רשתות חברתיות
רשתות חברתיותצילום: אייסטוק

פייסבוק ואינסטגרם תחת חקירה של האיחוד האירופי. ראשי האיחוד האירופי הודיעו על פתיחת חקירה נגד מספר ענקיות טכנולוגיה בחשד כי הרשתות החברתיות שלהן "גורמות להתמכרות" ופוגעות בבריאות הנפשית והפיזית של משתמשים.

החקירה גם תבדוק האם פייסבוק, אינסאגרם ורשתות חברתיות אחרות מוודאות כי הנרשמים אכן בגיל המתאים ולפי חוקי הרשת החברתית. "הנציבות האירופית מודאגת מכך שהמערכות של פייסבוק ואינסטגרם, כולל האלגוריתמים שלהן, עלולות לעורר התמכרויות התנהגותיות אצל ילדים.

בנוסף, הנציבות מודאגת גם משיטות הבטחת ואימות הגיל, שהופעלו על ידי חברת "מטא' (חברת האם של פייסבוק ואינסטגרם)", נמסר בהצהרת הנציבות האירופית.

חברת 'מטא' הגבילה את השימוש ברשתות החברתיות מגיל 13 ומעלה, אולם מחקרים של חברות המנטרות את השימוש ברשת העלו כי צעירים רבים מתחת לגיל 13 משתמשים ברשות החברתיות, פעמים רבות בידיעת הוריהם.

נציב האיחוד האירופי, תיירי ברטון, כתב בפוסט ברשת X כי "אנו לא משוכנעים ש'מטא' עשתה מספיק כדי לעמוד בהתחייבויות להפחית את הסיכונים של השפעות שליליות על הבריאות הפיזית והנפשית של צעירים אירופים בפלטפורמות שלה פייסבוק ואינסטגרם. האיחוד האירופי לא חוסך במאמץ כדי להגן על הנוער".

במידה והחקירה תעלה כי 'מטא' והרשתות החברתיות אותן היא מפעילה לא עמדו בתנאי ההגנה על צעירים וגיל הרישום, ענקית הטכנולוגיה עלולה לספוג קנס גבוה במיוחד. דובר 'מטא' הגיב לחקירה, ואמר כי "אנחנו רוצים שלצעירים יהיו חוויות בטוחות ומתאימות לגיל באינטרנט, ובילינו עשור בפיתוח יותר מ-50 כלים ומדיניות שנועדו להגן עליהם. זהו אתגר שכל התעשייה מתמודדת איתה, ואנו מצפים לחלוק פרטים על עבודתנו עם הנציבות האירופית".