הרב אוריאל בתא התותחן
הרב אוריאל בתא התותחןצילום: באדיבות המצלם

ספר חדש: פירוש "מכלל יופי על ספר שופטים" של הרב יואב אוריאל.

מה שמיוחד בספר הזה, היא העובדה שהוא נכתב כולו תוך כדי מלחמת חרבות ברזל בה שימש הרב אוריאל כתותחן בטנק בחטיבה 8.

במשך ארבעה חודשים החטיבה תפסה חטיבה 8 את הגזרה הצפונית, ובין הקפצה לכוננות הבין הרב אוריאל שהמפתח להבנת המלחמה יכול להיות בספר שופטים בו מסופרות מלחמות רבות. "במשך חודשים לילה ויום, באוהל ובטנק ישבתי וכתבתי את הפירוש לספר שופטים, גם בגבול הצפון, וגם בפרק ב של המילואים כשישבנו על גבול רצועת עזה", הוא מספר לערוץ 7.

הרב יואב אוריאל מרחיב על ספרו. "מה שמיוחד בספר החדש בסדרה על ספר שופטים, המבט הרחב והבהיר שלו. אני משתדל להעמיד את 'עמוד השדרה' של כל ספר – ההבנות הבסיסיות של מה מסופר ומה זה אומר. סביב ההבנות הללו אפשר להתעלות לכיוונים שונים, מה שיוצר מבט רחב ומגובש על כל השופטים כמכלול, באמצעות תרשים המופיע לפני כל שופט, ובו מובהר המקום ההיסטורי שלו ביחס למגמות ארוכות הטווח של השופטים.

וכדי לתת מבט בהיר ופשוט, הספר בנוי באופן דידקטי מאד: בתחילת הספר נפרס המבט הרחב על הנושאים הנידונים. במהלך הספר נמצאות פסקאות מסכמות ומכלילות בעיצוב שונה. בסוף כל פרק מופיע סיכום. מבט מסכם ומכליל בסוף הספר".

מבחינת הרב אוריאל בספר ישנה שיטה ללימוד תנ"ך. "זוהי ממש שיטה ללימוד תנ"ך: שיטה שהבסיס שלה הוא מבט רחב, כלל תנ"כי על כל נושא ופרק. מפליא לראות כיצד כל ספר בתנ"ך מובן באור חדש לגמרי, כשפורסים בבהירות מה מתחדש בו ביחס לכל התנ"ך.

ממש סוללת דרך המשלבת בין עיון במדרשים ומפרשים, להבנה מערכתית ורציפה; בין הבנת עומק לשפה פשוטה; ובין התבוננות כללית לנגיעה בכל פרט. שילוב זה מסייע להבין את דבר ה' שבתנ"ך, ומאיר את ספריו באור חדש".