השר לשיתוף פעולה אזורי, דודי אמסלם, מתארח באולפן ערוץ 7 ומתייחס למלחמה בעזה, לשיח המתדרדר בחברה הישראלית ולדרישת המעצר שיוצאת מכיוון התובע בבית הדין בהאג לנתניהו וגלנט.

"התובע פועל נגד מדינת ישראל ולא נגד המנהיגים", פותח אמסלם הדוחה את הניסיון לערוך הפרדה בין ישראל למנהיגיה. "הוא גם עשה השוואה בלתי נתפסת בין החמאס לראש הממשלה. זה משהו מטורף, כמו השוואה בין צ'רצ'יל והיטלר. חוצפה ועזות מצח".

"מדובר בתובע מוסלמי ובהחלטה אנטישמית", אומר אמסלם ומציע לתובע ולבית הדין לבחון את ההתנהלות האמריקאית בעיראק ובאפגניסטן ואף ביפן של אחרי פרל הארבור. "יש כאן אנטישמיות ומוסר כפול. ליהודים אסור להתגונן ובכל העולם אין בעיה".

על בן כספית שמאשים את ההנהגה בישראל שהובילה למציאות הבינלאומית הזו, אומר השר אמסלם כי מדובר ב"עיפרון לא הכי מחודד בקלמר", כהגדרתו. "צריך להבין את הטיפשות בטענה. הרי בשבעה באוקטובר נטבחו נשים זקנים וטף באכזריות עצומה. הקבינט התכנס באותו יום והנחה את צה"ל למספר יעדי מלחמה, חיסול חמאס צבאית ואזרחית, להחזיר את החטופים ולהחזיר את השקט. צה"ל לוקח את ההנחיות של הדרג המדיני ומתרגם אותם לאופרציה. אנחנו לא אומרים לרמטכ"ל לירות קודם מרגמה ואחר כך טנק וכו'. אז על מה הטענה בהאג? שעשינו רצח עם, והטענה היא כלפי הצבא על הפעולה שלו. למה הם ציפו? הרי המחבלים הללו נלחמים מתוך אוכלוסיה אזרחית ומתוך בתים. רוב אזרחי עזה הם תומכי חמאס, אז מה הם ציפו, שחיילי צה"ל ידפקו בדלת ויבקשו שיקראו למחבלים אם הם בבית? זו הרי טיפשות מהולה בהרבה רעל".

על יחסן של מדינות אירופאיות הפעלות להכרה במדינה פלסטינית, והתחושה שמדובר במשבר מדיני של ממש, אומר אמסלם: "העולם לא מבין שנגמר העידן ששופטים יהודים. מבחינתו זה צריך להיות בפרופורציה. אם שחטו לך אלפיים, תהרוג אלפיים מחבלים. זו סימטריה שלא קיימת באף מדינה. כשפותחים עליך במלחמה אתה יוצא בכל הכוחות כדי להחזיר מלחמה שערה. אלו מדינות שתומכות בפלסטינים ובהקמת מדינה פלסטינית, אבל אנחנו, בוודאי אחרי השבעה באוקטובר, מבינים שהקמת מדינה פלסטינית זה חיסולה של מדינת ישראל. עכשיו אנחנו גם יודעים איך זה יקרה. כולנו נלך לשחיטה. לא יטביעו אותנו בים. אנחנו יודעים עכשיו באיזו אכזריות זה יקרה". משום כך, אומר השר אמסלם, עבור ישראל מדובר במלחמה קיומית.

על הדרישה מישראל לדבר על היום שאחרי קובע השר אמסלם כי מדובר בדיבורי סרק כל עוד חמאס נותר ברצועת עזה. "זה גם לא רלוונטי מה אתה מדבר. שים לב לאמריקאים שברחו מאפגניסטן כמו עכברים. כך בעיראק ובכל מקום. גם כשאנחנו נכנסנו ללבנון חשבנו להמליך שם את באשיר ג'ומאייל, אבל התברר שזה לא עובד ככה".

לתפיסתו של אמסלם על צה"ל לקבל את האחריות הביטחונית הקבועה על רצועת עזה, כפי שעשה ברש"פ ביהודה ושומרון אחרי גל הפיגועים. לפניו צה"ל לא נכנס לערים כדוגמת רמאללה, אבל הפיגועים הוכיחו שאין ברירה. גם בעזה יהיה על צה"ל להמשיך ולהיכנס מדי יום לקיני המחבלים ולהרוג אותם במלחמה ארוכת טווח.

בהתייחס לנתונים שפורסמו על כך שחוסלו רק שלושים אחוזים מהמחבלים ושני שליש מהמנהרות עודן קיימות, והצורך אולי לחשב מסלול מחדש, אומר אמסלם כי יש להבין שמדובר במלחמה ארוכה שחיילי צה"ל מבצעים אותה באופן חסר תקדים ובנחישות נדירה. "זו מלחמה מטורפת עם גבורה עילאית, מלחמה שאף חייל בעולם לא נלחם, מלחמה בשני רבדים, מעל ומתחת לקרקע, זה משהו מטורף. אלף קילומטרים של מנהרות, מה שמראה איזה איום יש על מדינת ישראל. זה לא זבנג וגמרנו. זו מלחמה סיזיפית קשה וארוכה שדורשת את האחדות שלנו ושנבין את האויב ואת סדר הגודל שלו ואת הדרך לחסל אותו. זו מלחמה שתימשך עוד מספר שנים עד שצה"ל יביא אותנו למצב בו נחיה סמוך לעזה עם צמצום הטרור למינימום האפשרי".

עוד נשאל השר אמסלם אודות ההאשמות המוטחות בראש הממשלה כמי שמטרפד עסקאות לשחרור החטופים. "אלו אנשים הזויים", הוא אומר. "יש יהודי בארץ, ובוודאי ראש ממשלה, שלא רוצה שהחטופים יבואו כבר אתמול? הם טוענים שראש הממשלה לא רוצה לנצח ומעכב את המלחמה. אלה טענות מטורפות של אנשים שהשנאה מעוורת את שיקול הדעת שלהם. כך קורה שבן כספית רואה בתובע בהאג אוהד ישראל. הם רואים את השחור לבן ואת הלבן שחור".

"כל יהודי בארץ ובעולם מתפלל כל יום לשחרור החטופים ויש לו צער גדול על הייסורים של החטופים. אין על כך שאלה. הסיכוי להביא את כל החטופים זה רק באמצעות חיילי צבא ההגנה לישראל", אומר אמסלם ומביע ביטחון שצה"ל יגיע לסינוואר הרוצה לחיות עם בני משפחתו וככל שיגבר האיום הממשי על חייו הוא ייכנע, כפי שהיה בעסקה הראשונה. "או שתצליח להוציא אותם במבצע, או שתאיים עליו פיזית ואז הוא יביא לך אותם".

על מה שנראה כחזרת הקרע בעם אומר אמסלם כי אין ספק בכך, שכן אותם אנשים נותרו במקומם וכך גם שאיפתם להביא לנפילת הממשלה. "לא משנה להם אם יש מלחמה או לא. זה לא מעניין אותם וגם אז, ברפורמה, לא עניין אותם כלום. הם הרי יצאו לרחובות עם סיסמאות נבובות. לתפיסתי ישראל היום היא לא דמוקרטיה באמת. השתלטה על המדינה חונטה של אנשי שמאל והם מנהלים אותה בכוח הבג"ץ ובכוח הזרוע ואלימות והם טוענים שהם דמוקרטים. הכול כאן הפוך. העם לא נספר. לא מעניין אותם גם אם תביא שמונים מנדטים".

לטעמו של השר אמסלם חלק מהמפגינים מוסתים על ידי סיסמאות והנדסת תודעה המבוססת על שקרים ומימון זר שמנהיגי שמאל, "על גבול הלא ציוניים", מובילים ו"מזמן חלקם צריכים להיות בבית סוהר, מאהוד ברק ועד חלוץ וכל אותם מסיתים שמשכו לסירוב. אין סדר וחוק במדינה כלפי השמאל. בימין אם מישהו רק יורד לכביש עוצרים אותו במעצר מנהלי".

האם צורת ההתבטאות שלו עצמו אינה גוררת אחריה את המשך ההתדרדרות החברתית של ישראל לעבר קרע של ממש? "אני מציג עובדות", אומר אמסלם. "גלעד קריב הדליף מסמך אותנטי מועדה חסויה, ועדת חוץ וביטחון. זה איש שצריך לשבת בבית סוהר. הוא פוגע בביטחון ישראל, ולא אני אמרתי את זה אלא יו"ר הכנסת. רם בן ברק יוצא בתקשורת ואומר שהפסדנו את המלחמה. זו פגיעה בביטחון ישראל. זו עובדה ולא עמדה, וכשאומרים לשמאל את העובדות הם אומרים לך שאתה משיחי וכו'. מול קבוצה כזו ההתייחסות היא כמו אל קבוצת עבריינים. או שהרוב יושב בבתים ומפחד מאותה כנופיה ואז הם שולטים ברחוב, או שאתה אומר שזו מדינת חוק ויש כאן סדר".

לשאלת השינוי שחל או לא חל בשיח הישראלי בעקבות השבעה באוקטובר, אומר השר אמסלם כי סבר שאחרי הטרגדיה הלאומית מישהו בצד השני יעשה חשבון נפש. "הם ציפו שאנחנו, שבעים אחוז מהציבור היהודי, כל כך נרצה בשלום ולכן ניתן להם, שלושים אחוז, למשול ולעשות מה שהם רוצים. זה לא יקרה כי אנחנו הרוב ויש דמוקרטיה וקלפיות. אם הם ינצחו, אהלן וסהלן, אני מכבד. זה דומה לשודד שנכנס אליך הביתה ודורש ממך לצאת מהבית, ולך יש שתי אופציות או לריב אתו ולהוציא אותו מהבית שלך, או להגיד שאתה רוצה לחיות בשלום ולכן לתת לו לקחת את מה ששלך".

"חשבתי שהם יעשו חשבון נפש וישנו את דרכם, אבל שום דבר לא קורה", אומר אמסלם ובהתייחס לקריאה לבחירות על מנת לקבל אמון מחדש, הוא מזכיר שבחירות היו לפני כשנה וחצי ו"אנחנו לא תכנית כבקשתך של השמאל ובכל פעם שהם יגידו שהם רוצים בחירות נגיד שאין בעיה. אחרי מלחמת לבנון השנייה לא היו בחירות, אלא ציפי לבני ואהוד ברק הם שהפילו את אולמרט. גם אחרי מלחמת יום כיפור לא מיד היו בחירות. הבחירות היו במועדם ומפלגת העבודה נבחרה שוב. כעת אנחנו לא עסוקים בבחירות אלא במלחמה. האם שמענו על מדינה שמדברת על בחירות תוך כדי מלחמה?".

אמסלם מגדיר בדבריו את מצבה של המדינה כסכנה קיומית שבה ו"לא מהחמאס, אלא מניתוח המצב האסטרטגי באזור, ולכן מה שניתן לצפות מהיהודים זה להתלכד פנימה ולהגן על גורלם ועל עמם".

כשהוא נשאל על לקיחת האחריות על האסון שפקד את ישראל, אומר השר אמסלם כי יש לחלק את הדברים לשני חלקים מרכזיים והראשון הוא ש"המחדל העיקרי הוא שבשבעה באוקטובר צה"ל לא היה באזור. אם היו שם שתי חטיבות טנקים זה לא היה קורה. הכשל של השביעי באוקטובר הוא כשל צבאי וכל בר דעת מבין זאת. הרי הצבא מגיע לממשלה ומבקש תקציב לטנקים ומטוסים, הוא שקובע לעצמו מתוך מקצועיות אילו כלים הוא צריך להתמודדות עם האיום ומדבר במונחים של כסף לקניות".

"הכשל בשביעי לאוקטובר הוא לא בגלל שהצבא היה חלש ולא בגלל שהחמאס קיבל עוד 15 מיליון דולר, שאגב, אייזנקוט כשהיה רמטכ"ל אמר שבוודאי צריך לתת להם. הקונספציה של אנשי הצבא ומערכת הביטחון במשך שנים, וגם היום לגבי הרש"פ, היא שאם מצבם הכלכלי יהיה טוב הם לא יציקו לנו. זו הייתה התפיסה שלהם במשך עשרים שנה", אומר אמסלם.

"האחריות הישירה היא על איש המקצוע. הדבר דומה לכך שאזמין מישהו שיבנה בניין וכשבאנו לחנוך אותו הוא קרס. אז קודם כל המהנדס ומי שבנה הם האחראים כאנשי המקצוע. יש כאן כשל מקצועי. תפקידו של הצבא הוא להגן, וכשהוא לא מגן זה הסיפור", הוא אומר ומדגיש כי לנוכח כל המודיעין שהצטבר היה אך טבעי להציב שתי חטיבות לחסימת כוחות החמאס. "אני מניח שמה שהיה קורה הוא שהאלפיים הראשונים שהיו מנסים להיכנס היו נהרגים על הגדר וכל האחרים היו חוזרים הביתה. זה כשל טקטי שהפך את האירוע למגה אסטרטגי. נסיים את המלחמה העצימה, נקים ועדה רצינית שתהיה מקובלת על הציבור ונבדוק את הכול, את כל הדרגים, גם המדיני וגם הצבאי".

על שאלת הניצחון חוזר השר אמסלם על תשובתה של גולדה מאיר המנוחה שהבהירה כי לישראל אין ברירה אלא לנצח אם חפצת חיים היא, ואת זאת יעשה העם היהודי בכל דרך, בין אם במטוסים ובין אם באבנים ומקלות, משום שזו עבורו מלחמה קיומית. "הערבים יודעים שגם אם צה"ל ינצח הם ימשיכו לחיות חיים נורמאליים. יש האג, יש שמאלנים, יש בית המשפט העליון, יש 'הקש בגג' שמסמן למחבל לפני שאתה מגיע... כמו שאמר גנץ 'סיכנתי חיים של חיילי צה"ל', מה שאנחנו לא רוצים לעשות".