בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

משרד האוצר צפוי להגיש בשבוע הבא לבג"ץ את התנגדותו להגדלות הרמטכ"ל לפנסיות. עמדת האוצר היא שאחרי המלחמה ועקב הגידול הנדרש בתקציב הביטחון אין מקום להסדיר את ההגדלות.

במשרד האוצר ביקשו להגיע להבנות עם משרד הביטחון וצה"ל בנושא אך בשל סירובם לדון בתקציב הביטחון יגיש האוצר את התנגדותו.

מזה תקופה ארוכה שבמשרד הביטחון מסרבים להקמת ועדה משותפת עם האוצר ומשרד ראש הממשלה לבחינת תקציב הביטחון שבשל המלחמה צפוי לגדול משמעותית.

סמוטריץ' מתנה העברת תקציבים למערכת הביטחון, פרט לצורכי המלחמה השוטפים והמידיים, בהקמת ועדה ציבורית לבחינת תקציב הביטחון.

יצויין כי בדיוני התקציב לפני כמה חודשים סוכם להקים את הוועדה - וכלל המעורבים, בהם הרמטכ"ל ושר הביטחון, הביעו את הסכמתם. בשבועות האחרונים משרד הביטחון חזר בו מההסכמה להקים את הוועדה שצפויה לדון ולעקוב לאן ילכו כספי הביטחון.

לפני מספר שבועות כתב סמוטריץ' בנושא: "אני מקווה מאוד שראש הממשלה יקח כאן אחריות, יגבה אותי בדרישתי להקמת הוועדה ויכפה זאת על מי שמתנגד. בלי זה אין בכוונתי לשחרר תקציבים שהם מעבר לניהול המלחמה השוטף והמידי".

"אין ולא יכול להיות חולק על כך שמערכת הביטחון כשלה מהותית בהיערכות לאיומים הביטחוניים שמופנים נגד מדינת ישראל", כתב. "כשל עמוק של הרבה מאוד שנים שבהן לא קראנו נכון את המפה, לא תעדפנו נכון, ולא בנינו נכון את הכוח ואת היכולות למול האיומים.

"הבעיה היא שצה"ל ומערכת הביטחון מסרבים גם היום להודות בזה ולהפיק לקחים. מערכת הביטחון מתעקשת שצריך להמשיך לעשות עוד מאותו דבר, רק הרבה יותר גדול ועם הרבה יותר כסף. וזה מה שמסכן את ביטחון המדינה. הקיבעון, חוסר הנכונות לדון מחדש, להפיק לקחים ולתקן את הדרוש תיקון".