סמוטריץ' וגלנט
סמוטריץ' וגלנטצילום: צילום: יואב דודקביץ/TPS, תומר נויברג/פלאש 90

שר האוצר ושר הביטחון סיכמו הערב (רביעי) על הקמת ועדה ציבורית לבחינת תקציב הביטחון. זאת לאחר שבחודשים האחרונים סירבו במשרד הביטחון ובצה"ל לקיים את הסיכום בנושא עליו חתמו השרים עם ראש הממשלה.

הועדה תורכב משני נציגי ראש הממשלה, שני נציגי שר הביטחון, ושני נציגי שר האוצר וישתתפו בה באופן קבוע נציגי בנק ישראל, משרדי האוצר והביטחון, צה"ל, מל"ל והמועצה הלאומית לכלכלה.

כתב המינוי יועבר לחתימת ראש הממשלה והועדה תכונס ותחל בעבודתה.

השר בצלאל סמוטריץ' אמר כי "הקמת הועדה לבחינת תקציב הביטחון היא צעד חשוב לכלכלה ולביטחון. אירועי ה-7 לאוקטובר ומלחמת חרבות ברזל שאנחנו מנהלים מאז ערערו רבות מהנחות היסוד שעל בסיסם נוהלו בניין הכוח, ההתעצמות והתקציב של מערכת הביטחון, והדבר מחייב את בחינתם מחדש והתאמתם למפת האיומים העדכנית, תוך איזון נכון בין כלל צרכי המשק והכלכלה ותוך בניית מנגנוני מימוש יעילים לתקציב הביטחון, בשקיפות ותחת בקרה מתמדת".

לדבריו, "תפקיד הועדה יהיה להמליץ על גובה תקציב הביטחון הנדרש, לסמן את מקורותיו ושימושיו לפי סדרי עדיפויות שיקבעו, ולוודא שכספי אזרחי ישראל ינוצלו באופן מיטבי תוך שמירה על ביטחון המדינה. נוודא בעזרת השם שכך יהיה. יש לכולנו הרבה מה ללמוד ולתקן מאז ה-7 לאוקטובר, הקמת הועדה היא צעד ראשון בכיוון הנכון".