השגריר ארדן במועצת הביטחוןדוברות המשלחת הישראלית לאו"ם

מועצת הביטחון התכנסה הלילה (חמישי) לדיון ראשון מאז הטבח שביצע חמאס בעוטף עזה ב-7 באוקטובר שעוסק באופן בלעדי בחטופים הישראלים המוחזקים בעזה ובדרכים לקידום שחרורם.

שושן הרן, שנחטפה מביתה בקיבוץ בארי ושוחררה מהשבי וחתנה עדיין חטוף בעזה, אמרה בדיון: "הגעתי להבטיח ששאר החטופים ישוחררו. אי אפשר לנרמל את הסוג הזה של טרור. הבעיה שלנו יכולה להפוך לבעיה ברמה העולמית בעתיד הקרוב".

"המועצה צריכה לעשות כל שביכולתה לשחרור ללא תנאי של כל החטופים. אם אכפת לכם מהמצב ההומניטרי בעזה כמו שלי אכפת, השתמשו בכל הכוח שלכם כדי להחזיר את כל החטופים הביתה - רק זה יאפשר את שיפור המצב", הוסיפה.

איילת סמרנו, אימו של יונתן סמרנו ז"ל שגופתו נחטפה על ידי עובד אונר"א הוסיפה, "באתי להסתכל בעיניים של כל השגרירים באו"ם ולקבל תשובה לשאלה כיצד ייתכן שארגון שגדלתי על ערכיו - הומניות ועזרה שקודמים לכל - נותן יד לחטיפה של הבן שלי. עד היום לא שמעתי והסבר ואני מצפה לקבל היום תשובה ממזכ"ל האו"ם והמדינות החברות באו"ם".

לדבריה, "עובד אונר"א שמועסק על ידי מה שנקרא 'ארגון הומניטרי' חטף את הבן שלי. הוא גרר את גופתו על האדמה ותפס בו כאילו היה פרס לתוך עזה. איך האו"ם יכול לשלם לאדם כזה משכורת?".

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן אמר: "במהלך 32 השבועות מאז ה-7 באוקטובר, מועצת הביטחון והאו"ם לא עשו דבר כדי לשחררם. שום דבר. זה בלתי מוסרי ושובר לב. החטופים שלנו מוחזקים בתנאים של עינויים, מכות, ואונס. זה אמנם חשוב לפרסם 'קריאה' לשחרור החטופים, כפי שעשיתם, אך אני שואל אתכם בכנות: האם אתם באמת חושבים שיש לזה השפעה כלשהי על חמאס?".

"מצבם של החטופים הוא הנושא ההומניטארי הכי דחוף וקריטי שהמועצה צריכה לעסוק בו. המלחמה לא החלה בגלל המצב ההומניטארי בעזה. ב-6 באוקטובר הייתה הפסקת אש. החטופים - זו הסיבה שבגללה המלחמה התחילה, וזו הסיבה שהמלחמה ממשיכה. אם המועצה באמת רוצה שהמלחמה תסתיים, היא צריכה להציב את נושא שחרור החטופים בראש סדר יומה. הסיבה שהמלחמה התחילה היא משום שחמאס חטף את יקירינו כבני ערובה והוא מסרב לשחררם", הדגיש ארדן.

הוא תקף את שתיקתה של המועצה בנושא החטופים. "לחץ בינלאומי יכול להשפיע על חמאס, אך איזה לחץ הפעלתם על ראשי המחבלים? האם המועצה גינתה את חמאס ודרשה לאפשר לצלב האדום לבדוק את מצבם של החטופים? האם הטלתם סנקציות על הנהגת חמאס עד לשחרור כל החטופים? אילו פעולות עשיתם? שום דבר. תסתכלו למשפחות החטופים בעיניים ותנו להן תשובות".

"חוסר המעש שלכם יוצר תקדים שיתמרץ ארגוני טרור לחטוף אזרחים. חטיפת אזרחים כבני ערובה - זה 'ניסוי' שמנסים כעת על ישראלים - אך בקרוב זו יהיה תכנית העבודה של מחבלים בכל מקום בעולם. כך קרה גם עם טרור המטוסים והתקפות על מועדוני מוסיקה. תינוקות וזקנים נמקים במנהרות הטרור מתחת לאדמה- איך אתם יכולים לקרוא להפסקת אש לפני שעשיתם כל מה שאפשר כדי להחזיר אותם הביתה?", תהה השגריר.

הוא סיכם ואמר כי "יש להכיר בחמאס כארגון טרור. יש לקבל החלטות שמגנות את חמאס ודורשות שהצלב האדום יוכל לבקר את החטופים. הציבור בעזה חייב להבין שחמאס הוא זה שאחראי לסבלם בכך שהוא מחזיק בעינויים בני ערובה וגורם להתארכות המלחמה. אם נוכל סוף סוף לשפוך כאן אור על סבלם של החטופים, אם יוחלט על הפעולה הנכונה, אז נוכל לשלוח מסר ברור למחבלים בכל העולם: חטיפת אזרחים כבני ערובה היא פעולה בלתי נסבלת. תחשבו ביושר מה מדינותיכם היו עושות לו 132 אזרחים שלכם היו מוחזקים בידי טרוריסטים".

סנג'ין קים, סגן שגריר קוריאה באו"ם, השתנק במהלך הדיון, כשדיבר על הוידאו של הירש גולדברג פולין ששחרר חמאס והדברים שאמרה אימו רייצ'ל.