שלווה אלברדהשווילי - פדרית המלונות גיאורגיה
שלווה אלברדהשווילי - פדרית המלונות גיאורגיהצילום: דניס

במפגש העיתונאים סיפר יזם התיירות שי כהן והבעלים של חברת אסי גלובל טורס כי הפעיל מלון כשר בדובאי במשך שלוש שנים, ואולם ב-7 באוקטובר הבין שהתיירות הישראלית במקום לא תחזור להיות כמו שהייתה, וצריך לחפש אלטרנטיבה אחרת. "כשמחפשים מקום כשר צריך להתחשב בכמה מרכיבים: התייר שומר המצוות מנוטרל בשישי-שבת ולכן המלון צריך להיות במיקום מרכזי, והמלון צריך להיות נגיש לשומרי שבת – מנעולים מכניים, בית כנסת, מטבח, מסעדה ואפשרות למעליות שבת. שומרי מצוות חוששים משבתות בחו"ל, ולכן מעדיפים חופשות מראשון עד חמישי. רציתי לפתור את הבעיה הזו, וגאורגיה הייתה היעד היחיד מבין אלה שבדקתי שענתה לי לכל הדברים האלה".

נציגי העיתונות החרדית פגשו במלון גאלרי פאלאס בטביליסי בירת גיאורגיה, את מייסד פדרציית המלונות של גיאורגיה, מר שלווה אלברדהשווילי שאמר כי "יש גידול דרמטי במספר התיירים הישראלים ושומרי המצוות המגיעים לגיאורגיה", סיפר לעיתונאים. "יש לנו מסורת ארוכה של שותפות בין גיאורגיה לישראל. בעבר בחורף, הייתה פחות תיירות ישראלית, ואולם, כיום גם בחורף יש תיירות סקי משמעותית, שמתפתחת כל הזמן. מר שי כהן, כבית מלון כשר למהדרין בלב טביליסי, זוכה מאיתנו לשיתוף פעולה מלא בכל מה שהוא צריך. יש לנו אינטרס לסייע על מנת שהתיירות הישראלית תמשיך לפרוח כאן. אנחנו גם בקשר הדוק עם הממשלה הישראלית".

מימין - שי כהן. משמאל - שלווה אלברדהשווילי
מימין - שי כהן. משמאל - שלווה אלברדהשוויליצילום: דניס

באשר לחשש מאנטישמיות נגד יהודים, ולשאלה האם הממשל פועל נגד אנטישמיות במדינה, הבהיר שלווה נחרצות: "למה שהממשלה תפעל? אין פה בכלל אנטישמיות, אנחנו בדיוק כמוכם הישראלים. לא היה מקרה אחד של אנטישמיות כאן מול תיירים ישראלים. העם הגיאורגי חש שותפות גורל עם הישראלים".

במהלך המפגש סיפר שלווה עד כמה השלטונות בגיאורגיה מעודדים משקיעים ישראלים להשקיע במיזמים ובעסקים מקומיים. זו הסיבה שישראלים רבים הקימו עסקים בטביליסי ובערים נוספות בגיאורגיה.

שי כהן, מנכ"ל "אסי גלובל טורס"
שי כהן, מנכ"ל "אסי גלובל טורס"צילום: דניס

כאמור המפגש נערך במסגרת ביקור של משלחת עיתונאים חרדית בטביליסי, בירת גאורגיה, בבית מלון "גאלרי פאלאס", מלון כשר למהדרין בלב הבירה, כאורחם של בעל המלון איש העסקים שי כהן בעלים של חברת "אסי גלובל טורס", שאך לפני שלושה חודשים השיק את המלון. כהן אירח את חברי המשלחת במשך חמישה ימים לאירוח מלא ועשיר במפגשים וסיורים בטביליסי וסביבותיה, ובכלל זה אתרי מורשת יהודית בעיר.

בית המלון המפואר "גאלרי פאלאס", ארבעה כוכבים, כשר למהדרין בכל ימות השנה, שוכן במיקום אסטרטגי במרכז העיר, מול בניין הפרלמנט הגיאורגי, קרוב למרכזי הקניות, לאתרי מורשת, הכיכר המרכזית והעיר העתיקה.

במלון 70 חדרים מעוצבים וחדישים במגוון רחב של גדלים וסגנונות, בית כנסת פעיל עם ספר תורה, ספא מאובזר וגולת הכותרת זה האוכל הכשר עם מסעדה כשרה למהדרין בניהולו של השף איציק דהן.

מלון הגאלרי פאלס הכשר למהדרין, טביליסי
מלון הגאלרי פאלס הכשר למהדרין, טביליסיצילום: דניס

המלון נמצא תחת כשרות מהודרת של הרה"ג אהרון הכהן, מנהל מערך הכשרות של שדות נגב, המפקח על כשרות מפעלי עלית, אוסם וכל אולמות האירועים באזור. הכשרות היא מהדרין בשר חלק בית יוסף, חלב ישראל, ובישול ישראל לפי שיטת מרן.

בשל הביקוש הנרחב לנופש מהדרים בכל ימות השנה בטביליסי, חברות התעופה הישראליות מפעילות קווים ישירים מישראל לבירת גיאורגיה בכל ימות השבוע. חברת ארקיע שטיסה את המשלחת, היא אחת מחברות התעופה הישראליות הפועלת בקו ת"א-טבליסי ומפעילה לפחות שלוש טיסות שבועיות מישראל לטביליסי ובחזרה.

לובי הכניסה למלון
לובי הכניסה למלוןצילום: דניס