השר מאיר פרוש
השר מאיר פרושצילום: חיים טוויטו

לאחר אישור חוק מירון האוסר על עליה להר בל"ג בעומר הקרוב, הסביר השר מאיר פרוש כי מדובר במצב כואב - אך בלתי נמנע.

"אישית עבורי זהו לא חוק קל, זהו חוק כואב מאוד, אין לי איך לתאר לכם במילים, מה המשמעות עבורי שמירון יהיה סגור השנה בפני הציבור הרחב", אמר בפתח דבריו.

"בשנה שעברה לקחתי את האחריות על הגעתם של מעל 200 אלף איש שזכו להיות בהילולת רשב"י בשמחה ובבטחה. בסוף היום, כשהכל עבר בשלום, לא יכולתי שלא לדמוע מהתרגשות. השנה אני דומע בכאב יחד עם אחי אנשי מירון, שבשבילם לא להיות במירון בל"ג בעומר זה דבר שבלתי נתפס, ולצערנו זה קורה שוב, לחלקם כבר בפעם השלישית או הרביעית בתוך 5 שנים".

"אני עולה בתקופה האחרונה יחד עם הפרויקטור יוסי דייטש לבתי גדולי ישראל, אדמו"רים ורבנים חשובים, אנחנו מציגים בפניהם את המצב המורכב, ומעבירים גם מסרים בהתאם לציבור. חשוב מאוד שנעשה כל שנדרש בכדי לשמר את המסורת במירון, עם הדלקות מצומצמות שנותנות תחושת שייכות לכלל הקהלים".

בדבריו תיאר את המתווה המצומצם שאושר במירון והסביר אודות הסכנה לאפשר להמונים לעלות להר. "ברצוני להציג בפניכם מה אני אומר לאחי בני המגזר החרדי, ובפרט לאלו שהעלייה למירון בל"ג בעומר בנפשם. אני יודע כמה המצב הזה קשה, כמו שהוא קשה לי, אבל צריך להבין מה הביא אותנו למצב הזה.

"שואלים רבים? עכשיו יש הרבה יותר מ-30 איש במירון מדי יום בכל רגע נתון, 30 זה המספר אותו קבע פיקוד העורף כמספר המקסימלי של השוהים בל"ג בעומר בשטח הציון בכל שעה, שואלים מה ההבדל? שמידי יום אין צו אלוף על מירון ובל"ג בעומר כן. ההבדל הוא משמעותי, ואין כאן המקום להרחיב על אופי האיומים הביטחוניים שיש על מירון באופן כללי ובפרט בל"ג בעומר, אך האיום הוא חמור מאוד ומסוכן.

"ביום רגיל כאשר יש אולי קצת מעבר ל-30 איש, לכאורה עדיין אין סיכון חלילה לאסון המוני. אך ברגע שלא תהיה הגבלה ביום ל"ג בעומר, ביום ש-200 אלף איש רוצים להגיע לציון רשב"י, ויעלו עשרות אלפים, חס וחלילה מה שיכול להתרחש בעת ירי טילים לעבר המקום. גם בנזק ישיר, וגם במצב, בו רבים מנסים, תוך כדי ריצה ומנוסה לתפוס מחסה ללא הצלחה.

"זהו מצב עצוב וכואב, במידה מסוימת אפילו בלתי מתקבל על הדעת של היהודי המצוי, אך חייבים להבין את המצב ולפעול בהתאם אליו. אסור לנו בשום אופן לקחת סיכונים כאשר מדובר בחיי אדם, השמר לך, עלות בהר.

את דבריו חתם באומרו כי "יש כאן סעיפים משמעותיים נוספים שנצטרך לתת עליהם את הדעת, כמו ההשלכות הכלכליות על בעלי הצימרים באזור, שיפגעו משמעותית, כשגם כך מצבם בתקופה זו לא פשוט, ואי אפשר להפקיר אותם".