הנשיא ביידן עם חברי הקבינט שלו
הנשיא ביידן עם חברי הקבינט שלוצילום: אוליבר קונטררס, הבית הלבן

עם העיתונאית החוקרת והסופרת קרולין גליק, מומחית ליחסי ישראל ארה"ב, שוחחנו על האישים שהציב הממשל האמריקאי בצמתי ההכרעה הנוגעים לעתיד המזרח התיכון והקשר שלהם לפלשתינים ואף לאיראנים.

את הראיון לערוץ 7 פותחת גליק בקביעה נחרצת אותה היא מפרטת ומסבירה ולפיה "כל מי שביידן מינה לעצב וליישם את המדיניות האמריקאית עוין לישראל. אין גורם אחד בכל הצוות המזרח תיכוני באף זרוע שלטונית בארה"ב שאוהד את ישראל. אין אף אחד וזה היה נכון מראשית הדרך, ועל כן העוינות של הממשל לישראל הייתה חסרת תקדים כבר מ-2021".

"הציבור הישראלי לא ער לכך כי העובדה טושטשה על ידי ביידן עצמו שידע לדבר לאורך עשורים בצורה ידידותית בזמן שבפועל הוא מקדם מדיניות עוינת מאוד לישראל. ביידן אף פעם לא היה חבר של ישראל אלא תמיד היה אחד הדמוקרטית העוינים לישראל אבל הוא מדבר יפה על המפגש שלו עם גולדה איר, על זה שהוא ציוני וכו', אבל במדיניות שלו זה אף פעם לא השתקף", אומרת גליק.

בדבריה מזכירה גליק כי אחרי אסון התאומים כיהן ביידן כיו"ר ועדת חוץ של הסנאט ו"בעוד מגדלי התאומים עולים באש הוא הוציא מיד הודעה שצריך להעביר מיליוני דולרים לאיראן כדי לפייס אותם וכמעשה של הפגנת רצון טוב לאייטולות. זו הייתה התגובה הראשונית שלו למתקפה הג'יהאדיסטית על ארה"ב כאשר לימים נודע ש-11 מתוך 19 חוטפי המטוסים עברו דרך איראן בדרכם לארה"ב. בכל זאת זו הייתה התגובה הראשונית של הסנאטור ג'ו ביידן. הוא תמיד היה פרו איראני ותמיד היה עוין לישראל, במיוחד לימין הישראלי".

אם כן מדוע הוא מסתיר את עמדותיו במסווה של חיוך גדול לישראל? "משום שהעם האמריקאי פרו ישראלי. גם עכשיו כשהמדיניות עוינת את ישראל, הם עוצרים משלוחי חימושים חיוניים שאושרו כבר על ידי הקונגרס ובזמן שהא עושה את זה תוך סערה ציבורית גדולה הוא מדבר על תחילת תהליך של העברת מיליארד דולר להעברת חימושים, אבל זה שקר כי זו רק תחילת תהליך שמי יודע אם יסתיים אי פעם והחימושים, אם בכלל יגיעו, זה יקרה לקראת 2030. הלכה למעשה הוא מטיל אמברגו נשק על ישראל בעת מלחמה קיומית וכדי לטשטש את זה הוא מדבר על העברת מיליארד דולר נשק, אבל הכול בלוף. כך הוא תמיד פועל. למרות ההסתה הפרועה והאנטישמית 80 אחוז באופן איתן מתחילת המלחמה תומך בישראל, שבעים אחוז תומכים בפעולה ברפיח ורוצים ניצחון מוחלט לישראל, שישים אחוז מתנגדים להפסקת אש כל עוד חמאס קיים, כך שאם אתה רוצה לקדם מדיניות עוינת לישראל, חשוב מאוד לכסות אותה בהודעות והכרזות שאין להם אחיזה במציאות ויגרמו לציבור להאמין שיש לך מחויבות לביטחונה של ישראל".

גליק דוחה את הטענה לפיה ביידן מתחיל להבין את המחיר הפוליטי שהוא משלם על יחסו לישראל וכעת הוא משנה מגמה ומגביל את הגבלת הנשק שעליה דיבר. בעיניה אין שום מקום לפרשנות מקלה שכזו. "אם אנחנו בעלת ברית של ארה"ב ואנחנו קובעים שצריך את הפעולה ברפיח כדי לנצח, אז ברור שכל צעד שמכשיל את המטרה הזו הוא צעד עוין מאוד לישראל ופוסל את עצם הריבונות של ישראל. איפה נשמע שבעלת ברית אומרת לשותפה לדרך שהיא תמנע ברגל גסה באמצעות לוחמה פוליטית ובאמצעות מניעת חימושים את הניצחון במלחמה. מי הם שיאמרו לנו איך לנהל את המלחמה?".

עוד מציינת גליק כי גם התקשורת הימנית לא הבינה את משמעות הכנסתם של הגנרלים הבכירים האמריקאים לקריה ולדיוני מטכ"ל ושם לייעץ למפקדי צה"ל כיצד לנהוג במלחמה, בעוד הם עצמם נחלו הפסדים צורבים בעיראק ובאפגניסטאן. "זו חוצפה שנועדה לחתור תחת רגלי ישראל בניהול תכנון וביצוע הקרבות".

"מתחילת הדרך ביידן אמר לנו שאנחנו חייבים לפעול לפי הדין הבינלאומי. באיזו זכות אתה מטיף לנו מוסר? מתי הפרנו את הדין הבינלאומי?", שואלת קרולין גליק ומזכירה: "אנחנו נלחמים בנאצים ג'יהאדיסטים. הוא מדבר כך ועוד מכנה את עצמו כציוני נלהב ומקבל גושפנקה ואהדה מהתקשורת. כבר כשהוא דיבר על גולדה מאיר בתחילת הדרך, הוא דיבר על הצורך להקים מדינה פלשתינית, גם כשכולם התפעלו מהחיבוק למשפחות החטופים הוא אמר שהוא רוצה שהשבעה באוקטובר יהיה יום העצמאות של המדינה הפלשתינית. אין מדיניות עוינת יותר מהמדיניות האמריקאית מאז השבעה באוקטובר כשמחלקת המדינה צייצה שאסור לישראל להגיב ושהיא צריכה לשמור על השקט בזמן שאנשי הקיבוצים ואנשי שדרות ואופקים וחיילים וחיילות שלנו נטבחו. זה בלתי נתפס".

"אין גורם אחד בכל צוות המזרח התיכון של ביידן שאוהד את ישראל", שבה גליק וקובעת, "לא בלינקן ולא סליבן שהיו אדריכלי הסכם הגרעין עם איראן, לא המנהל הבכיר למודיעין והגנה במועצה לביטחון לאומי של סליבן, מאהר ביטאר, שהוא פלשתיני והיה מראשי ה-BDS באוניברסיטת ג'ורג'טאון ועבד כמנהל סניף אונר"א בירושלים ורוצה לחסל את ישראל. גם לא השליח המיוחד של הממשל לענייני פלשתינים, האדי עמאר, שעובד תחת בלינקן וקרא כבר ב-2018 מדוחא שם הוא התגורר, שארה"ב צריכה להכיר בחמאס לפעול כדי שחמאס ישולב ברש"פ ולשנות את החקיקה האנטי טרוריסטית של ארה"ב כדי לאפשר העברת כספים ולפעול יחד עם חמאס. אלו האנשים שמדריכים את המדיניות האמריקאית כלפינו, ויש עוד".

גליק מזכירה גם את נציגת ארה"ב בצוות המו"מ על החטופים, אריאן טבאטבי, בכירה בפנטגון, שהתברר באחרונה שבשנת 2013 הייתה שותפה למזימה איראנית לנצל אינטלקטואלים אמריקאים פרו איראניים כדי לקדם מדיניות איראנית בארה"ב, "כלומר שמדובר בסוכנת איראנית. ואחרי שהדבר הזה נחשף לפני חצי שנה בתקשורת האמריקאית, לא רק שלא הוסר הסיווג הביטחוני שלה, אלא שהיא קודמה, ועכשיו האישה הזו שמקורבת כל כך למשטר האיראני היא שמעורבת בצוות האמריקאי לעסקת חטופים מתוקף תפקידה כראש המטה של עוזר סגן ההגנה למבצעים המיוחדים. היא יודעת על כל השת"פ בין הסיירות של צה"ל לבין הכוחות המיוחדים של ארה"ב. היא שולטת בכל מעבר הכוחות וכל הפעולות החשאיות ביותר במזרח התיכון שארה"ב מבצעת ואגב כך גם של צה"ל שמשתף פעולה מודיעינית ואופרטיבית עם ארה"ב".

"מדובר בממשל שחותר להפיל את ממשלת ישראל כדי להקים תחתיה ממשלה צייתנית כאשר מטרות הממשל עוינות את ישראל ברמה אסטרטגית בסיסית, וכולם מדברים על איך הרסנו את היחסים עם אמריקה. לא הייתה אפשרות לקיים יחסים טובים עם הממשל הזה בלי להתאבד", קובעת גליק הסבורה כי היחיד שמבין מול מי אנחנו עומדים הוא ככל הנראה רק נתניהו, ומנגד כולם פועלים להפיל אותו "כולל שר הביטחון גלנט".

על שתיקת הציבור האמריקאי מול הנתונים הללו אומרת גליק כי "הציבור האמריקאי לא מבין מה קורה כי התקשורת האמריקאית לא מספרת מה קורה. הרי באפגניסטאן ועיראק נהרגו אלפי חיילים אמריקאים ומי ששולט שם הם אויבי אמריקה, ולביידן לא אכפת. אין תקשורת במערב ולכן לא מבינים את זה אלא רק מי שבאמת חוקר ומסתכל ולומד את הדברים ומייחס להם חשיבות".

וגם בזירה הפוליטית התמקמו תומכי איסלאם רדיקאלי. "בעשרים השנים האחרונות המפלגה הדמוקרטית עברה רדיקליזציה אידיאולוגית חד משמעית. מיליארדרים אנטי ישראלים ואנטי אמריקאים השתלטו על מנגנוני המימון של מועמדים למשרדות בקונגרס ועמדות מפתח והם מקדמים רק מי שמיישר קו עם האידיאולוגיה הרדיקאלית שלהם. זה התחיל ב-2004 והביא לנו את המועמד לנשיאות ברק חוסיין אובמה שבתורו כנשיא הוא עיצב מחדש את כל המפלגה והפך אותה ממפלגה עם ערכים אמריקאיים קלאסיים ליבראליים למפלגה עוינת לארה"ב", אומרת גליק.

"רואים את זה בגבול הפרוץ עם מקסיקו. שם אין גבול ומאז תחילת הקדנציה של ביידן שלא אכף את חוקי ההגירה בגבול הדרומי וכך נכנסו מעל שמונה מיליון בני אדם לארה"ב. מחמישים המדינות בארה"ב רק לפחות מעשר מדינות יש אוכלוסייה יותר גדולה מכך. האמריקאים אמורים לשלם על השהיה הבלתי חוקית הזו של אנשים שאיש לא יודע מי הם. רואים שאסור לאכוף חוקים נגד פשיעה. אנשים הורגים, תוקפים, אונסים, נעצרים ומשוחררים באותו יום ללא עונש ועושים זאת שוב ושוב".

"הם מאשימים את האזרחים האמריקאים בגזענות מובנית כי הם לבנים ואומרים שאם אתם רוצים אכיפת חוק בערים זה אומר שאתם גזענים. הם הרסו לחלוטין את האוניברסיטאות שהפכו למחנות לחינוך מחדש סטייל אצל מאו צה-טונג. כבר אי אפשר ללמוד שם. יהודי לא יכול להתקרב לשם וכך גם אמריקאי גאה. הם השתלטו על מוקדי האקדמיה ומאשימים את היהודים בקונספירציות כי היהודים הם החוליה החלשה", אומרת גליק.

במציאות שכזו, סבורה גליק, חייב כל יהודי לייחל לחזרתו של טראמפ שגם אם לא יהיה לצידנו במאה אחוזים, או יהיה קל יותר לישראל "כי הוא לא שונא אותנו. הדבר היחיד שצריך לעיין אותנו הוא שחרור מהתלות באמריקה ועם טראמפ יהיה לנו יותר קל להגיע לזה. אנחנו לא יכולים להיות תלויים בחימושים האמריקאיים ואם חשוב לנו שלא להיות מוקעים באו"ם אנחנו צריכים לייצר קשרים עם מדינות אחרות החברות במועצת הביטחון. ריסקנו את הכוחות הקרקעיים של צה"ל, שמנו את כל הז'יטונים שלנו באמריקאים בלי סיבה, פיתחנו תלות בטכנולוגיה שראינו כמה היא לא הגנה עלינו בשבעה באוקטובר, בחיל האוויר שראינו כמה לא שמר עלינו ובגדר המטומטמת הזו במקום לבנות את כוחות הקרקע, ועכשיו גלנט דורש שנמשיך ללכת בדרך הנוראית הזו ונקנה שתי טייסות מהאמריקאים. למה?", היא שואלת ורואה בהתנהלות זו חזרה על דפוסי מחשבה ישנים מבלי להפיק לקחים. "לא יכול להיות שאחרי השבעה באוקטובר מדברים על הרש"פ כפתרון".