מכל הגילאים ומכל הארץ בחוצה יו"ש
מכל הגילאים ומכל הארץ בחוצה יו"שצילום: לירון בוצר

מיזם חדש מבקש להחזיר את המטיילים לנופי יהודה ושומרון ואת יהודה ושומרון ללוחות הזמנים של המטיילים. אלקנה סוקולובר ברוך שרבף, מיוזמי ומנהלי המיזם, מספרים בראיון לערוץ 7 על הרעיון וההתעניינות הרבה שהפתיעה גם אותם.

השניים, מדריכי טיולים, כהגדרתם "אוהבים לטייל ביהודה ושומרון" חשו ששבילי יהודה ושומרון ריקים ממטיילים ובאחר הימים שלח ברוך לאלקנה הודעה מוקלטת ובה סיפר לו על רעיון גרנדיוזי שעלה במוחו ועיקרו הוא העתקה למעשה של רעיון שביל ישראל, לשביל חוצה יהודה ושומרון שיעברו במקטעים שונים על פני כל יהודה ושומרון.

ברוך עצמו מציין כי חש לא בנוח עם העובדה ששביל ישראל אינו עובר ביהודה ושומרון והיה נזקק להשלמה מאוחרת של שביל ישראל מזרח, שגם הוא עדיין לא הושלם וגם הוא עדיין לא עובר ממש ביהודה ושומרון אלא בבקעת הירדן.

כך ישבו השניים ותכננו 18 מקטעי טיול שונים ביהודה ושומרון, כאלה שיחזירו מטיילים לא רק לנופים שלא זכו למבקרים אלא גם אל הזהות והמורשת היהודית שבעומקם של המקומות הללו. אלקנה מזכיר בדבריו את השורה המפורסמת מהשיר 'לי כל גל נושא מזכרת' ומעיר שבעיניו המילה גל אינה בהכרח כרוכה בים ובגלי ים, וגל יכול להיות גל אבנים או גל קטן במעיין נסתר ביהודה ושומרון. מדובר, הוא אומר "בחיבור למקום העמוק ביותר של העם שלנו", ולכך מתווספת גם תחושת שליחות.

18 המקטעים אמנם עוברים בכל יהודה ושומרון, אך בשל אילוצי טופוגרפיה לוגיסטיקה וביטחון ישנם שלושה דילוגים קטנים, אך לא כאלה שבעקבותיהם יפספס המטייל נוף ייחודי כזה או אחר.

לשאלתנו איזה קהל הצטרף למסע השניים מספרים על קהל מגוון שהגיע מכל רחבי הארץ ונענה לקריאה לבקר ולסייר באזורים שטרם ביקרו בהם, תחושת הראשוניות, במידה מסויימת גם חלוציות, דירבנה רבים להצטרף למהלך, וביניהם היו דתיים וחילוניים, אנשי עיר ואנשי כפר, מגיל 12 ועד גיל 70, מהמרכז ומהצפון.

אלקנה וברוך מתייחסים גם לאתגר הביטחוני הכרוך בטיולים שכאלה ומציינים שאכן לא מעט מהמתעניינים העלו את הסוגיה בחשש מה, בעיקר מי שאינו מכיר את המציאות היומיומית ביהודה ושומרון ו"קוראים כמה כותרות בעיתונות וחושבים שכל השטח מלא רעולי פנים", כלשונם.

בפועל, הם מדגישים, הסיורים בטוחים לחלוטין ומתואמים עם הצבא שלעיתים בנקודות מסוימות מצרף למטיילים גם כמה חיילים על פי שיקולי החטיבה המרחבית. השניים מציינים בתודה את שיתוף הפעולה עם המח"טים הגזרתיים וקציני הגמ"ר.

האם להם עצמם אין חשש מהאחריות הכרוכה בהוצאת סיורים שכאלה? בעיניהם מדובר בסיפורה של הציונות ומוביליה שהתגברו על חששות. גם לעלות לארץ ישראל היה כרוך בחשש, הם אומרים ומציינים כי סיפורה של הציונות הוא סיפורם של מי שפרצו קדימה והתגברו על החשש. כך גם כאשר מגיעים ראשוני המבקרים והמטיילים לאזורים שכאלה. עם זאת מדגיש אלקנה כי תחושת החלוציות ופריצת הדרך אינה גורמת להם לזלזל בכללי הביטחון, ואכן מדובר בטיולים שכל גורמי הביטחון הרלוונטיים רואים בהם בטוחים וכאלה המתבצעים על פי כל הכללים הנדרשים. את אלקנה וברוך מעסיקה יותר השאלה הבטיחותית מאשר שאלת הביטחון. התייבשות של מטייל בחום של הבקעה נראית בעיניהם מדאיגה יותר.

ומסתבר שההתעניינות בסיורים גדולה ולמקטע הראשון נרשמו ויצאו 120 מטיילים, ועל מנת שלא להפוך את האירוע למעין צעדה בכוונתם לשמור על סדר גודל שכזה גם בהמשך. ההרשמה באתר 'חוצה יהודה ושומרון' פתוחה ולכל מקטע ייצאו 120 הראשונים שיירשמו.

בדבריה מדגישים השניים כי הם אמנם יזמו את רעיון השביל, אך שותפים לו רבים ובהם המועצות האזוריות השונות, שומרון, בקעה וגוש עציון, אנשי שטח, סיירי בתי ספר שדה שונים ועוד רבים אחרים שחברו לאירוע וכל אחד תורם את תרומתו בנקודה הרלוונטית לו. עוד הם מדגישים כי לא רק הם והמיזם שהם מובילים מסיירים ביהודה ושומרון וישנם עוד רבים וטובים, ארגונים וקבוצות שמבקרים באתרי האזור השונים.

במקטע הסיור הראשון
במקטע הסיור הראשוןצילום: לירון בוצר