עימותים אלימים נרשמו במהלך היממה האחרונה במירון בין מבקרים שניסו לעלות בכח למירון חרף האיסור לשוטרים.

תיעוד קשה לצפיה שפורסם הערב מציג שוטרים דוחפים קשיש חסידי שביקש להתפלל במירון והטיחו אותו ארצה.

בבית החולים זיו בצפת אמרו כי למחלקה לרפואה דחופה הובאו 10 פצועים מאירוע ההילולה במירון.

אחד הפצועים הוא הקשיש, בן 75, והוא סובל מחבלת ראש ועובר הדמיה לבחינת חומרת הפגיעה.

בנוסף ישנם 5 שוטרים ו-4 אזרחים שנפצעו קל במהלך הפרות הסדר במקום. הפצועים סובלים מחבלות יבשות, ולאחר טיפול הם צפויים להשתחרר במהלך הלילה.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב ואמר: "דרשתי מהמשטרה דין וחשבון לגבי מקרי אלימות שבו שוטר פגע בצורה קשה באדם מבוגר בהר מירון ושוטר אחר ירה באוויר. אני מגנה בכל תוקף מקרי אלימות של שוטרים נגד אזרחים".

"במהלך כל היום הענקתי גיבוי מלא לשוטרים, ללוחמי מג"ב וכוחות הביטחון שעשו הכל כדי לשמור על הר מירון מפני סכנת נפשות של ממש. אבל אין מנוס כשיש תיעודים חריגים כשמדובר באלימות בחסרי ישע, מבוגרים ונשים, לגנות. ולדרוש מהמשטרה לקבל עליהם דין וחשבון".

מאוחר שוחח בן גביר עם מפקד מג"ב ניצב בריק יצחק והשניים סיכמו כי השוטר שהטיח באכזריות אדם מבוגר לרצפה, השוטר שירה באוויר והשוטרת שהכתה אישה מבוגרת במהלך האירועים במירון, כולם אנשי מילואים, יושעו עד לסיום הבירור.

מהמשטרה נמסר: "החל משעות הבוקר אלפי אנשים הגיעו לאזור מתחם הקבר תוך שהם מפרים את צו אלוף פיקוד העורף ואת החוק, מתעמתים עם שוטרים וגורמים נזקים לרכוש שהוצב במקום לשם שמירה על בטחונם".

"19 שוטרים פונו לקבלת טיפול רפואי לאחר שהושלכו לכיוון מוטות ברזל, זכוכיות וחפצים שונים. כמו כן, פגעו המפגיעים באמצעים ורכוש שהוקם במקום לשם שמירה על בטחונם. עד כה הורחקו מהמקום מעל ל-1000 אנשים לא מורשים ועוד אלפים נחסמו בכבישים המובילים לאתר".

עוד אמרו במשטרה: "בהמשך לסרטון בו נראה לוחם מג"ב במילואים שדחף אדם מבוגר במירון - נבהיר כי אנו רואים בחומרה את ההתנהלות ובהתאם הלוחם הורחק מפעילות עד לבירור האירוע. כמו כן, שאר האירועים יבדקו ויופקו לקחים בהתאם".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' גינה גם הוא ואמר: "פעם זו מכתזית בכינון ישיר לזוג חרדי מבוגר ופעם זו דחיפה אלימה ואגרסיבית למבוגר שיכול להיות הסבא של השוטר הזה. האלימות המשטרתית שבמקרה מופעלת תמיד לאותם ציבורים היא בלתי מתקבלת על הדעת. הגיע העת לבער את האלימות המשטרתית ולוודא אכיפה שיווניות".

יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ: "התמונות הקשות של דחיפות והפעלת כוח מוגזמת במירון מחייבות גינוי ובדיקה מעמיקה. גם אם המאמינים שהגיעו עברו על ההנחיות, תוך התעלמות מהסכנה הביטחונית, אסור להגיע לפעולות כמו אלו שראינו".

"שוטרי משטרת ישראל פועלים 24/7 מזה תקופה ארוכה כדי לשמור על הביטחון האישי והציבורי בעת מלחמה, וכולנו מחזקים אותם. אבל אסור שהשמירה על הסדר הציבורי - תהפוך לאלימות בחסות החוק".

יו"ר ש"ס אריה דרעי: "התיעוד הזה בלתי נסבל. פשע שלא ייסלח. משטרת ישראל חייבת להודיע עוד היום שהיא מדיחה לאלתר את שוטר המג"ב מתפקידו ולהעמידו לדין".

יו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף הגיב: "אלו תמונות שעין של בן אנוש לא יכולה לראות. אכזריות נטולת רסן, אלימות חסרת פרופורציות, מישהו איבד את הראש ואת הלב והוא צריך לשלם על כך".

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש אמר בתגובה כי "המראה המזעזע של שוטר מג"ב מפיל ארצה באלימות בוטה יהודי מבוגר או שוטר נוסף שיורה באוויר באירוע אזרחי צובטת לב כל אחד ולא מתקבלת על הדעת. אני דורש להדיח באופן מיידי את השוטרים האלימים".

שר הדתות מיכאל מלכיאלי בתגובה לתקיפה בקבר הרשב"י: "מראה לא נתפס שאין כל דרך לעבור עליו לסדר היום, ימוצא הדין לאלתר עם הפורעים! אין אפשרות לדלג את הפשע הזה".

שר הבריאות אוריאל בוסו שוחח עם מנכ"ל בית החולים זיו לשם הובא הפצוע מאלימות המשטרה במתחם ציון הרשב"י.

השר בוסו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה באירוע: "אין מקום לאלימות כלפי מבוגרים וחסרי ישע ללא שום סיבה מוצדקת ותוך מה שנראה כמו פריקת זעם ותסכול. יש לפעול בחומרה נגד השוטר האלים למען יראו וייראו".

ח"כ אייכלר מסר: "התמונות הקשות של אלימות המשטרה במירון מוכיחות כי אין זכויות אדם רגילות ליהודי החרדי".

יו"ר וועדת הבריאות ח"כ יוני משריקי: "אין ולא תהיה שום הצדקה לסיכון חייו של קשיש חסר ישע והטחתו על הארץ באכזריות ובחוסר חמלה. אני קורא למח"ש ולמג"ב לחקור את האירוע ולמצות עד תום הליכים את הדין עם המעורבים".

כאמור, לאורך היממה האחרונה מאות בני אדם ניסו להגיע להר מירון להילולת הרשב"י למרות צו שטח צבאי שהוטל על האזור ומחסומי המשטרה הרבים בדרך.

בכביש הבקעה עצרה המשטרה מספר אוטובוסים מלאים בנוסעים שניסו להגיע למירון. בהר עצמו פינתה המשטרה עשרות שהתעמתו עם הכוחות, פירקו מחסומים וניסו להגיע למעלה ההר.

במשטרה אמרו כי "החל משעות הבוקר מאות אנשים הגיעו לאזור מתחם הקבר תוך שהם מתעמתים עם שוטרים וגורמים נזקים לרכוש שהוצב במקום לשם שמירה על בטחונם".