זירת הירי בסלובקיה
זירת הירי בסלובקיהצילום: רויטרס

החשוד בניסיון הרצח של ראש ממשלת סלובקיה, רוברט פיקו, הוא אדם בן 71 שפעל לבדו וניסה להתנקש בחייו של ראש הממשלה מתוך מניעים פוליטיים.

התביעה בסלובקיה הגישה כתב אישום נגד החשוד, שחלק מכלי התקשורת בסלובקיה כינו "יוראי ס.". מדובר באדם בן 71, סופר ומשורר החבר באגודת הסופרים הסלובקית, שהתביעה כינתה אותו "זאב בודד שפעל לבדו". האיש הוא תושב העיר לוויצה במערב סלובקיה.

החשוד ירה חמש יריות מטווח קצר מאוד, שפגעו בראש הממשלה פיקו במהלך פגישה עם תומכיו. הוא נפצע באופן קשה לאחר שחלק מהיריות פגעו בבטנו, והובהל לבית החולים כאשר הוא בסכנת חיים. במהלך כל הלילה הוא עבר סדרת ניתוחים בניסיון לייצב את מצבו ולהציל את חייו. מנהל בית החולים סיפר במסיבת עיתונאים ביום חמישי כי "מצבו של מר פיקו יציב, אבל באמת חמור מאוד. הוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ".

שר הפנים הסלובקי, מאטוש סוטאז' אשטוק, אמר לעיתונאים ביום חמישי כי "מדובר באדם שפעל לבדו והשתתף בהפגנות נגד הממשלה. זהו זאב בודד שהקצין את עצמו בתקופה האחרונה שלאחר הבחירות לנשיאות. החשוד אמר לקציני המשטרה שהוא לא מסכים עם מדיניותו של פיקו וכי הוא החליט לפעול לאחר הבחירות האחרונות לנשיאות, שבהן נבחר בן בריתו של פיקו, פיטר פלגריני.

הסיבות שהחשוד מסר לחוקרים היו ההחלטה לבטל את משרד התובע המיוחד, ההחלטה להפסיק לספק סיוע צבאי לאוקראינה, הרפורמה בשירותי השידור הציבורי ופיטוריו של ראש המועצה השופטת".

בינתיים מנסים בסלובקיה להרגיע את הרוחות, לאחר שהבחירות האחרונות הביאו למתיחות חריפה בין תומכיהם של ראש הממשלה פיקו והנשיא פלגריני לבין מתנגדיהם, שטענו כי ראשי המשטר החדשים נוקטים במדיניות פרו-רוסית.