סגן ראש מועצת בנימין, עמיחי רחמים, היה שותף לדיון שהתקיים בכנסת ובמהלכו הוצג התיעוד המצולם של המחבל שרצח את בנימין אחימאיר הי"ד כשהוא מחזיק בסכין וממתין בשער החווה בה התגורר בנימין לקרבן נוסף.

"התובנה המרכזית מהתיעוד הזה היא שניצב מולנו אויב מר ואכזר שמעוניין להשמיד ולרצוח יהודים ככל האפשר. הדבר הזה לא בא בחלל ריק אלא על רקע תמיכה ציבורית וקרקע פורייה של הסתה והכוונה לפגוע בכמה שיותר יהודים. זה מתחיל במסגדים, במערכת החינוך של הרש"פ ובקצה זה פוגש אותנו עם מחבל וסכין. את הדבר הזה צריך לגדוע ובהקדם", אומר רחמים.

לדבריו המענה שיגדע תופעות טרור מעין אלה הוא מעבר להתקפה מאומצת בכפרים פנימה על ידי גורמי הביטחון השונים שילכדו מחבלים פוטנציאליים, יזהו ויטפלו בהסתה, כולל ניטור הדוק ברשתות החברתיות. "תפקידם של הצבא, השב"כ וגרמי המודיעין הוא לייצר תחושת ביטחון אצל התושבים, והדבר הזה צריך לקרות בצורה התקפית. לזה אנחנו מצפים מהצבא וחושבים שהצבא מסוגל לעשות זאת על אף הלחימה בצפון ובדרום. מולנו ביהודה ושומרון נמצא חמאס והסרטונים מוכרים מג'נין, טול כרם והכפרים, ואת זה צריך לגדוע עוד לפני שהם יוצאים מהכפרים".

רחמים מוסיף ואומר כי אמנם ישנו שינוי באופן התנהלות הצבא שפועל ברמות שלא היו במשך שנים, אך הקונספציה לפיה יש בצד השני עם מי לדבר נותרה. עדיין רואים ברש"פ גורם שניתן לתאם אתו סוגיות ביטחוניות. "הרשות הפלשתינית היא לא הפתרון. היא הבעיה. מהחינוך לילדי הגנים ועד האוניברסיטאות מעבר להתנהלות השוטפת שלהם בתדלוק הטרור, תשלום למחבלים ומשפחותיהם. הדבר הזה לא נעצר אפילו לא ליום אחד ואנחנו קוראים גם לממשלה וגם לגורמי הביטחון לשנות דיסקט ולהבין שמדבור במערכת שכולה תומכת טרור".

על ההיערכות בהתיישבות הוא אומר כי אין ספק בצורך לנקוט בזהירות, במקביל להגברת הביטחון באמצעים שונים, גם טכנולוגיים וגם במעורבות רבה יותר של כוחות הביטחון והכוונה למוקדי חיכוך, הן במועצת בנימין והן במועצות האחרות. מהמתיישבים והמבקרים נדרשת ערנות ודיווח מהיר במקרים מורכבים.

"אנחנו מחזקים עד כמה שניתן את הקשרים בין החוות לישובים וקוראים לתושבים לגלות את האחריות הנדרשת, אבל יחד עם זאת יהודי רועה צאן בן 14 לא צריך לחוש חשש בכל מקום שבו הוא נמצא בשטחים הפתוחים או בקרבת הישובים. הוא לא צריך לחשוש ממחבלים, המחבלים הם שצריכים לחיות בחשש שנגיע אליהם בלילות ובימים, הם שצריכים להיות תחת מתקפה שלנו".

לשאלת החשש מתרחיש השבעה באוקטובר גם ביישובי יהודה ושומרון, אומר רחמים כי הדבר מסור בידיהם של אנשי הצבא והמודיעין והם שאמורים לבצע את הערכותיהם ועל אף העובדה שבשבעה באוקטובר נתפסנו לא מוכנים, יש בידי הצבא והשב"כ את המערכות שאיתן ניתן לנתר סכנות ולבחון לעומק את המתרחש בגזרות השונות.

"יחד עם זאת אנחנו מבינים שאירוע כזה יכול לפרוץ ולהגיע לגדרות הישובים. את הדבר הזה תרגלנו יחד עם הצבא ביום ראשון האחרון. תרגלנו תרחישים דומים לתרחיש שמחת תורה בנגב המערבי. אנחנו לא שוקטים על השמרים ולא לוקחים שום דבר כמובן מאליו ולוקחים בחשבון שתרחיש כזה יכול לקרות גם ביהודה ושומרון. אנחנו מחזקים את מרכיבי הביטחון, צוותי וגדודי הגמ"ר עדיים פרוסים בשטח והחטיבות הצה"ליות מתוגברות ואנחנו פועלים בתיאום עם הצבא. כל התקרבות לגדרות נלקחת בחשבון ובמקביל אנחנו יוזמים היערכות של הישובים לתרחישים מסכנים ושומרים על כשירות ומוכנות".