השר סמוטריץ' בדרום
השר סמוטריץ' בדרוםצילום: עצמי

עכשיו בכרם שלום. פתחתי ואמרתי לראשי הקיבוץ שזו פעם ראשונה שאני בקיבוץ מאז המלחמה, ויש משהו שחשוב לי שידעו הם ויידעו כל תושבי העוטף:

מאז תחילת המלחמה אנחנו פועלים לתת את המעטפת המקסימלית למפונים, לנפגעים ולשיקום והבניה המחודשת. זו המחויבות שלנו.

הם חוד החנית של ההתיישבות והם עברו קטסטרופה מהגדולות שידעה מדינת ישראל.

בחודשים הראשונים של המלחמה, היו הרבה מורכבויות וכעסים מוצדקים כלפי הממשלה וכלפי הצבא. אנחנו הממשלה ואנחנו אחראים. נמנעתי מלהגיע פיזית למקומות שלא הוזמנתי אליהם כדי לא לעורר כעסים.

אמרתי להם, וזה נכון לכל מושב וקיבוץ או יישוב כאן, אנחנו מחויבים לעבוד למענכם בלי שום קשר לכלום ואנחנו עושים זאת ונמשיך לעשות זאת. הגעתי לכאן, כאשר הייתם בשלים וביקשתם שאגיע.

אם יש מבני הקיבוצים או המושבים שרצו שנגיע מוקדם יותר ולא עשינו זאת אני מתנצל בפניהם.

לאורך כל התקופה היו כאן גורמי המקצוע של משרד האוצר שמלווים את היישובים וסיירו גם בישובים וגם בבתי המלון כדי לשמוע, ללמוד ולפתור בעיות.

אני כנציג הממשלה אגיע לכל מקום שיבקשו ממני כדי להיות לעזר ולסייע, ולא אגיע לכל מקום שבו עדיין לא רוצים זאת. אני מבין את הכעס, ואני מגויס לאלו וגם לאלו בכל הכח.

אני מעריץ את התושבים של העוטף ואנחנו מחויבים לעשות הכל כדי להכפיל את החבל ארץ הזה ולהשיב את הביטחון. אם יש לי לקח חשוב מהשבעה באוקטובר זה שיש צורך אמיתי לשנות את השיח ולהחזיר את האחווה. אני אומר זאת מעומק ליבי והלוואי ונוכל לשפר את האחווה והאמונה אחד בשני.

אני אוהב ומעריץ אתכם, בני ובנות הקיבוצים והמושבים, והיישובים. אתם פירותיה היפים של הציונות. עומד מולכם ומצדיע על המסירות והציונות.