נאום נתניהו בכנסתערוץ הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (שני) נאום בכנסת ודחה את הטענות לפיהן הוא אינו מאפשר מרחב פעולה לצוות המשא ומתן בנוגע לעסקה לשחרור חטופים.

"לגבי השקר הנתעב כאילו אני לא נותן לצוות המשא ומתן את המנדט שהוא מבקש, דעו לכם שנעניתי לכל חמש הבקשות להרחיב את המנדט של הצוות", אמר נתניהו.

"הבוקר שוב נפגשתי עם המשפחות של החטופים. עם המשפחות הקירות של החיילות היקרות שלנו. לפני כמה ימים צפינו בסרטון מזעזע שמתעד את חטיפת החיילות היקרות שלנו. הלב נקרע מהסיפור האישי של כל החטופים והחטופות. הם תמיד בליבנו ותמיד בראש מעייננו. והים כשנפגשתי איתם והסתכלתי להם בעיניים הבטחתי להם שלא ארפה מהמאמץ להשיב את כולם הביתה את החיים והחללים", סיפר ראש הממשלה.

לדבריו, "התדריכים השקריים שחוזרים על עצמם שאנחנו המכשול הם ספין שקרי שלא רק פוגע במשפחות אלא מרחיק את השחרור ופוגע במשא ומתן. במקום שהלחץ יהיה מופנה כלפי סינוואר הוא מופנה כלפי ממשלת ישראל, שמתבקשת שוב ושוב לעשות עוד ויתור ועוד ויתור. אז מדוע שסינוואר ייכנס ללחץ? הוא יושב בבונקר שלו ושמח שעושים בשבילו את העבודה. את הלחץ צריך להפגין בכיוון הנגדי נגד החמאס. ואני עושים זאת. אנו נלחמים בעוצמה בצפון הרצועה, במרכזה, ברפיח".

במהלך נאומו של ראש הממשלה הניפו משפחות חטופים שלט ענק ביציע בו נכתב 'תסתכלו להם בעיניים'.

השלט שהונף ביציע המליאה במהלך נאום נתניהו
השלט שהונף ביציע המליאה במהלך נאום נתניהוצילום: ערוץ 7

נתניהו הדגיש כי ישראל לא תעצור את המלחמה לפני השבת החטופים והבסת חמאס. "אני לא מוכן לסיים את המלחמה לפני השגת כל יעדיה, אם ניכנע - הטבח של השבעה באוקטובר יחזור כפי שחמאס מבטיח".

"אני שומע את הקולות שכופרים בצורך להשיג את הניצחון. הניצחון היה ונשאר יעד מרכזי שלנו. אני שומע כאן ובאולפנים את קולות הדכדוך שאומרים אין אפשרות לנצח? כלח מיני גנרלים לשעבר שהופכים להיות פרשנים בהווה, כל מיני פוליטיקאים שהציבור דחה אותם. אם אתם רוצה דכדוך – תקשיבו לאולפנים. אם אתם רוצים עוצמה – תקשיבו ללוחמים", ציין.

על התקיפה ברפיח לגביה ספגה ישראל ביקורת בינלאומית אמר כי "למרות המאמץ העליון שלנו שלא לפגעו בבלתי מעורבים קרתה תקלה אתמול ברפיח ואנו חוקרים את זה. אצלנו כל בלתי מעורב שנפגע זה טרגדיה – אצל חמאס זה אסטרטגיה".

הוא תקף את ראש האופוזיציה. "לפיד וחבריו פה בדוכן וגם באולם לא מעלים על דעתם שיש אפשרות לקבל החלטות בניגוד ללחצים מבחוץ. אתם לא מאמינים שבעניינים קיומיים אנו מקבלים החלטות שמחייבות מנהיגות. ועכשיו אתם אומרים לי קח מנהיגות ותיכנע. קח מנהיגות ותתייאש. אני לא אתייאש, אני לא אכנע. אני עומד על האינטרסים שלנו מתוך אחריות לאומית. אין תחליף לניצחון המוחלט. יש פה מאבק בין הרצון הקיומי שלנו לבין הרצון של אויבנו להשמידנו. אני מאמין שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו ובעזרת השם אנו מנצחים אותם וכך יהיה גם הפעם".

ראש האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, השיב: "באיזה עולם ראש הממשלה שאחראי לאסון הגדול ביותר שקרה לעם היהודי מאז השואה – נשאר ראש הממשלה? באיזה עולם אתה לא עולה לדוכן הזה, מבקש סליחה מעם ישראל, מבקש סליחה - והולך הביתה? 1,500 הרוגים ונרצחים. בשבוע שעבר עמדנו בכיכר החטופים ודיברנו על 131 חטופים, השבוע זה כבר 125 חטופים. הם מתים שם".

הוא התייחס גם לחוק הגיוס. "אנשי מילואים עושים מאה חמישים יום, מאבדים את חייהם, נהרגים, נפצעים, העסקים שלהם מתפרקים, ואתה עסוק בלילות בניסיונות להנדס לחרדים שחרור מגיוס. צה"ל אומר לך שהוא מוכרח אותם. זו כבר לא שאלה פוליטית, זו שאלה מבצעית וביטחונית. החרדים צריכים להתגייס מפני שאין לנו מספיק גדודים ואין לנו מספיק חטיבות, ואתה עסוק בתרגילים ותעלולים פוליטיים כדי לשחרר אותם. מעמד הביניים הישראלי מתרסק. המלחמה על ראשם, הכלכלה על ראשם. הם ישראלים טובים, מעמד הביניים הישראלי. הם אלה שבמילואים, הם אלה שסופגים את ההפסדים, הם אלה שנטשת".

ח"כ יאיר לפיד
ח"כ יאיר לפידצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

לפיד המשיך לתקוף את נתניהו. "אתה יודע ואני יודע שמה שיש פה זו ממשלה מופקרת, מסוכנת, שמדרדרת אותנו לתהום. שנינו יודעים שאם הייתה לך ממשלה נורמלית, אם עדיין היית ראש ממשלה אמיתי, היה הסכם עם סעודיה, הייתה עסקת חטופים, הייתה תכנית ליום שאחרי בעזה, היה חוק גיוס. אנחנו מחמיצים הזדמנות היסטורית, להסכם שלום אזורי, שיוביל גם להסדר בעזה וגם להסדר בצפון. יש פה עולם מדיני שלם, מורכב, עם סיכונים וסיכויים, וכל מה שיש לך להגיד זה 'לא חמאסטן ולא פתחסטאן', כי מה שנשאר ממך זה חרוזים".

"מגיע לעם ישראל יותר. מגיעה לנו ממשלה רצינית ושפויה, שתטפל בבעיות שלנו. מגיע לנו ראש ממשלה שהוא לא עייף, לא שחוק, לא אשם בכל כך הרבה אסונות. כדי שזה יקרה, אנחנו צריכים בחירות מהירות. אני מוכן לשבת אתכם, לסכם בחירות בזק. לסכם על מערכת בחירות בלי הכפשות ובלי השמצות מתוך כבוד ללוחמים שלנו. זה לא אידיאלי בחירות בזמן מלחמה, זה רק הרבה יותר טוב ממה שקורה עכשיו. אנחנו צריכים ממשלה שפויה, הגונה, חרוצה ומאוזנת", סיכם.