הזמר אליאב זוהר באירוע ההוקרה בכנסתערוץ הכנסת

בכנסת נערך היום (שני), ביוזמתם של ח"כ לימור סון הר מלך ממפלגת עוצמה יהודית ועמותת "משפחה אחת" המסייעת לנפגעי טרור, אירוע הצדעה לאלמנות, אלמני ויתומי מלחמת "חרבות ברזל".

שעות ספורות לפני פתיחת האירוע, חוסל ברפיח מפקד החוליה שרצחה את שולי הר-מלך, בעלה של ח"כ סון הר מלך.

במהלך דבריה, שיתפה חברת הכנסת את הקהל בתחושותיה. "המחבל שרצח את שולי בעלי שוחרר בעסקת שליט, ואתמול, לוחמינו הגיבורים באו איתו חשבון. אין מקרה בעולם. זה מחזיר אותי לאותו יום שישי, ראש חודש אלול תשס"ג. שולי בעלי ואני נוסעים ביחד. ולפתע - מחבלים. שהתעוררתי לאחר שרשרת ניתוחים שעברתי - לא זכרתי שום דבר: התעוררתי לתוך ידיעה אחת איומה, קשה וכואבת: שולי איננו. ברגע אחד היכו בי מילותיו של דוד המלך בתהילים: 'להגיד בבוקר חסדך - ואמונתך בלילות'. בבוקר, כשהכל בהיר, קל להודות. אבל בלילה? כשחשוך, כשאני לא מבינה דבר, כשהגוף והנפש כואבים באופן שאי אפשר בכלל לתאר - זה הרגע שבו נכנסת לתמונה האמונה".

"במהלך עשרים השנים האחרונות ניחמתי עשרות רבות של אלמנות ויתומים. תמיד שיתפתי מניסיוני: הדרך ארוכה וכואבת, אבל לא צועדים בה לבד. יש מישהו שמלווה אתכם, דואג לכם, משגיח על ילדיכם, ושותף מלא למסע הכואב והמיוסר הזה", הוסיפה.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקש מהנוכחים: "תתפללו עלינו, תתפללו שהיקרים שלכם יעשו הכל בשמיים כדי שנצליח, כדי שהארץ הזאת תהיה מקום בטוח יותר, מלא בגאווה ובעצמאות".

שר האוצר ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בדמעות: "הנוכחים כאן נכנסו בעל כורחם למשפחה אחת גדולה: משפחת השכול, שהיא גם משפחה של חיים. המחיר הכבד והיקר שאתם משלמים, מלמד כמה גדול הדבר הזה של תקומת עם ישראל בארצו."

שנטל בלזברג, מייסדת ומנכ"לית "משפחה אחת", הוסיפה כי "יום שמחת תורה יחזכר לעם ישראל לעד כיום אבל לצדה של גבורה גדולה. אנו נמצאים במלחמה גורלית ועקובה מדם על הצלת עם ישראל כולו. בני משפחותיכם הם גיבורי העם היהודי, אשר השיבו את הכבוד והגאווה הלאומית. ועל כך, אנחנו אסירי תודה".

אייבי מוזס, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, ביכם: "פוסט טראומה דומה להר געש. יתכן שתראו הר יפה מבחוץ, אך מתחת לפני השטח, הלבה ממשיכה לבעבע. ההתפרצות יכולה להתרחש בכל עת: היום, מחר, בעוד עשר או בעוד שלושים שנים. לכן, אם אתם מתמודדים עם פוסט טראומה, גם אם כרגע לא מורגשת השפעה, פנו לטיפול".

מנחת האירוע, דנה ורון, הזמינה לבמה פאנל נשי לשיתוף אישי. בפאנל השתתפו: ליאור שני, אלמנתו של רס"ם במיל' עדי שני שנפל ברצועת עזה, רויטל שמיר, אלמנתו של רב סרן מוטי שמיר שנהרג בקרב בקיבוץ רעים ב-7.10, מיכל ריין, אלמנתו של רס"ן במיל' אריה ריין שנהרג ברצועת עזה, מונא עבדאללה, אלמנתו של סא"ל עלים עבדאללה, שנהרג בהיתקלות עם מחבלים בגבול לבנון, יעל נאמן, אלמנתו של רס"ן במיל' ד"ר איתן נאמן שנהרג בקרב בשדרות ב-7.10, ראשית צור, אלמנתו של מג"ד סיירת הנח"ל יהונתן צור (ברנש) שנפל בדרך לכרם שלום ב-7.10 וטליה וייצן, אלמנתו של עמיחי וייצן, חבר כיתת הכוננות של קיבוץ כרם שלום, שנפל בקרב ב-7.10.

יעל נאמן שיתפה: "יש ממש כאב פיזי של לב שמתנפץ לרסיסים." מיכל ריין הוסיפה: "הלב שלי כבר לא נראה כמו לב של אדם מחוץ למשפחת השכול. אנחנו משפחה שבה נמצאים: אמא, שלוש ילדות ואבא בלב". טליה וייצן הזדהתה עם הדברים וציינה: "מנסים ללמוד את החיים החדשים ביחד".

ליאור שני הניחה את הזרקור על התמודדות הילדים: "כשמדברים על אדם מבוגר, יש חוסן מסוים וידע עצמי איך לתפקד ולתת מקום לתחושות. אבל אצל ילדים - אני כל עולמם. זה אתגר משמעותי." מונא עבדאללה שיתפה על אמונת העדה הדרוזית בגלגול נשמות: "האמונה מחזיקה אותנו. אני חייבת לקום בשביל הילדים שלי. אם לא אהיה חזקה בשבילם - אז מי?".

ראשית צור אמרה: "באופן מוזר, הסביבה מסתכלת עליי ומנסה לשאוב כוחות. זה משפיע: אני משתדלת להיות חזקה מתוך ידיעה שכאהיה בסדר, הילדים יהיו בסדר והסביבה תהיה בסדר".

רויטל שמיר הדגישה כי "יש מעגלי שכול. גם לחברים יש חור בלב. במקום מסוים אני מרגישה שאני מקבלת כוח מלתת כוח לאחרים".

בפאנל הבא השתתפו אביתר ואבינועם נאמן - בניו של ד"ר איתן נאמן שנהרג בקרב בשדרות ב-7.10, וסתיו ויובל מרקוביצ'י בנותיו של אהרון ארתור מרקוביצ'י, שוטר שנהרג כשחילץ אנשים מהנובה.

סתיו אמרה: "הסביבה לא תמיד מבינה, כי הם לא עברו את מה שאנחנו עוברים. ויחד עם זאת, חשוב לשתף ולא לשמור בבטן". יובל הוסיפה: "למצוא משהו שעושה טוב ולעשות דברים שאוהבים". אבינועם הרחיב: "כמעט ואין אנשים שחווים אובדן באותה הצורה. חשוב לדעת שכל אחד לוקח את זה אחרת ולכן כל התמודדות היא נכונה".

אביתר חתם: "תנו משמעות לכאב. זה לא קרה סתם, ולכן אין סיבה שסתם יכאב לכם. כל אחד צריך למצוא את הדרך לתעל את הכאב למקום טוב יותר".

במהלך האירוע השתתפו הסופרת מוריה חביב, שכתבה את הספר "כלב-לב" בנושא אובדן ושכול מנקודת מבט של ילדים, הזמר והיוצר אליאב זוהר והקומיקאי גיא הוכמן.