הרבנית רחלי פרנקל, שבנה נפתלי נחטף ונרצח עם שניים מחבריו, גיל-עד שער ואיל יפרח הי"ד התארחה בערוץ 7 לשיחה עם התמודדות עם שכול וכאב ועל החיבור לתורה - לקראת חג השבועות.

תחילה היא מתארת כיצד - למרות הניסיון המר שלה - מצאה את עצמה ללא מלים אחרי הטבח בשמחת תורה והמלחמה שבאה בעקבותיו. "מצאתי את עצמי מגמגמת בחודשים האלה וחבר הציע תמונה שתעזור לחשוב על זה. הוא אמר לי 'את דמות מעונה קודמת'. להיות דמות מעונה קודמת זה מצד אחד, 'הייתי שם ואני מבינה', ומצד שני להיות בענווה מאוד גדולה כלפי מה שקורה עכשיו".

"בהתחלה חשבתי שאני מבינה משהו. אני יודעת מה זה ילד חטוף, אני פגשתי את חמאס, פגשתי את הרצחנות, הייתי בתוך החוויה הזו, פגשתי את השכול. היום אני יודעת שאינני מבינה. כשחוויה אקוטית וקריטית הופכת להיות חוויה כרונית, זה כאב מסוג אחר. שום דבר לא מתגמד מול משהו אחר. אנחנו שטופים בכל כך הרבה סוגים של כאבים", היא מוסיפה.

לשאלה האם היא יכולה לתת עצות למשפחות שמתמודדות היום עם כאב המוות או החטיפה היא עונה: "אנחנו אנשים שבנויים אחרת, וכל אחד חווה דברים באופן אחר, והבחירות שלו אחרות, ושום דבר שעבד לי לא בהכרח יעבוד למישהו אחר".

"הדבר שהיה הכי יעיל בשבילי הוא לומר לעצמי 'אני יכולה להרגיש כאב אבל לא צריכה להפוך להיות הכאב שלי'. הצער הוא לצידי, הוא חלק ממני, אבל בתוך הנוף הפנימי שלי יש עוד כל כך הרבה ‫חוויות ותקוות וכישלונות ואכזבות ‫והמון ברכה. אני לא שוכחת אותו, וזה לא דוהה, אלא משנה צורה בגלל הזמן שעובר. נפתלי היקר במקום מאוד מרכזי - אבל החיים ממשיכים ויש בהם המון עומק וכוח", היא מדגישה.

חג השבועות המתקרב ומתן תורה הוא עיתוי מצויין לשוחח עם הרבנית פרנקל על החיבור שלה לעולם התורה - כמי שמשמשת יועצת הלכה ומלמדת תורה במספר בתי מדרש לנשים.

"החיבור הראשוני הוא חיבור מאוד שורשי במשפחה. יש לנו ‫משפחה של תורה ומדע ‫וזה תהליך של לגדול ממש לתוך הדבר הזה. מאז זו חוויה מאוד גדולה של הזכות להיות בדור שהכל נגיש - שהתורה שם ורק מחכה שעוד ועוד כלים ילמדו אותה ויתמסרו אליה. נשים שתמיד היו שם, בעיקר בתפקידי תמיכה, הולכות בתוך השדה של התורה, ההלכה".

"תורה מדברת בהמון שפות וכל אחד מוצא את החיבורים שלו בחסידות, בתנ"ך, בפילוסופיה יהודית, בתלמוד, בהלכה, במדרש, באגדה, זה כל כך עשיר. גם אין לנשים את האלמנט הזה של ביטול תורה. זה לא שעומדים לנו עם סטופר - ויש בזה יתרונות. זו זכות גדולה ושמחה גדולה ללמוד תורה", מדגישה פרנקל.

היא מוסיפה שהייעוץ ההלכתי הנשי הוא אור לדור הנוכחי. "המצב הזה בו אישה יכולה לדבר עם נשים כשהיא בעלת ידע מבוסס מאוד - גם בהלכה וגם במדעים הנושקים לזה - זהו אוצר גדול וגם עולם חדש ומופלא. הממשק עם הנשים הוא דרך קו טלפוני הלכתי, אתרי אינטרנט, בקהילה, בקורסים וגם בקשר עם כל העולם".