חץ וקשת. אילוסטרציה
חץ וקשת. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

פ', ילד חרדי בגיל 10, שיחק בביתו בחץ וקשת אותו אירגן לכבוד ל"ג בעומר. כאשר שיחק, משך הילד בטעות את החץ כלפי פנים, במקום כלפי חוץ, והחץ - נכנס לעין.

הילד סבל מכאבים חזקים ואמר שהוא רואה מטושטש מהעין. הוריו ביקשו ממנו לנוח, שהעין תתאושש מהמכה.

לאחר שהראיה עדיין הייתה מטושטשת, הלכה המשפחה לקופת החולים ומשם למיון במרכז הרפואי ב"שערי צדק", שם נקבע כי המכה גרמה לחתך בקרנית, ופ' נדרש להיכנס לניתוח דחוף שעבר בהצלחה.

"יש מנהג מבוסס וקדום של משחק 'חץ וקשת' בל"ג בעומר, זכר לנס עם רשב"י זיע"א. אולם פשוט הדבר, שגם לגבי מנהג זה, יש את מצות התורה הקדושה "ונשמרתם - מאוד - לנפשותיכם", סיפר אבי הילד.

"לשחק בזהירות - בצורה עדינה, ובהשגחה של ההורים, וגם באופן חד פעמי. אני קורא להורים שהמשחק נשאר אצלם בבית, להיזהר, לשחק בו בצורה זהירה.

"האירוע הקשה שבנינו עבר, יכול להימנע אם המשחק היה מתקיים בצורה יותר בטיחותית. הזדמנות שלנו להודות לה', על מנתח מקצועי ורגיש שזכינו, ד"ר ישי וייל שיחי'. גם קדם הניתוח, ולאחריו, ד"ר וייל ליווה אותנו באכפתיות, בלבביות ובמקצועיות. הרגשנו שהשי"ת שלח לנו את הרופא הכי מתאים לנו, ובבית הרפואה המיוחד - שערי צדק", סיפר.

ד"ר ישי וויל, רופא עיניים ומומחה לניתוחי קרנית במרכז הרפואי שערי צדק שטיפל בילד, סיפר כי "פ' הגיע אלינו עם פגיעה רצינית בעין בעקבות המשחק.

"לאחר שאיבחנו אותו עם חתך בקרנית, כך שלמעשה היה חור ממשי בעין, נכנס פ' לניתוח שלשמחתנו עבר בהצלחה, אך מחכה לו עוד שיקום ארוך. העיניים הם איבר רגיש ביותר, ופעמים רבות מגיעים אלינו ילדים עם פגיעות משמעותיות בעקבות משחקים. גם משחק תמים, יכול להפוך למלכודת. אני קורא להורים, להימנע מלהכניס משחקים חדים לבית, ואם כבר משחקים במשחק כמו חץ וקשת, לוודא שהוא יהיה רך ומחומרים עדינים, ולהשתמש במשקפי מגן. ונשמרתם לנפשותיכם", הוסיף.