לוחמים בעזה
לוחמים בעזהצילום: דובר צה"ל

מעל מאה קציני מילואים מדרגת סרן ועד תת אלוף מכל חילות צה"ל ומכל גווני החברה הישראלית שלחו לשר מכתב ובו תיארו את התקופה האחרונה בה הם משרתים במילואים.

"לפני למעלה מ- 200 ימים התייצבנו כאיש אחד למלחמת קוממיות, מלחמה על עתידה, ביטחונה וחוסנה של מדינת ישראל. שירתנו חודשים ארוכים ברצועת עזה, בצפון, ביהודה ושומרון, בגבולות ובעורף ונתייצב שוב מתי שרק ניקרא לכך.

לפי המציאות הביטחונית, לאור הגדרות מטרות המלחמה ובהתאם לכל הערכות המצב הצבאיות, לפנינו עוד שנה, ואולי אף שנים ארוכות של לחימה והגנה".

במכתבם מציינים הקצינים כי צה"ל זקוק לחיילים רבים לאור הצפוי בהמשך: "לחימה מתמשכת תדרוש צבא גדול וחכם. מדינת ישראל תהיה חייבת לבצר את כוחה בעליונות ועוצמה צבאית וזו תלויה ברוח הצבא, במפקדים, בטכנולוגיה, ובעיקר – בהון האנושי.

אנו וחיילנו אומרים ומתחייבים מראש – הננו. הגנת העם והמולדת היא משימתנו העליונה. אולם לאינטנסיביות הלחימה מחירים כבדים – אישיים, נפשיים, משפחתיים ותעסוקתיים".

במכתבם הקצינים מתייחסים למורכבות ומבטאים הערכה רבה ללומדי התורה בני המגזר החרדי:

"אנו מצפים מהשר לפעול להרחבת מודל צבא העם: א. מול ההנהגה הקהילתית החרדית – על מנת למנוע פגיעה והוקעה של חרדים משרתים. איננו מצפים מציבור יקר המאמין בכל ליבו שלימוד התורה מגן ומציל את עם ישראל, לשנות את ערכיו, אולם אנו מבקשים שבניו שייבחרו בדרך השירות לא ייפגעו על ידי קהילתם – בשידוך, בקבלה למוסדות הלימוד המובילים, בהרחקה מבתי הכנסת, בהוקעה פומבית שלהם ושל בני משפחותיהם וכיו"ב. יש רבים וטובים שהיו מעוניינים להצטרף לשירות, וחוששים.

ב. מול מפקדי הצבא – להורות לצה"ל להיערך באופן מידי לקליטה רחבה ומיטיבה של קהל משרתים חרדי מגוון, מבלי לפגוע באורחות חייו ואמונותיו. כפי שצה"ל ידע להתאים עצמו לשירות בנות במגוון יחידות, תוך התאמה לצרכיהן, כך עליו להיערך לקליטה הולמת של החברה החרדית".

את המכתב יזמו רס"ן דוידי בן ציון ורס"ן יאיר שרף המשרתים יחד בחטיבה 55.

השניים מדגישים כי האמירה המורכבת שהם מביעים מתייחסת גם להנהגת המגזר החרדי וגם לצמרת צה"ל.