הגשת מסקנות ועדת שקדי לשר הביטחון
הגשת מסקנות ועדת שקדי לשר הביטחוןצילום: דוברות

שר הביטחון יואב גלנט קיבל את מסקנות ועדת שקדי, שעסקה בשילוב תכליתי של חרדים בצה"ל. הדוח של הצוות, שמונה בדצמבר 2023, כולל 15 פרקי המלצות.

הדוח התייחס לרקע שהנחה את הצוות בכתיבתו: הצרכים של צה"ל, החשש בחברה החרדית מפגיעה באורח החיים, תחושת חוסר הערכה, היעדר כתובת וחוסר מידע.

בדוח צוין מחקר ולפיו 29% מהחרדים בגילי 34-25 רק לומדים. על פי הסקר, 39% רק עובדים ואילו 19% לא לומדים ולא עובדים.

לקריאת הדוח המלא לחצו כאן

הצוות גיבש 15 צעדים שמוגדרים כמעשיים ובני-ביצוע, שבמסגרתם ישולבו, כך נראה, אלפי חרדים בצבא.

עיקרי ההמלצות:

1. התחלה מיידית של "פיילוט" בבקו"ם.

2. גיוס צעירים שאינם לומדים במסגרת "תורתו אומנותו". הצוות נחשף לקיומה של אוכלוסיית צעירים גדולה שמסגרת הישיבה אינה מתאימה להם עוד. נכתב כי לרוב צעירים אלה ימצאו דרך למסגרות חינוך אחרות עליהן שוקד משרד החינוך, אך חלק לא מבוטל יוצא לרחובות, לעבודות קיום ואפילו לפשיעה.

3. מכינות קצרות

4. יצירת קשר ותקשורת עם המלש"ב החרדי.

5. פיתוח כלי מיון והערכה מותאמים. יש להתחשב ברקע החינוכי והחברתי של המתגייס על מנת לאתר מועמדים לתפקידים מגוונים אשר יוכלו לשרת בהם שירות משמעותי המתאים לכישוריהם ורצונם.

6. הקמת בסיס טירונות והכשרה ראשונית ייעודי למתגייס החרדי שיהווה "שער הכניסה לצה"ל".

7. החלת מדיניות לפיה כל התפקידים בצה"ל, כולל קורס טייס, סיירות, תפקידי אמ"ן, תקשוב וסייבר ועוד יהיו פתוחים בפני מי שיבחר לוותר על מסלול ייחודי ולהשתלב כיחיד בהתאמות הבסיסיות לשמירת אורחות חיים.

8. פתיחת מסלולים רבים מותאמים למשרת החרדי בכל הגילאים ובכל התחומים, כולל הרחבת תפקידי לחימה.

9. יצירת דינמיקה חיובית ואמון בין המגזר החרדי וצה"ל. יצירת "תו תקן" - פקודה מוסדרת לשמירה על אורחות חיים בסביבת השירות של המשרתים החרדים

10. הנגשת מידע באמצעות אתר ייעודי. הקמת אתר מידע ייעודי למתגייס החרדי וקליטת מוקדנים חרדים שייתנו מענה מוסמך לשאלות ולפניות של המועמדים לגיוס.

11. יועץ לרמטכ"ל בנושא חרדים בצה"ל. מומלץ שבכל הנושאים בתוכנית, בתכנון ובביצוע, ישולב וילווה אדם חרדי .

12. שינוי ומיקוד משמעותי בטיפול לפני הגיוס.

13. הובלת התהליך בצה"ל על ידי סגן הרמטכ"ל. הבנה שלא מדובר ב"עוד נושא", ומורכבות הנושא כמשימה מורכבת של בניין כוח אנושי ושינוי מזוויות שונות.

14. תרגום ההמלצות לתוכנית עבודה מטכ"לית. נכתב כי חשוב מאוד שתוכנית העבודה המטכ"לית תהיה חלק מהתוכנית הרב שנתית הקרובה ותכלול סנכרון עם כל המשמעויות התקציביות והאחרות שלה.

15. תוכנית להשתלבות חרדים בשוק האזרחי לאחר השירות הצבאי שתכלול הכשרה מקצועית וסיוע בהשמה.

ראש הצוות, האלוף (במיל') אליעזר שקדי אמר כי "הצורך בגיוס חרדים, שהתחדד במלחמה, הוא צורך עמוק ואמיתי ויש שעת רצון גדולה בצה"ל ובחברה החרדית. בראייה ארוכת טווח, אל פני העתיד אי אפשר להפריז בחשיבות הנושא על כלל היבטיו השונים למדינת ישראל ולעם היהודי".

הוא הוסיף כי "קירוב לבבות דורש עוצמה פנימית גדולה, אבל, מלחמת אחים היא קטסטרופה. גיוס חרדים לצה"ל ושילובם הנכון, היא משימה חשובה מאין כמותה וטמונה בה אחריות גדולה. עשייה שהיא זכות גדולה ומצווה גדולה. קירוב לבבות מחייב לראות את האחר, להקשיב לו, להבין, להכיל, לקבל, לא להיות שיפוטי, להפגין גדלות רוח, להתפשר, למצוא דרכים לחיות ביחד ולפעול יחד למרות המחלוקות".

שר הביטחון יואב גלנט אמר: "אני מודה לאלוף (מיל׳) אליעזר שקדי, על פעולה חשובה ופורצת דרך למען הרחבת שורות צה"ל וחיזוק ביטחון ישראל. יחד עם הצוות המסור ובשיתוף פעולה עם הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון, הבאנו בשורה לעם ישראל כולו ובפרט לבני המגזר החרדי - האפשרות להתגייס לכל יחידה בצה"ל ולשמור על אורח חייהם"

לדבריו, "כבר בחודש דצמבר 2023 הצוות החל את עבודתו, כדי להביא לגיוס משמעותי של חרדים החל ממחזורי הגיוס הקרובים. מדובר בבשורה לציבור הישראלי - מערכת הביטחון תמשיך לתמוך בכל מאמץ שיביא להרחבת השורות".

"בימים בהם צה"ל נלחם בשבע זירות, קרובות ורחוקות, על מנת לשמור על ביטחון ישראל ולהתמודד עם הצרכים, עלינו לדאוג כי כל מי שנדרש יוכל להצטרף, מדובר בצורך מבצעי אמיתי ובפעולה הכרחית וחיונית. אני סמוך ובטוח שאלפי החרדים שפנו כדי לבצע שירות משמעותי בצה"ל - יזכו ביחס הולם ובהתאמה לאורחות חייהם ויצליחו לתרום את חלקם למען ביטחון המדינה. מערכת הביטחון כולה וצה"ל בפרט ילמדו לעומק את הדו"ח והמלצותיו, ויגבשו תוך זמן קצר תוכנית עבודה מקיפה למימוש המסקנות".