ביידן וטראמפ
ביידן וטראמפצילום: יונתן זינדל, אריה לייב אברמס, פלאש 90

ד"ר ברוך לשם, חוקר עימותי המירוצים לנשיאות בארה"ב, משוחח עם ערוץ 7 לקראת העימות בין ביידן לטראמפ שכבר נקבע לו תאריך.

לטעמו של לשם, הפעם מדובר בעימות שבהחלט יקבע, זאת בעיקר בשל גילו ומצבו הגופני של הנשיא ביידן.

"תמיד יש שאלה אם העימותים משפיעים, ובמקרה הזה זה יכול להיות אחד העימותים המשפיעים", אומר ד"ר לשם ומזכיר כי "בבחירות הקודמות המסר העיקרי של טראמפ היה שביידן לא מתפקד בגלל גילו, ומשום כך בעימות לא הסתכלו על מה ביידן אמר, אלא אם הוא תיפקד והוא אכן תפקד והחזיק מעמד על הבמה. כעת, בגיל 81, השאלה היא אם הוא יחזיק מעמד עד סוף העימות שעה וחצי. רואים איך הוא הולך, כמו מת מהלך... בפעם הקודמת הוא עלה לבמה בריצה קלה כדי להוכיח שהוא מתפקד. עכשיו הוא הולך כמו משהו בלתי נשלט".

מצבו הגופני של ביידן מדאיג מאוד את אנשי הקמפיין, אבל הם יודעים שבמצבו המדאיג בסקרים אין לביידן מנוס אלא לנסות ולהציל את ההתמודדות בעימות ולהוכיח שהוא מסוגל להיות נשיא ארבע שנים נוספות.

לזאת מוסיף ד"ר לשם ומציין כי ישנן סוגיות שיעסיקו את השניים כדוגמת האינפלציה העולה באחרונה והמלחמות בעזה ובאוקראינה, ומנגד משפטו של טראמפ שגרם לו לא מעט נזק, אך הסוגיה הגופנית תעסיק את הצופים יותר מכל. "הבעיה היא לא בתומכים של טראמפ, אלא בשאלה אם תומכי ביידן יגיעו בכלל לקלפיות".

עוד אנחנו שואלים אם האינפלציה, סוגיית המהגרים, המלחמה בישראל והסקרים לא יגרמו לטראמפ להגיע לעימות זחוח, מה שעשוי להוביל אותו לכישלון, ולשם משיב ומזכיר כי "טראמפ לא חדש. הוא מוכר. הוא ניסה לארגן מהפכה בינואר 21' כשניסה למנוע את העברת השלטון, כך שיש לו תיק מוכתם מבחינת הנשיאות שלו. אם זו הייתה הריצה הראשונה שלו אז בהחלט יש לו כריזמה ואנרגיות, למרות שהוא לא צעיר בהרבה מביידן. הנקודה בעיני הדמוקרטים היא אם ביידן ישכנע אותם שהוא עדיין מתפקד והם יצאו בהמוניהם ביידן ינצח".

האם תפיסת 'רק לא טראמפ' לא צפויה להוביל את הדמוקרטים לקלפיות למרות מצבו הגופני של ביידן? ד"ר לשם אומר כי אמנם "מבחינתם העיקר לא טראמפ, אבל חשוב להם לדעת את מי הם מקבלים, והם יסתכלו על הגוף שלו ועל הרגליים שלו איך הוא עומד. מדובר בעימות פיזי בין שני אנשים מבוגרים שאחד מהם עם אנרגיות ואחד נראה שהולך להחזיר ציוד...".

מאחר וזו סיטואציית ההתגוששות בין שני האישים תהיה השלכה גם לזהותו או זהותה של הסגן או הסגנית של כל אחד, מי שלמעשה יחליף את הנשיא במידה ויבוא יומו או שלא יוכל לתפקד. "הסגנית הנוכחית לא צברה מוניטין גדול בקדנציה האחרונה ולא עושה רושם של מי שיכולה להחליף את ביידן, כך שישאלו אם הוא יתמוטט באמצע הדרך, היא תתפוס את מקומו? וגם זה שיקול".

על מקומה של המלחמה בעזה בעימות, אומר ד"ר לשם כי הנושא אמנם יתפוס מקום, אך לא יהיה זה שיקבע את זהותו של המנצח. עבור היהודים מדובר בשיקול משמעותי ולכן ביידן ינסה להמשיך ולהוכיח שהוא תומך בישראל, אך מנגד יחשוש מלאבד את הקולות המוסלמים. כך או כך הסוגיה הזו לא תהיה זו שתשפיע להערכת ד"ר לשם על תוצאות הבחירות.