דיוויד פטראוס
דיוויד פטראוסצילום: רויטרס

הגנרל דיוויד פטראוס, ראש ה-CIA לשעבר ומפקד פיקוד מרכז של ארה"ב לשעבר, התראיין במהלך כנס דגן של המכללה האקדמית נתניה וציין את כוחה של ההרתעה הישראלית כלפי איראן.

"אני מאמין שישראל מרתיעה את אויביה היום, שמונה חודשים לאחר מתקפת ה-7 באוקטובר, וזה רק התעצם בזכות הביצועים יוצאי-הדופן של הקואליציה בהנהגת ארה"ב ושל כוחות הבטחון הישראלים אל מול מאות הטילים הבליסטיים, טילי השיוט והרחפנים שאיראן שיגרה מאדמתה אל ישראל, שאף אחד מהם לא גרם נזק ממשי", אמר פטראוס.

הוא הדגיש כי "גם אחר כך ישראל הראתה שהיא יכולה לפרוץ את ההגנות של איראן, באזור מאוד רגיש, איספהאן, אתר צבאי חבוי, ומתוך ידיעה שיש שם שלושה מתקנים גרעיניים באיספהאן, שלחו מסר מאוד חשוב לאיראן בתגובה. זה חיזק את ההרתעה הישראלית".

לדבריו, "זה אמנם לא יעצור את מתקפות חיזבאללה בצפון, או את המיליציות השיעיות או מתקפות החות'ים – אם כי אלה נשחקו באופן משמעותי עם הזמן בזכות הקואליציה הימית בהובלת ארה"ב באזור הזה, וכל אלה הם נושאים שונים שצריך לטפל בהם, ואני חושב שישראל עושה זאת, בצורה אפקטיבית בנוגע לחיזבאללה, המיליציות השיעיות, האתגרים בגדה המערבית, וכמובן בנוסף לכך בעזה, וכוח המשימה בהובלת ארה"ב עושה זאת ביחס לחות'ים".

פטראוס התייחס גם למלחמה בעזה ואמר: "נפגשתי עם שר הביטחון גלנט ועם אנשי הצבא, שאומרים שצריכים מטרה פוליטית לשאוף אליה, משהו שלקראתו אפשר לעבוד. יחד עם זאת, יש כמה בעיות. אחת מהן היא שעזה היא הרבה הרבה יותר קשה ללוחמה מהמקומות שבהם צבא ארה"ב נלחם בהם בעיראק, בגלל 580 ק"מ של מנהרות, ואויב שמכיר היטב את הסביבה ועדיין מחזיק ביותר מ-100 בני ערובה ומשתמש באזרחים כמגן אנושי".

לדעתו, התיישבות יהודית בעזה אחרי המלחמה, תהיה טעות. "כשאני שומע גורמים בישראל אומרים שאולי צריך לשקול את האפשרות לחזור לעזה, לא באופן צבאי, אלא לבנות או להקים מחדש את הקהילות הישראליות בתוך עזה - אני חושב שזה יהיה רעיון נוראי. זה יציב מכשולים בפני פתרון הקבע, שהוא עדיין, למרות השינוי בהלכי הרוח, פתרון שתי המדינות. אף אחד לא הציב פתרון אחר שהוא בר-קיימא, ולכן יצירת מכשולים לפתרון שתי-המדינות בעזה היא רעיון לא-מומלץ, בלשון המעטה. זה יצור קרע עם ארצות הברית. זה דבר אחד ליצור נוכחות צבאית זמנית כדי לייצב את המצב כדי לוודא שחמאס לא יצליח להקים את עצמו מחדש; זה דבר שונה לחלוטין להכניס אזרחים ישראלים ללב עזה, אני חושב שהחלטה ופעולה כזו רק תצית ותגביר את הלהבות".

הוא מדגיש כי גם לאחר המלחמה אין מי שבאמת רוצה, מבחינה בינלאומית, לשלוט בעזה ביום שאחרי המלחמה. "בדיוק עשיתי שני סיורים למזרח התיכון בנוסף לסיור שלי בישראל לפני כחודש, היו לי שני סיורים במדינות המפרץ, ואף אחד לא מרים את ידו במזרח התיכון ואומר, 'הי, נשמח לעשות את זה בשבילכם, ישראל', כי זה ידרוש כוח חזק ונחוש, כדי למנוע מחמאס להשתקם".

פטראוס נשאל גם לדעתו לגבי הסיכויים לקידום עסקה לשחרור החטופים. "נציגי ארה"ב וקטאר עושים ככל יכולתם, אבל חמאס מתחפר בעמדותיו ורוצה את סיום הלחימה ונסיגה מוחלטת של צה"ל, שזה משהו שאי אפשר אפילו לדבר עליו מנקודת המבט של ישראל.