בן גביר ושבתאי
בן גביר ושבתאיצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר זימן את מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, לשימוע ביום רביעי הקרוב, בטרם ימליץ לממשלה להקדים את סיום כהונתו.

השר בן גביר מציין במכתבו למפכ"ל את ההחלטה להאריך את כהונתו על רקע תפקודו באירועי שבעה באוקטובר. "אולם בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים ומתרבות הטענות לאי תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של משטרת ישראל בכלל, ובתקופה מלחמתית זו בפרט".

הוא מציג דוגמאות לטענתו. "בהכנות לאירועי מירון לא הופעת להערכת המצב המסכמת בנושא, גם לא ביקרת בחפייק בשטח, ולדברי בכירים במשטרה - היית 'מנותק קשר' לחלוטין. דברים אלו מצטרפים לאי קיומם של ישיבות עומק וישיבות סטטוס בראשותך בנושא הפשיעה במגזר הערבי וארגוני פשיעה על אף הנחיותיי בעניין, ולהעדרם של דיונים והנחיות בעניין גניבות הרכבים, תאונות דרכים, גיוסים למשטרה, מימוש תקציבים, הצטיידות ורכש, וניהול כללי של המשטרה, כאשר במשטרה מדווחים לי על היעדרותך הכללית מעבודתך".

לקריאת מכתבו המלא של בן גביר למפכ"ל

"למעשה, הדבר היחיד בו הינך מתפקד, הינו קידום קצינים מקורבים בלבד. בהערת אגב יצוין, כי קצינים רבים במשטרה טוענים כי 'אין מה לדבר עם המפכ"ל, המפכ"ל בפועל הוא ערן היועץ האסטרטגי'", טען השר.

בהמשך לדברים אלו, כותב השר למפכ"ל כי "מוטלת על השר אחריות מיניסטריאלית לתפקודה של המשטרה, והוא אינו יכול להסתתר 'כמשקיף מן הצד', בכל הנוגע להתנהלות דרגי הביצוע".

ההחלטה להאריך את כהונת המפכ"ל אושררה על ידי ועדת החקירה הממלכתית לחקירת אסון מירון, שקבעה כי המפכ"ל נכשל באסון מירון, וכי בשל נסיבות המלחמה - היא מותירה בידי הממשלה את המועד לקביעת סיום כהונתו.

מקורבי המפכ"ל הגיבו ואמרו כי "זו עדות מהדהדת להתנהלות פסולה וביריונית של השר, לטענותיו המופרכות אין כל בסיס ונכון היה שלא יאמרו, בוודאי משר אשר מנסה להשתלט באופן אלים על המשטרה ולהפוך אותה למליציה פרטית".