חגית כמוס
חגית כמוסצילום: באדיבות המצולמת

שיחות טלפון הן דבר שבשגרה, על הצג מספר לא מזוהה.

"שלום שמי תמר, אנחנו גרים בקהילה תורנית מאוד במרכז הארץ ורציתי להתייעץ איך אוכל לשוחח עם בתי על התפתחותה הפיזיולוגית בשפה מכבדת ומתאימה?", שאלה בהיסוס.

איזו אמא נפלאה המבקשת ללמוד זאת, ומאידך מה גרם לה דווקא כעת לפנות לבירור הסוגיה? הרהרתי בליבי .

"מבשרת, ביתי הבכורה רק בת 13, תלמידה טובה, שמורה ועדינה, פנתה לאחותי הצעירה-דודתה, שיש ביניהן קשר אמיץ ושאלה אותה לפשר מושגים שונים ומילים שהיו זרות לה", אמרה האם הנסערת, "אני חוששת ולא יודעת כיצד להגיב", הוסיפה במבוכה.

חשתי שהיא מגלה טפח ומכסה טפחיים. ניסיתי להרגיעה ולתת לה קרקע בטוחה לשיח.

"כבר תקופה שאני מרגישה שמשהו אינו כשורה, גם המורה הצביעה על ירידה בתפקודה, כעת מתבהרים לי דברים שונים... אנחנו בית נורמטיבי, מכיל ואוהב לכל הדעות , איפה הייתי?", שאלה בדאגה. "מבשרת שיתפה כי נער בוגר יותר יצר עימה קשר והם מנהלים שיחות כבר תקופה ארוכה. הם קבעו להיפגש אך היא ביקשה להבין תחילה למה בדיוק הוא מתכוון, מה פשרן של המילים שלא הכירה וכיצד להגיב לבקשותיו", הוסיפה.

במקרים מעין אלו אנו מנסים לרדת לעומקם של הדברים ולהבין מדוע הנערה המשיכה בשיחות שלא הורגלה בהן מעולם. איך עלינו להקנות לילדנו כלי זיהוי ותמרורי אזהרה להתנהגות או לשיח לא ראוי ועוד. בנוסף, הפניתי את האם המתייסרת והאוהבת למרכז טיפולי תומך ומקצועי הקרוב למקום מגוריהם על מנת לקבל את המשך הסיוע הנדרש.

חשוב להדגיש, כי בידינו הדבר ואנו יכולים לרכוש את הכלים המקצועיים ולהעניק לילדינו מתנה נפלאה זו של הקניית הנושאים הקשורים לצניעות ודימוי גוף בצורה תורנית ומכבדת.

בליווי נכון, אפשר ללמד את הילדים כבר מגיל צעיר ובכל שלב התפתחותי, לפתח יחס חיובי, שמח ובריא לגופם ואף להגן על עצמם, חלילה אם יידרשו לכך. יחס זה ילווה את היקרים לנו מכל וישפיע גם על הזוגיות והאינטימיות שיפתחו עם בן או בת הזוג בעתיד.

זכיתי להימנות על צוות ההוראה באולפנה, עברנו יחד הכשרה ארוכה ומקצועית בתחום מטעם מכון פוע''ה שבעקבותיה בנינו תכנית מסודרת עבור התלמידות שהיא שם-דבר וציון דרך חשוב בגישה הנכונה בהנחלת נושאים אלו.

קורס 'נשיות בריאה' של מכון פוע''ה נותן את המענה הנדרש והמשמעותי בתחומי הנשיות (מיניות) בשלבי החיים השונים. התוכנית מקיפה ושוזרת את ההיבטים הפיזיולוגים, הפסיכולוגים, החינוכיים והתורניים, ומקנה כלים מעשיים להדרכת ההורים ואנשי החינוך הבאים במגע עם הילד בשלבי ההתפתחות השונים והעברת המידע החשוב הלאה.

נפש בריאה בגוף בריא-כפשוטו.

הכותבת היא חגית כמוס, בוגרת קורס 'נשיות בריאה'-מרכז לימוד פוע''ה, מלווה אימהות ובנות לשיח בריא בפתיחות ובקדושה