צבי סוכות בדיון
צבי סוכות בדיוןצילום: דוברות

צה"ל הודיע היום (חמישי) כי יגדיל באופן משמעותי את כמות הנשקים שיוקצו ליישובי יהודה ושומרון, זאת בעקבות העלייה בטרור בתקופה האחרונה וצמצום כוחות הגמ"ר.

את ההודעה מסר נציג פיקוד המרכז בעיצומו של דיון בוועדת משנה לענייני יהודה ושומרון בראשות ח"כ צבי סוכות (הציונות הדתית). סוכות יזם את הדיון החשוב בעקבות העלייה בטרור ביו"ש לצד החלטת הצבא לצמצם את כוחות ההגנה המרחבית ביישובים.

כאמור, אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס אישר לחלק לתושבים ביישובי יו"ש, גם לתושבים שאינם חברי כיתת כוננות, נשקים ארוכים למען חיזוק הביטחון. חלוקת הנשקים תתבצע על פי עמידה בקריטריונים, ותרוכז דרך הרבש"צים והחטיבות המרחביות ביו"ש.

סוכות מסר: "הטרור מרים ראש ואנחנו נעשה הכל כדי להמשיך לחיות ביהודה ושומרון ובכל מקום בארץ שלנו בביטחון ובשלווה. ההחלטה לחלק עוד נשקים ביישובי יו"ש היא משמעותית ותחזק את תחושת הביטחון. אני קורא לתושבי היישובים שרוצים לקחת חלק בהגנה על מקום מגוריהם להגיש לרבש"צים בקשה לנשיאת נשק, על מנת להוסיף עוד כוח תגובה משמעותי".

קצין הג"מר של פיקוד מרכז אליצור טרבלסי אמר בדיון: "יש אלפי נשקים לא רק אצל חיילים. אזרח שרוצה נשק צריך לקבל אישור, זה עובד ויש אלפים. התהליך הוא שאותו תושב מגיש את הבקשה לרבש"ץ והוא מגיש את זה לחטיבה, זה ייכנס למערכת שלנו ואז מקבלים תשובה".

ח"כ אוהד טל מסר: "בשבוע הראשון למלחמה שאלתי את נציגי צה"ל האם צעדות החמושים בערי יו"ש יסוכלו, הובטח לי שכן. עד לרגע זה לא ראיתי פעולת סיכול אחת. ייתרה מזאת, למרות אירועי הירי על ישובי קו התפר ואימוני כוחות פלסטיניים על תרחישי כיבוש ישובים אנחנו לא רואים ביו"ש מעבר מתפיסת הגנה להתקפה ועוד שומעים על דילול כוחות. אני מבקש להבין למה מחכים? מה צריך לקרות כדי שסוף סוף נראה באמת שינוי מדיניות?".

ח"כ טלי גוטליב מסרה: "כפי שאמרתי שוב ושוב ביהודה ושומרון החמאס והג׳יהד האיסלאמי עסוק באימון ובהתחמשות. אם לא נתקוף ללא רחם את קיני הטרור עלולה להיפתח רעה על ישראל. מצופה כי אלוף הפיקוד יעשה שימוש בסמכותו ויהרוס וילאים בתים ורכוש כחלק מהרתעת אויבינו. לצערי הקונספציה של צמרת צה"ל לא השתנתה במאום".

ח"כ לימור סון הר מלך אמרה בדיון: "אין הלימה בין האיום שיש ביהודה ושומרון לבין הפעילות בשטח. ההגנה אינה מספקת, והיא לא השינוי שנדרש בעת פיקוח נפש. המעבר מהגנה להתקפה הוא זה שנדרש ונצרך. המחבל שביצע אתמול את פיגוע הדריסה בו נרצחו שני חיילים קדושים הסגיר את עצמו לרשות הפלסטינית שם הוא יקבל קצבה גדולה, וכבוד גדול. זה 'הפרטנר' רוצח וטרוריסט ואותו צריך להשמיד".

היא הוסיפה: "הייתי רוצה להבין מהי מדיניות פתיחת המחסומים? מדוע הקונספציה שהתרסקה בעזה לפיה אם רק ניתן להם לעבוד בישראל הם לא יפנו לטרור קיימת עדיין ביו"ש? כיצד ייתכן שיש צעדות חמושים בשכם ג׳נין וטול כרם? טיל אחד על צעדה ותהלוכה של מחבלים חמושים תעשה את העבודה ותחסוך לנו הרבה סבל".

יו"ר סיעת הימין הממלכתי ח"כ זאב אלקין אמר: "צה"ל היה פעיל וגייס הרבה כוחות בסמוך ל-7 באוקטובר. אך מאז באופן טבעי ישנה מגמה של ירידת המתח ושחיקה של הכוחות. בנוסף מתנהל תהליך מטריד, דווקא בתחילת הלחימה הפעולה בעזה יצרה הרתעה נגד החמאס. אבל כל יום שעובר בדשדוש בעזה מוריד את הרתעת החמאס וארגון הטרור מתחזק ומראה יותר תעוזה, גם ביו"ש. אני חושש שהמצב יסלים לאור זאת, יש קשר בין הזירות ואסור להכנס לשאננות".