפר עזה, יודע שאין כל שינוי מהותי בשטח וצה"ל לא קרוב להשיג אף יעד מיעדי המלחמה.

5. למעשה, גם את התוכנית שצה"ל הציג הוא עצמו לא מיישם. אינני יודע אם זו הייתה הנחיה אמריקאית ישירה, אבל החל מאמצע ינואר, צה"ל זנח ללא כל הסבר מניח את הדעת, את התוכנית שלו שכללה כיבוש ושליטה מקדימים בכל ערי הרצועה ועבר ל"פשיטות" ולירי של אש מנגד, גם במקומות בהם על פי התוכנית המקורית הוא היה אמור לכבוש ולשלוט.

6. אם זו הייתה כוונת צה"ל, הרי שהיה ראוי שלא להביא למותם של עשרות רבות של חיילים ולהחיל את שיטת "הפשיטות" מהשלב הראשון של המלחמה. כפי שהעלו מספר חברי כנסת בישיבת וועדת חוץ וביטחון בהשתתפותך עוד לפני שהחל התמרון. כזכור סירבת.

****

ועכשיו למסקנה הנוראית שהסקת - יש עוד הרבה אי דיוקים רבים בדבריך, אבל העיקר זו השגיאה הקונספטואלית שבמסקנתך, שמחזירה אותנו ל-6.10 - "אסור לישראל לשלוט ברצועת עזה"

הסיבה המרכזית לכישלון הנוראי של צה"ל במלחמה הזו (כישלון שהינו לא פחות מכישלון ה-7.10) היא אחת – היעדר יעד ראשי ברור של שליטה ישראלית מלאה ברצועת עזה.

אין שום אפשרות לחסל את החמאס ברצועת עזה מבלי שישראל תשלוט בה. כיוון שברצועת עזה האוכלוסייה מולידה את החמאס ולא החמאס מוליד את האוכלוסייה.

רק שליטה בשטח, בסיוע, באוכלוסייה, בגבול ובמקורות האנרגיה – יכולה להביא לחיסול החמאס, יצירת הפרד ומשול, ולתהליכים חינוכיים וחברתיים שיצמיחו כוחות חברתיים אחרים.

כיום, אחרי 17 שנה של שלטון וחינוך חמאסי, אין כל אפשרות שפעולה צבאית כירורגית מהסוג שצה"ל עושה מאז ה-7.10 תביא להצמחת שלטון אחר. אלו דברי הבל שאין להם כל בסיס במציאות.

*****

שליטה של ישראל ברצועת עזה היא המסקנה המתבקשת מה-7.10 מבחינת כל מי שמבין בביטחון ובטרור, והיא גם המימוש המתבקש של ערכי היסוד הלאומיים של שחרור המולדת ומימוש החזון הציוני להיות עם חופשי בארצנו.