יהושע שני אביו של סרן אורי שני ז”ל
יהושע שני אביו של סרן אורי שני ז”לצילום: ערוץ 7

הבחירות לרבנות הראשית הן אירוע חשוב ביותר, שעומד להתרחש כאן בעוד כחודשיים. בתוך עמי אנוכי יושב ואני מכיר את הקולות המקטינים, שנואשו מן המוסד הותיק אותו הקים הרב הראשי הראשון מרן הרב קוק זצ"ל בהכרה שנדרשת רבנות שסמכותה ויוקרתה תהיה מעבר לחלוקה העדתית והשבטית שנהגה בגולה.

נכון, הרבנות הראשית עוסקת גם בנושאים רגולטוריים, שעשויים להיתפס כמשעממים או לא רלוונטיים לחיי היומיום של רבים. אך תפקידיהּ חולשים על תחומים גדולים בהרבה מכך. הרבנות הראשית נושאת באחריות כבדה לעיצוב עולם הרוח הישראלי, להנחיית הציבור בנושאי דת והלכה, ולטיפוח ערכים יהודיים בקרב כל שכבות האוכלוסייה.

המערכות הציבוריות מתנהלות מכוחה של איזו רוח שמניעה אותן. אין כמעט שום תחום בחיינו שאינו תלוי בהשפעה רוחנית עליו. אנחנו כעת בתקופת מלחמה ועוד לא סיימנו אותה לצערי. כולנו מבינים היום את גודל הבעיה בכך, שמקורה של הרוח הנושבת במסדרונות המטכ"ל, אינו ברור דיו ואני מתבטא מאוד בזהירות ובכבוד.

נכון שלכל אדם יש את הזכות לבחור את דרכו הרוחנית, וכל קהילה רשאית להתאגד סביב אמונותיה. עם זאת, במדינה כמו ישראל, המהווה בית עבור מיליוני יהודים בארץ וברחבי העולם, נדרשת מנהיגות רוחנית חזקה ומאוחדת שתבטא את הערכים המשותפים ותכוון את העם כולו.

תפקידה של הרבנות הראשית אינו מסתכם בטקסים ממלכתיים. יש לה תפקיד חשוב ומרכזי בעוררות העם היהודי ובחיזוק הקשר שלו לזהותו. החל מרמת השיח שרבנים מנהלים, באיכות השירות שהרבנות תספק, בחדות המסרים ובעוצמתם וכלה במערכת הקשרים היהודית הכלל עולמית שהיא תדע ליצור. האמון הציבורי ברבנות הוא קריטי להשפעתה ואלו מקצת התנאים הנדרשים לכך.

הרבנות אינה אמורה להיות חלק מן המשחק הפוליטי, המבקש לנהל חלוקת כוח בין מפלגות. היא אמורה להאיר כמגדלור הנישא בראש ההר, כדי לתת לספנים המתמודדים עם סערות הקיום את הכוון והדרך. אחריות רבה מאוד, לכן, רובצת לפתחם של האישים המנויים על הגוף הבוחר – לשאול מה נכון למדינה ולדאוג שמי שהכי מתאים ייבחר.

אנחנו מצויים בתקופה הדרמטית אי פעם מאז קמה המדינה. השברים, האבל והתהיות הציבוריות על דרכה, ילוו אותנו לפחות בעשור הקרוב. אנחנו צריכים לחשוב היטב מי הם הרבנים המתאימים ביותר לתפקיד הרם הזה.

ברור לכולם שרב ראשי לישראל צריך להיות גדול בתורה, אבל בכך לא די. אנחנו זקוקים לדמות שתהיה משמעותית לציבור הרחב והמגוון ביותר וזה יוכל להתגשם, רק אם הרבנים הנבחרים באים עם מטען אמיתי של הערכה ציבורית רחבה. אנחנו צריכים שמי שיכנס למערכת ידע מה לעשות בה ובעיקר שיכירו בו כאוטוריטה. כבר מן היום הראשון.

אנו זקוקים לרב ראשי שיהווה חלק אינטגרלי מהצבא, המוסד החשוב ביותר במדינה לצערנו הרב. אסור שיהיה זה אדם הניצב מול המערכות הללו כמבקר מבחוץ.

אנו זקוקים לאדם בעל אומץ לב מוכח, שיאמר גם את הדברים שאינם מקובלים על כולם. זהו תנאי הכרחי לבניית אמון. אנו רוצים לדעת שהוא נאמן לדעת התורה ואינו חושש מאיש. אדם שעמד לאורך השנים בהצלחה במבחן הקשה ביותר של מצות התורה - "לא תגורו מפני איש".

בעקבות הודעת הרב יעקב אריאל שליט"א על ביטול החלטת הועדה ובעצם פירוק ה'דיל', אני משוכנע כעת שהרב שמואל אליהו שליט"א הוא המתאים ביותר לתפקיד הרב הראשי לישראל.

הרב הראה את כוחו הגדול במשך עשרות שנים, בהקדשת חייו למען עם ישראל בכל קצוות תבל ללא קבלת תמורה, מתוך אהבה טהורה ונשגבה. הוא עוסק בדברים הקשים ביותר כמו בתחום ההטרדות המיניות ומוכן להכריע ולשלם מחירים כדי לעזור לאנשים שסובלים. הוא מתייחס לחיילי צה"ל מתוך היכרות עמוקה, כמי ששירת בעצמו כקצין וכמי שבניו משרתים כלוחמים בצבא.

דבריו מעוררים השראה ומביאים לשינוי חיובי בחיי רבים המוצאים נחמה ותקווה בתורתו מאירת הפנים ובכך הוא תורם לחיזוק האחדות והגיבוש בעם היהודי.

היהדות הארץ ישראלית עומדת על פרשת דרכים, ועתידו של העם היהודי תלוי במידה רבה בבחירות שנעשה בעשור הקרוב. היא זקוקה למורה דרך שיאיר את דרכה. הרב שמואל אליהו שליט"א הוא המנהיג שאנו זקוקים לו.

הכותב הוא אביו של סרן אורי שני ז"ל מ"מ בגדוד 51 של גולני, שניהל עם לוחמיו קרב הרואי מול מחבלי חמאס כיסופים.