חן מזיג, עמית מחקר במכון תל אביב המתגורר בלונדון, שוחח עם ערוץ 7 על התגברות האנטישמיות ברחבי העולם שבאה לביטוי, בין היתר, בהפגנות אנטי-ישראליות.

"ההפגנות הן לא ייחודיות לניו יורק או ללוס אנג'לס. בלונדון אנחנו רואים את זה כבר שנים. ב-2016 היתה לי הרצאה בלונדון שבמהלכה מאות סטודנטים הפגינו ושברו דלתות. הפעילים האנטי-ישראלים חיכו לעיתוי שבו יוכלו לנצל הזדמנות להעיר את האריה הרדום שהם האכילו הרבה מאוד שנים", מסביר מזיג.

לדבריו, "מיד לאחר הטבח של ה-7 באוקטובר ואפילו לפני שהיו חיילים בעזה ראינו את כל הפעילים האנטי-ישראלים מתעוררים ומפגינים עם לוגואים של חמאס כדי לנסות לומר שהם הקורבנות. למרות שב-7 באוקטובר ראינו את ההתחלה של מה שקורה כעת בקמפוסים - הכנות לכך מתבצעות בשטח כבר כבר שנים. יש קבוצה שנקראת Students for Justice in Palestine ויש להם תאים בכל הקמפוסים בארה"ב ובבריטניה. הם תכננו את זה וממש כתבו מדריכים לסטודנטים - כיצד להפגין, איך להקים מאהלים, כיצד להתמודד עם ההנהלה ולדרוש ממנה להחרים את ישראל. זה יותר מדי מושלם מכדי להיות מקרי".

במסגרת ההתמודדות עם גל האנטישמיות מתראיין מזיג פעמים רבות לתקשורת הבריטית וחש תסכול רב מההתנהלות המאוד לא אובייקטיבית של המראיינים. "אני נתקל באנשים שיש להם דעות מאוד קיצוניות כלפי יהודים. מראיינת שהזמינה אותי להתראיין באולפן על ה-7 באוקטובר צייצה כמה ימים לפני כן שאולי לא צריך להאמין לסיפורים של נשים ישראליות שנפגעו מינית על ידי מחבלי חמאס והיתה מוכנה אפילו להתנתק לגמרי מהתנועה הפמיניסטית רק בגלל שנאתה לישראל. יש מראיינים שפשוט מוחקים לגמרי את ההיסטוריה היהודית, מנסים כמה שהם יכולים להוסיף חצאי אמיתות או שקרים גדולים, רק כדי לתפור תיק נגד ישראל במטרה שכולם ישנאו אותנו".

למרבה הצער, הוא מדגיש, ההסתה מצליחה למצוא אחיזה בעיקר בקרב צעירים. "הם מצליחים לגעת ביותר מדי צעירים שמאמינים שהנושאים החשובים ביותר היום הם התחממות גלובלית, זכויות להט"בים ופלסטין, נושאים שלכאורה לא מתחברים בכלל בראש. הם משכנעים אנשים שטוענים שהם פרוגרסיביים ומאמינים בזכויות אדם להתעלם לגמרי ממקרי הטבח הנוראיים שראינו ולמחוק הכל כדי להיות נגד מדינת ישראל. בסופו של דבר כל זה מגיע משנאה שורשית ליהודים - ובתת מודע שלהם למרות שהם מדברים נגד ישראל - בעצם ישראל מייצגת את היהודים".

ומה הפיתרון לדעתו? "אני חושב שלהוריד את הראש זו אף פעם לא התשובה הנכונה ולהתכופף מול שונאים זה הדבר הכי נורא שאפשר לעשות. אנחנו צריכים לעמוד איתנים - ואני רואה כל כך הרבה יהודים ברחבי העולם שהתעוררו אחרי השבעה באוקטובר ואולי לא היו מחוברים מדי לישראל - כי הם מבינים שזה לא רק איום קיומי על מדינת ישראל אלא גם על הקהילות שלהם. הם הבינו שהמלחמה בעזה לא פוגעת רק בישראלים, אלא גם ביהודים בעולם, בבתי הכנסת שלהם שמרוססים בכתובות, בהפגנות מחוץ לבתים שלהם ובניסיון לדחוק אותם לשולי החברה. אומרים לנו שהם הרבה יותר מאיתנו ואני מזכיר שלאורך ההיסטוריה היינו תמיד מעט נגד רבים וניצחנו - וזה מה שיקרה גם הפעם".