השר יואב גלנט
השר יואב גלנטצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון יואב גלנט מתכנן לאפשר מתן נשק קל בפיקוח בינלאומי לגורמים העזתיים שיקבלו את ניהול הרצועה ביום שאחרי המלחמה, כך נחשף בעיתון 'ישראל היום'.

על פי הדיווח, גלנט מציע כי האוכלוסייה בעזה תרוכז בבועות הומניטריות ובכל בועה כזו יוקם מנגנון אזרחי של עזתים מקומיים שיקבלו את המושכות לניהולה.

במענה לטענה כי חמאס יהרוג כל גורם אחר שינסה לשלוט בעזה, מציעים גלנט ומערכת הביטחון לחמש אותם בנשק קל, כלומר ברובים, לטובת השלטת החוק והסדר וההגנה מפני חמאס.

כלי הנשק שיינתנו לעזתים יהיו תחת פיקוח טכנולוגי של ישראל כדי למנוע מצב שבו הם יזלגו לידי חמאס וכן תחת מעטפת בינלאומית של מדינות ערב מתונות בתמיכת ארה"ב, שתזרים כסף וגם תפקח על הניהול האזרחי ברצועה.

עוד דווח כי במערכת הביטחון ניהלו שיחות עם אנשים בדרג הצבאי והמדיני במדינות הרלוונטיות לאותה מעטפת ושמעו שהתנאי לכך הוא קודם העברת השליטה האזרחית לגורמים עזתיים מקומיים. בחירת הגורמים העזתיים הרלוונטיים לניהול הצד האזרחי ברצועה ייעשה בעזרת המודיעין של הרשות הפלסטינית אשר יודע לספק אנשים שאינם מזוהים עם חמאס לטובת העניין.

לפי שעה, תוכניתו של גלנט נמצאת על השולחן, אך לא מתקיימים דיונים משמעותיים בסוגיית החלופה לחמאס ביום שאחרי המלחמה.

הצהרת השר גלנטבאדיבות כאן חדשות

שלשום דרש גלנט מראש הממשלה נתניהו להכריז כי ישראל לא תשלוט אזרחית ברצועת עזה וכי יתקיים דיון בנוגע לאלטרנטיבה שלטונית לחמאס.

הוא ציין כי "חמאס אינו מתפקד כארגון צבאי, צה"ל פועל ברפיח לחסל את הגדודים האחרונים ולאתר חטופים. כל עוד חמאס שולט אזרחית הוא יוכל לשקם את כוחו".

לדבריו, "אם לא תהיה חלופה לחמאס יהיו שתי אפשרויות - חמאס או ממשל צבאי ישראלי. שתי חלופות גרועות. מאז אוקטובר אני מעלה את הנושא בקבינט ללא תשובה. סופו של המעשה הצבאי במעשה המדיני".

שר הביטחון טען כי "גורמים פלסטיניים בגיבוי מדינות ערב צריכות לשלוט ברצועת עזה, זה אינטרס ישראלי כדי להשיג את מטרותינו. בפועל יש מדיניות שמקדמת ממשל צבאי ישראל, זו חלופה רעה ומסוכנת למדינת ישראל. ממשל צבאי יהפוך להיות המאמץ הבטחוני הראשי של ישראל על חשבון זירות אחרות. הוא יעלה בדם ובמחיר כלכלי כבד ללא תכלית. לא אסכים לזה, אסור לישראל לשלוט אזרחית ברצועת עזה".

נתניהו עונה לגלנט: "לא מוכן להחליף חמסטאן בפתחסטאן"צילום: דוברות

ראש הממשלה נתניהו השיב לגלנט ואמר: "אני לא מוכן להחליף חמסטאן בפתחסטאן. התנאי הראשון ליום שאחרי הוא לחסל את החמאס ולעשות את זה בלי תירוצים".