אחדות הלוחמים לפני הכניסה לעזה
אחדות הלוחמים לפני הכניסה לעזהצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

יבוא יום, והוא לא רחוק, בסיום המלחמה, או אפילו קצת לפני, שהאדם, כל אדם, יעמוד לפני ועדת חקירה. ועדת החקירה העצמית.

ובה ישאל האדם הישר ובעל המצפון, את עצמו, ויחקור וידרוש, בלי רחמים עצמיים, ובלי כחל ושרק: מה עשיתי בתקופה הקשה והאיומה שעברה על עם ישראל?

לא מה ביבי עשה. לא מה בן גביר ויאיר לפיד וגנץ וראשי הצבא. לא התקשורת, ואחים לנשק והחרדים וכוח קפלן נערי גבעות ונערי בתי קפה, ו'ההוא', ו'ההם', ו'הזה' ו'האלה'. מה אני, מה אני, עשיתי? איפה הייתי? במה עסקתי?

האם התבכיינתי, והאשמתי, וקיטרתי והפצתי ייאוש וחידלון? האם אני שותף למחדל באי עשייה? האם הכתם הוא על ידי הבטלות? האם עמדתי מנגד?

ומפני ועדת חקירה עצמית שכזו, אי אפשר להימלט. אין עורך דין חלקלק שיכול להגן עליך. אין מועד לדיון ופגרה והפסקה. זו ועדת חקירה אכזרית והיא מלווה אותך בכל אשר תלך. בשבתך. בקומך. בשנתך. ובלכתך בדרך.

וקולה יצלצל באוזניך, וישמע מסוף העולם ועד סופו: איפה היית? מה עשית?

וכדאי כבר עכשיו להכין טיעונים ובעיקר ראיות כבדות משקל. ולפעול. פשוט לפעול. יש שלל תחומי פעולה, והתנדבות, וביקור פצועים ושכולים, ואוהלי מחאה ועצרות בעד ונגד.

אבל תרשו לי להציע לכם תחום אחד חזק במיוחד, שעובר בהליכה את הוועדה העצמית הזו. פעלו למען אחדות העם! כי זה בידכם. כי בלי זה כולנו נעלם מעל פני האדמה. כי זה קריטי והכרחי ומעטים העוסקים בו. וההצלחה קרובה לבוא.

מוזמנים למשל לעמוד בצמתים במשמרות אחדות...להצטרף לפעילות המגוונת שלנו, כבר במוצ"ש הקרוב או שאתם יכולים להצטרף לפעילות של אחרים, או להמציא פעילות אחדות. העיקר לעשות אחדות. לעבור את הוועדה הזו ללא אשמה, בהצטיינות.

אל תעמדו מנגד. פעלו למען אחדות העם והממשלה. בהצלחה.

וזו ההודעה האחרונה שהקליט לנו בני יהונתן לפני כניסתו לעזה. בני יהונתן , שצלח יפה את ועדת החקירה הזו, ויצא זך וטהור כשלג: "שלום משפחת לובר כל האחים והאחיות האהובים, זהו, בעזרת ה' הגיע תורנו. שנזכה לעשות נקם באויבנו, לכבוש את ארצנו, זהו. נפגש בשמחות. אוהב אתכם".

ואנחנו אוהבים אותך, מתוק. וגאים בך, ומתגעגעים אליך, כל כך, כל כך.