יעל דיין
יעל דייןצילום: Yossi Aloni/Flash90

חברת הכנסת לשעבר יעל דיין הלכה היום (שבת) לעולמה והיא בת 85. בעשור האחרון היא התמודדה עם מחלת נפחת הריאות (COPD). היא הותירה אחריה שני ילדים.

ממשפחתה נמסר: "אנחנו מצטערים מאוד על פטירתה של יעל דיין, שהייתה אמא וסבתא נהדרת ואהובה מאוד. יעל נאבקה כל ימיה למען שלום וזכויות אדם ואהבה מאוד את ישראל. עד לרגע האחרון לא איבדה תקווה שעוד נזכה כאן לחיים טובים של שלום".

המוזיקאי אביב גפן, שאביו יהונתן גפן שהלך לעולמו היה בן הדוד של דיין, כתב בחשבון ה-X שלו: "יעל דיין שכל כך אהבתי נפטרה, אזכור אותך תמיד נלחמת למען החלש והאחר, נוחי על משכבך בשלום יעלי".

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה כי "‏יעל דיין תיזכר לנצח על חקיקת החוק למניעת הטרדה מינית, ועל הקמת הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. יש לה גם הישגים עצומים במאבק לזכויות להטב"ק ומקום חשוב במאבק על השלום. יעל דיין לא בחלה במאבק הפוליטי. קשה ככל שהוא לנשים בכלל ולנשים פמיניסטיות בפרט - היא לא נרתעה. ‏עבורי ועבור כל אישה ואישה בישראל יעל היא אור שהלכנו לאורו, אם ידענו או לא ידענו".

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, עמיר פרץ, ספד לדיין: "היינו חלק מקבוצה במפלגת העבודה של שנות ה-80, שהובילה מאבקים רבים בתחומי צדק חברתי, שוויון, שינויים בשיטת הממשל וחתירה לשלום. מצאנו מכנה משותף בתחומים המרכזיים ובתפיסת עולם שלפיה פתרון מדיני וצדק חברתי אינם יכולים לבוא זה במקום זה - אלא חייבים ללכת יד ביד. עד יומה האחרון הייתה מגדלור של צדק חברתי, ומיומה הראשון בציבוריות הישראלית הייתה מגדלור של צדק מגדרי ושוויון. היא תחסר לי. היא תחסר למדינת ישראל".