דרגות אלוף הוענקו לתת-אלוף רומן גופמן
דרגות אלוף הוענקו לתת-אלוף רומן גופמןצילום: דובר צה"ל

תת-אלוף רומן גופמן הנכנס לתפקידו כמזכיר הצבאי לראש הממשלה הועלה לדרגת אלוף היום (חמישי), בטקס שנערך במחנה "רבין" (הקריה).

הטקס נערך בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, ראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי ובנוכחות חברי פורום מטכ''ל ומשפחתו של האלוף. במעמד הזה מסיים את תפקידו אלוף אבי גיל, בתום קדנציה בת 3 שנים.

הלוי אמר: "בכל ימיה של מדינת ישראל התפקיד הזה היה חשוב, ובעיקר בימים אלה של מלחמה נוכח אתגרי השעה. יש לנו הזכות להחליף בין שני מצויינים. רומן, נבחרת לתפקיד על הנחישות הגדולה שלך, והיכולת לראות תמונה רחבה, לדעת במה נכון להתמקד וללכת קדימה".

הוא פנה למסכיר היוצא: "אבי, אתה מסיים תפקיד בהצלחה רבה מאוד. הבאת לתפקיד את הרגישות והתבונה שבנית בעשרות שנים של תפקידי פיקוד בצה"ל ביחידות לוחמות, בצורה ראויה מאוד. אני מאחל בהצלחה לשניכם".

גיל אמר: "ימים מורכבים עוברים על המדינה ותושביה. רק אתמול בערב נהרגו חמישה לוחמי צה"ל, לוחמי חטיבת הצנחנים - בית הגידול שלי. כוח מחצבתי. הם הצטרפו ל-712 חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון שנפלו במלחמה, ולאלפי החללים שנפלו במשימה להבטיח את קיומנו בחלקת האדמה הזו, שחלקם נצורים בליבי לעד. אני מכיר, מקרוב מאוד, את האתגרים המשמעותיים עמם מתמודדים מקבלי ההחלטות, וכמה אומץ נדרש להחליט - לכאן או לכאן".

לדבריו, "האתגרים הללו, מאז אותו בוקר שבו השתנו חיינו כאומה, כעם, לא ניתן להפריז בעוצמתם, במורכבותם והמתחים הרבים שהם מייצרים לאלה, נוספו ציווים שעלינו להשלים, ומהר ככל הניתן: השבת כלל החטופים, שחלק מבני משפחותיהם הפכו לחלק משמעותי בחיי, הביתה. הבסת חמאס והסרת איומים עתידיים מרצועת עזה. החלשת והסרת איובנו בזירות השונות. שיקום הנפגעים - בגוף ובנפש. והשבת החיים למסלולם - עד רגב האדמה האחרון".

הוא הוסיף: "ציווים אלה הם המגדלור המנחה אותנו. דרך ארוכה ותובענית לפנינו, ועלינו למצות את מלוא חוסננו הלאומי. אני בשר מבשרה של מערכת, לוחם ומפקד בצבא ההגנה לישראל, לוחם למען בטחונה ולמען עתידה של מדינת ישראל. כך היה וכך ימשיך להיות. בכל מקום ומכל תפקיד שאעשה".

גופמן אמר: "בהתרגשות ובכבוד, מבקש אני להודות על האמון הרב, ועל האחריות הגדולה אשר הופקדה בידי, על ידי ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. תפקיד המזכיר הצבאי ודרגת אלוף מהווים עבורי שליחות בעת יחודית בקורותיה של המדינה ואני מקבל אותה ברצון ובענווה".