עמיחי אליהו
עמיחי אליהוצילום: ערוץ 7

על רקע קידום חוק הגיוס, שר המורשת עמיחי אליהו, שלל הבוקר את רעיון שילוב הסנקציות על תלמידי ישיבות וטען כי הוא מצדד בהטלת סנקציות על שירות צבאי "כמו של לפיד".

"אחרי שמחת תורה, ברור לכל מי שעיניו בראשו שרק טכנולוגיה וכוח לא מחזיק מים כשאין ערכים, כשאין את ערך לימוד התורה", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

"יחד עם זה מי שלא לומד צריך להתגייס למסגרות מתאימות שלא מרחיקות אותו מהעולם התורני. סנקציות? אני בעד סנקציות על משתמטים כמו לפיד ששירת בעיתון במחנה".

בדבריו קרא לפיטוריו של שר הביטחון יואב גלנט: "לפני כמה ימים שאלתי את גלנט מספר שאלות בישיבת הממשלה לגבי היכולת שלנו לנצח, בצורה מכובדת. ובמקום לענות הוא יצא. זו הקונספציה. חוסר היכולת להקשיב למי שחושב אחרת ממך. במקום לבוא ולומר נשבור אתכם ואת הרשות הפלסטינית, גלנט מהסס".

אליהו הוסיף: "האשמה היא גם עלינו. אני קראתי אתמול בקבוצת הממשלה לפיטוריו של גלנט. אי אפשר להמשיך עם אלופים בעלי תפיסות עולם שלא רוצים לנצח. הם אומנו לשמור על השקט ולא להילחם. ראש הממשלה צריך לגלות מנהיגות. אם הוא היה מפטר את גלנט אז בלילה של ההפגנות (…היינו במקום אחר). לא מאוחר לקבל החלטות ולעשות שינויים".

אליהו הזכיר את תת-אלוף עופר וינטר שהודח מצה"ל וקצינים אחרים בדמותו: "הגיע הזמן לומר שהערכים של תורת ישראל צריכים להוביל את המערכה. אם נתבייש להרים דגל של אמונה נמצא את עצמנו מאוכזבים שוב ושוב. לכן אני יותר סומך על אנשים שזו תפיסת עולמם". עוד אמר כי "בן גביר צריך להיות שר הביטחון".