אלי אלבג, אביה של התצפיתנית לירי שנחטפה לרצועת עזה, שוחח עם ערוץ 7 בעקבות פרסום הסרטון שחושף במעט את הזוועות שעברו החיילות לפני שנחטפו לעזה.

"זה אירוע לא קל. אנחנו כבר בתוך הנושא יותר מ-230 ימים וצריך לחשוף את הילדה שלך וזה רגיש מאוד אבל אמרנו שאין ברירה כי חייבים להעיר את העולם, את המדינה והאזרחים, ולהראות מה קרה שם לבנות הללו ששמרו על מדינת ישראל. הייתה התלבטות גדולה. מצד אחד אתה חושש שלא להרגיז את בני העוולה שמחזיקים בהן - ומצד שני קשה מאוד לאימהות - ששלוש מהן עדיין לא ראו את הסרטון הזה מתוך הקושי. יש סביבו סערת רגשות גדולה", מספר אלבג.

הסרטון שפורסם, הוא מציין, היה גרסה ערוכה לתוכן קשה הרבה יותר. "אני רואה בסרטון את הפחד שיש להן בעיניים ואת אי הוודאות. צריך להבין שמדובר בסרטון של שלוש דקות ועשר שניות שהוא מקוצר. יש סרטון מלא של 14 דקות שבו רואים עשר בנות וחייל אחד שנרצחו ושוכבים שם ללא רוח חיים. הבנות ישבו משעה 7:44 ועד 10:50 מול הנרצחים ומול המחבלים מחמאס".

הוא דוחה את הטענות של השרים שסירבו לראות את הסרטון. "קשה לי עם זה - במיוחד כשמדובר במנהיגים שיש להם תומכים. השיח כולו קשה לי. כאבא של ילדה חטופה יצא לי לקבל מכות מיהודי, יצא לי לפקוד ולדרוש בכל מקום את הילדה שלי שנחטפה ולדפוק לכל השרים ולחברי הכנסת בדלת ולהתחנן אליהם שידאגו לשחרור הילדה שלי, לנסוע לארה"ב, לאוסטריה וללונדון ולכל מקום, לסייע למדינת ישראל בהיבט ההסברתי כדי להחזיר לי את הילדה שלי שנחטפה בשבעה באוקטובר".

"לא מדובר רק בי - אלא ברוב המשפחות. 128 משפחות נלחמות יום יום, שעה שעה, אנחנו סופרים את הדקות וכל דקה היא נצח עבור הילדה שלי. כששואלים אותי מה אני עובר - אני משיב שמה שאני עובר הוא כלום לעומת מה שהבת שלי, הבנות, החיילים וכל החטופים עוברים שם בשבי", הוא מוסיף.

העדויות האחרונות לגבי בתו לירי הגיעו אליו בעסקת שחרור החטופים הראשונה. "עד היום השתחררו 56 חטופים וחלקם ישבו עם לירי בשבי. שמענו מעט סיפורים - גם טובים וגם רעים".

בזמן שרבים דוחים את ההשוואה לשואה - אלבג מחדד קווים מקבילים. "כשפגשתי שגרירים ברחבי העולם אמרתי להם שהיתה לנו שואה של יום אחד בשבעה באוקטובר. כדי לראות שואה היינו פעם צריכים לנסוע לאושוויץ. היום, אני אומר להם, אתם יכולים לבוא. זה בדיוק שעה נסיעה מתל אביב ולראות מה קרה בשבעה באוקטובר - את מראות הקיבוצים והבתים השרופים".

"ההבדל הקטן הוא שבשואה לא היה לנו מדינה, לא היה לנו צבא, לא היה מי שיגן עלינו. היום יש לנו צבא - שלא היה, יש לנו מדינה - שגם לא הייתה, ולא היה מי שיגן עלינו. זו אמירה קשה ואני אומר אותה כי אנחנו חייבים לשנות את השיח בעם. אין לנו ימין ואין לנו שמאל, אין לנו דתיים או חילוניים או חרדים. כולנו יהודים ורק ביחד ננצח".

"החיילים שנלחמים הם מכל גווני האוכלוסייה. הם גיבורים שיודעים להילחם ולא להתווכח או לריב. מדוע כשהם חוזרים מהצבא עליהם לשמוע את השיח המקולקל הזה? זה משהו שקורע אותנו ומפריע לנו להביא את הבנות חזרה. כי כשאין שיח מאחד, מתחילים לחזור לשיח של השישה לאוקטובר ולא לזה שאחרי השבעה באוקטובר", מדגיש האב.

הוא מסכם בקריאה לעם ישראל להתפלל למען בתו ולמען החטופים כולם. "אני מבקש מאוד להתפלל לחזרתה של לירי רבקה בת שירה. זה יעזור לנו ועוזר לנו מאוד שאני יודע שרבים מתפללים לשובה ולשובם של יתר החטופים".