ביידן ונתניהו בעת ביקור נשיא ארה"ב בארץ
ביידן ונתניהו בעת ביקור נשיא ארה"ב בארץצילום: מרים אלסטר

חוקר יחסי החוץ האמריקני מייק דוראן פרסם ברשת החברתית X פוסט בו הצדיק את פעולת ממשלת ישראל ברפיח בניגוד לדעתו של הממשל האמריקני.

"כאמריקני כואב לי לומר זאת", הודה דוראן, "אבל הדבר הכי חשוב שהישראלים עשו במלחמה הזאת היה להמרות את פיו של הנשיא ביידן כשהוא נתן להם הוראה פומבית לא לכבוש את רפיח".

עוד כתב: "כשאני שומע פרשנים ישראלים ואפילו אנשים מתוך הממסד הביטחוני אומרים שראש הממשלה נתניהו מסכן את היחסים עם ארצות הברית – אני נדהם".

"הם לא מבינים את העובדה היסודית הזאת: אם הם פשוט ימלאו הוראות של אמריקאים, אם הם בסך הכל שלוחה של ארצות הברית גם בעניינים הנוגעים לאינטרסים הביטחוניים הקיומיים שלהם, למה שמישהו אי-פעם יקיים משא ומתן ישיר איתם? וושינגטון תהפוך לכתובת לכל דיון חשוב על מבצעים צבאיים ישראלים".

"כתוצאה מכך, וושינגטון תתייחס לדעה של הישראלים על מצבם שלהם בבוז, כמו איזה הרהור שלאחר מעשה".

דוראן הוסיף וטען כי "עצם העובדה שבירוקרטים בוושינגטון, שהילדים שלהם אף פעם לא יהיו מטרה לטילים איראניים מלבנון, כבר עכשיו נותנים פומבי לבוז שיש להם לזרם המרכזי של מחשבה ישראלית על ביטחון, צריכה לגרום לישראלים לעצור רגע ולחשוב".

"אבל טירוף רק-לא-ביבי כל כך נפוץ באליטה הישראלית שחלק גדול ממנה איבד את היכולת להעריך את האינטרסים הישראליים לאור שאלות אחרות", סיכם.