שלום ירושלמי
שלום ירושלמיצילום: ערוץ 7

הפרשן שלום ירושלמי התייחס בעיתון "מקור ראשון" לבחירות לרבנות הראשית שצפויות להתקיים אחרי חג השבועות.

"מה שקורה סביב הבחירות לרבנות הראשית בשנה האחרונה מביא אותי למסקנה אחת: כפי שהעניינים הללו מתנהלים, עדיף שכל המוסד הזה היה מתבטל או לפחות נסגר לתקופה ארוכה, עד שיתוקן. קשה לראות, בעיקר למי שלא בא מהעולם הדתי, את הביזאריות סביב בחירה של שני רבנים ראשיים, שאמורים לסמל רק ערכיות וטוהר מוסרי ולהתוות דרך נכונה ומאחדת, ואיך זה שכולם שוקעים בתוך התהליכים הפסולים סביב הבחירה".

הוא הוסיף: "באוגוסט שעבר אמורים היו השניים ללכת הביתה. המצב הזה לא היה נוח לש"ס והציונות הדתית, שחילקו ביניהן את הבחירה של הרב הספרדי (ש"ס) והרב האשכנזי (הציונות הדתית). יו"ר ש"ס אריה דרעי מצא את עצמו בבעיה. הוא לא יכול היה להכריע בין אחיו יהודה דרעי, רב העיר באר־שבע, ובין הרב דוד יוסף, חברו הקרוב, בנו של מנהיג ש"ס המיתולוגי הרב עובדיה יוסף. שניהם נלחמים גם ברגע זה על גלימת הראשון לציון.

לתוך הבלגן הזה נכנסים בינתיים מועמדים חדשים מצד עצמם. הרב שמואל אליהו, הרב הראשי של צפת, איש הציונות הדתית ואביו של השר עמיחי אליהו, החליט שהוא מתמודד על תפקיד הרב הספרדי. הרב אליהו עורר בעבר לא מעט סערות ציבוריות כאשר הביע תמיכה בטרנספר, ויצא נגד השכרת דירות לערבים ונגד לימודים של סטודנטים ערבים בקמפוס האוניברסיטאי בצפת. הרב אליהו תבע להדיח את הרמטכ"ל איזנקוט שתמך בשילוב נשים ביחידות הקרביות. אגב, הוא ניסה פעמיים בעבר להתמודד על תפקיד הרב הראשי ונכשל".

גם הרב קלמן בר, הרב הראשי של נתניה, מבקש להתמנות לרב הראשי האשכנזי לישראל. בר פופולרי מאוד בעירו ומקובל שם על החרדים ועל הציונות הדתית המתונה. מועמדים אחרים שהצטרפו למרוץ על משרת הרב הספרדי הם מיכאל עמוס, דיין בבית הדין הגדול, חרדי ששירת בצה"ל ולחם במלחמת יום הכיפורים. גם הרב זבדיה כהן, ראש אבות בתי הדין בתל־אביב, הוזכר כמועמד של פשרה באגף הספרדי", כתב.

"אם הכול היה תקין, הגוף הבוחר את הרבנים היה מתכנס בימים אלה ממש כפי שנקבע בחוק, ומכריע בין כל המועמדים החדשים. הגוף הזה כולל 150 איש, בהם שני שרים שעדיין לא נבחרו, חמישה חברי כנסת שכבר נבחרו, 10 נציגי הרבנים, 10 נציגים של השר לענייני דת ואנשי ציבור נוספים.

אבל אף אחד לא מתכנס, כי אף אחד לא רוצה בחירות, ואנחנו נשארים עם שני הרבנים הראשיים, שגם הם לא רוצים ללכת לשום מקום, גם אחרי כמעט 11 שנה בתפקיד".