הרמטכ"ל הרצי הלוי
הרמטכ"ל הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

הפרשן הצבאי של ידיעות אחרונות, יוסי יהושוע, מתח הערב (רביעי) ביקורת על הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי וקרא לו לצאת להסביר לציבור מי כשל במחדל השבעה באוקטובר.

"הסרטון המזעזע מהערב רק מחזק את החובה של הרמטכ"ל לצאת לציבור ולהסביר, אחרי יותר משבעה חודשים, מי כשל ולמה", כתב יהושוע לאחר פרסום תיעוד חטיפת התצפיתניות.

בעניין מינויו של שלומי בינדר כתב כי "בוודאי שלא ראוי שיקדם את ראש חטיבת המבצעים שכשל ב-7 באוקטובר לראשות אגף המודיעין מבלי שהציג תחקיר שמנקה אותו ובנוסף יאשר מינויים של קצינים באמ"ן שכשלו. הציבור לא מטומטם".

לאחר פרסום התיעוד כתבים צבאיים נוספים מתחו ביקורת על התנהלות הצבא בשבעה באוקטובר ועל כך שמפקדים בכירים עדיין בתפקידם.

יואב זיתון, הכתב הצבאי של ynet, כתב: "כמעט 8 חודשים חלפו מהמחדל הקולוסאלי הזה, וכמעט כולם עדיין בתפקידם, כאילו כלום: מפקד אוגדת עזה, אלוף פיקוד דרום, רמטכ"ל, ראש השב"כ, שר הביטחון וראש הממשלה. בושה".

הפרשן והכתב של אתר וואלה אמיר בוחבוט כתב: "סרטון תצפיתניות נחל עוז. עוד זווית לכישלון העצום של צה"ל ב-7 באוקטובר. הבטן מתהפכת ונקרע הלב. צה"ל חייב לשקף את כל התחקירים ולא לחמוק מאחריות! יש אלופים שעומדים בצל".

התיעוד קשה לצפיהצילום: ללא קרדיט

בתיעוד נראות התצפיתניות לירי אלבג, קרינה ארייב, אגם ברגר, דניאלה גלבוע ונעמה לוי, והוא פורסם באישור משפחתן.

הסרטון, שאורכו 03:10 דקות, תועד ממצלמות הגוף של מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר, נערך וצונזר, והוא אינו כולל חלקים קשים לצפייה, הכוללים את הנרצחים הרבים בבסיס נחל עוז, את הנרצחים בתוך המיגונית ממנה נחטפו התצפיתניות, וקטעי אלימות רבים.

הוא מראה את היחס האלים, המשפיל והמבזה שעברו הבנות ביום חטיפתן, ומעיד על הפחד העצום שנשקף דרך עיניהן.