בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Ayal Margolin/Flash90

במשרד הביטחון מתדרכים ביממה האחרונה נגד שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וטוענים כי משרדו עוצר תקציבים שנועדו למלחמה ולרכישת חימוש לצה"ל.

מתברר כי הרקע לתדרוך הוא הצעת מחליטים שהופצה אתמול (שני) בהוראת השר סמוטריץ' ובה מוצע לבטל את הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות הצבאיות להן אין בסיס חוקי.

באוצר טוענים כי "הגדלות הרמטכ"ל עומדות על סך 1.2 מיליארד שקלים ובעת הזו, כאשר ישראל נמצאת במלחמה וסדרי העדיפויות הביטחוניות משתנים - המשך הוצאה בסדר גודל שכזה, מעלה תמיהה ומעוררת התנגדות רבה".

בהצעת המחליטים שהופצה למשרדים נכתב: "לנוכח השינויים באתגרי הביטחון שעמדו בבסיס הסיכום הרב שנתי של משרד הביטחון וצה"ל לשנים 2023 עד 2027 אשר אושר בהחלטה מס' 683 מיום 25 ביוני 2023 והשינויים התקציבים רחבי היקף בתקציב הביטחון בשנים 2023 ו-2024 והצפי לשינויים בשנים 2025 ואילך, ובשינוי מהסיכום הרב השנתי, להנחות את שר הביטחון ושר האוצר לתקן את תיקוני החקיקה בעניין רכיב השלמת שירות בקצבתו של חייל הזכאי לקצבת פרישה לפי סעיף 10 לחוק שירות הקבע, כך שהחל מהקצבה המשולמת עבור חודש ינואר 2025 הרכיב האמור כפי שחושב לפי תזכירי החוק שהופצו בעניין ישולם רק למי שסכום קצבתו ללא רכיב ההשלמה כאמור נמוך מהשכר החציוני במשק כפי שפורסם בסקר ההוצאות לשנת 2021 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כשהוא צמוד לשינוי בשכר הממוצע במשק, ובסכום שאינו עולה על הסכום הנדרש להשלמת הקצבה לשכר החציוני המוצמד כאמור".

גורמים באוצר הגיבו לתדרוכים נגדם ואמרו כי "מה שמטריד את ראשי מערכת הביטחון זו הצעת המחליטים הזו. החימושים לא נעצרו לרגע, הטייסות זה אירוע שלא ימומש בעשור הקרוב".

"הדיון בבג"ץ ביום חמישי על הגדלות הרמטכ"ל והיעדר הסמכות החוקית במסגרתם הם ממומשות הוא זה שגורם לראשי מערכת הביטחון להיכנס ללחץ ולתדרך דברים שאינם אמת", הוסיפו.

השר סמוטריץ' אמר כי מדובר ב"פייק ניוז". "אין שום מגבלה לחימושים ולכל צרכי המלחמה. נקודה. ‏אותם בכירים במערכת הביטחון שכשלו עומדים מאחורי הקמפיין השקרי כדי שיאפשרו להם להמשיך ולשפוך עשרות מילארדים מהכסף של כולנו בלי שום הפקת לקחים ובקרה".

"‏לא אוותר על דרישתי בהסכמת רוה"מ להקים ועדה מקצועית שתבחן את תקציב הביטחון. ‏לא אתן לבנות את הקונספציה מחדש", דברי סמוטריץ'.