הלוחם במדים
הלוחם במדיםצילום: מתוך הרשתות

וואטאבאוטיזם הוא כלי מצוין לחשיפת התנהלות פסולה של איפה ואיפה, יחס בלתי הגון של גופי שלטון וגם טענות מוסריות סלקטיביות ומזויפות.

אם - דרך משל - שוטרים נוקטים בפעולות אלימות קיצוניות נגד חרדים במשך שנים ארוכות (כולל אי אלו דוגמאות מזעזעות מהיממה האחרונה במירון, גם ולמרות העובדה שהעולים להר נהגו בעבריינות וסיכנו את חייהם בניגוד להוראות ולהלכה), והתקשורת הישראלית מתעלמת לחלוטין, אבל כששוטר מתקוטט עם מפגין בקפלן היא פוצחת בזעקות כאב מקיר לקיר, אזי וואטאבאוטיזם יספק את ההמחשה הנפלאה לחשיבה הסלקטיבית של עיתונאי ישראל ולאפליה בין דם לדם של משטרת ישראל.

המקבילה שכבר הורגלנו אליה היא זלא"ד, לאמור, זה לא אותו דבר. בניגוד לטענה הספציפית שיעלה איש הימין, יסבירו לו בלמדנות מפוקפקת שבעצם יש אי אלו הבדלים דקים בין המקרים, ולפיכך דינם שונה. למשל, הנפגע החרדי היה עבריין שעלה למירון בניגוד להוראות, בזמן שמקבילו ה'אח לנשק' היה דמוקרט מופלא שהגן בגופו על הדמוקרטיה ממוראות עילת הסבירות באמצעות חסימת כביש ראשי.

במה דברים אמורים?

במשך חודשים ארוכים התנהל כאן קמפיין סרבנות מתוזמן, מאורגן ומתוקשר. בכל תוכנית דגל של אולפן שישי התבשר עם ישראל על אגף נוסף בצה"ל שמתכוון להפסיק לשרת בשם הפרה של איזה חוזה דמיוני לטעמם, מכתבים אפופי ראשי תיבות התפרסמו דבר יום ביומו, ומי יכול לשכוח את ליל גלנט המפורסם, כששר הביטחון בכבודו ובעצמו הצטרף לשלל הבדימוסים שקראו להפסיק לשרת בצה"ל, וכפה על הימין התקפלות מפוארת (ובתקווה, זמנית בלבד) בנושא הרפורמה המשפטית.

קצת אירוני שאותם גנרלים ומובילי קמפיין הסרבנות הם אלו שעומדים כעת בחוד החנית של הקצנת דרישות הגיוס מהציבור החרדי, אבל נניח לזה כרגע.

באותם חודשים, נדמה היה שאם אתה לא שם אתה לא קיים. אם שמך לא מתנוסס על אחת העצומות בעד הסרבנות, אם לא התראיינת וקראת להפסיק לשרת, אם לא הסברת בטון חמור סבר שהימין מכריח אותך להפסיק לתרום למדינה - אתה כנראה לא שווה מספיק. כל מי שהוא משהו וגם מי שלא עלו בזה אחר זה על הפודיום וצעקו סרבנות.

והתקשורת, במופע ליקוקים מהזן הנדיר ששמור למי שהחמאה מרוחה בצד שלו, הקפידה לתת במה מכובדת לכל הסרבנים הפוטנציאליים, לא הקשתה עליהם חלילה בשאלות ולא ערכה תחקירים, לא בדקה בציציות ולא פשפשה במעשים. סירבת? קיבלת כותרת שמנה ומפנקת.

ואז הגיע השבעה באוקטובר והסיפור קצת השתבש. גם מבלי להתייחס לתיאוריות קונספירציה, ברור לכל בעל שכל ישר שאויבינו ניזונו מהקרע הפנימי, שהם באמת חשבו שיש כיסוי לכל הצהרות הרהב וכותרות הפייק על אובדן היכולות. סינוואר ושות' נושמים, חיים ומרגישים את הדופק הישראלי, והם זיהו הזדמנות וניצלו אותה, למרבה הכאב.

וראו זה פלא, כעת, לא די בכך שאותה תקשורת נמנעת מלהזכיר את הקמפיין האגרסיבי שהשתולל בחסותה אך לפני רגע, ומצניעה באלגנטיות כמובן את הראיונות, הקריאות, הציוצים ודברי השטנה שנשפכו כאן, עכשיו היא מתלבשת על הימין ועל ראש הממשלה, באשמת ...תמיכה בסרבנות.

וכל זה למה? האם ראש הממשלה קרא לסרבנות? האם שרי הממשלה יצאו לכיכרות ולאולפנים כדי להלהיט את היצרים ולמנוע מחיילים לשרת? לא, כל שאירע הוא שטיפוס אלמוני כלשהו, שכעת מנסים לשכנע אותנו שיש לו יותר מתריסר מכרים, ניפק סרטון קוריוזי כלשהו, וכמה מובילי דעה שיתפו אותו בסוג של קריצה.

חוזר שוב: לא גנרל עטור תהילה, לא שר או ראש ממשלה לשעבר, לא איש מוסד בכיר ולא מנהל אגף בשב"כ, לא בכיר היי-טק ולא מנכ"ל כלשהו, סתם אדם, בלתי מוכר, בלתי משפיע, בסרטון שגם התוכן שלו לא לגמרי שגוי (בסופו של דבר, כמקובל במדינה דמוקרטית, הצבא אכן כפוף לממשלה). הרי זה בטל בשישים, בשש מאות, בששת אלפים, ביחס לצונאמי הסרבנות ששטף אותנו בשנה שעברה.

מכיוון שאיננו טיפשים גמורים, גם אם יש בתקשורת מי שחושב כך, מוטב שלא להתייחס להבלים הללו, ובכל הזדמנות שהם עולים לדיון - לא להצטדק, לא להתרפס ולא להתנצל, רק להזכיר, להזכיר ושוב להזכיר. כי וואטאבאוטיזם הוא נשק שאין דוגמתו מול בעלי כוח מעוותי ערכים. וואטבטו להנאתכם.