נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
נשיא רוסיה ולדימיר פוטיןצילום: רויטרס

סוכנויות הביטחון ברחבי אירופה נכנסו לכוננות לאחר שבשבועות האחרונים נרשם גל שריפות וחבלה במתקני תשתית חשובים בכמה מדינות ביבשת.

מדובר בין היתר במדינות הבלטיות, גרמניה, בריטניה ועוד.

החשד הוא כי מי שעומדת מאחורי גל השריפות והחבלות היא רוסיה, במסגרת המאמץ לעצור את משלוחי הנשק ממדינות המערב לאוקראינה וליצור תמונה של התנגדות גוברת בתוך אירופה לתמיכה באוקראינה.

חוקרים שבדקו את מקור השריפות שפרצו בשבועות האחרונים בלונדון, בקניון גדול בוורשה בירת פולין, בחנות "איקאה" בליטא וכן כתובות נאצה אנטישמיות בפריז, טענו כי יתכן ו"גורמים זרים עומדים מאחורי המעשים האלו".

למרות שעדיין לא נמצאו ראיות לכך שהמעשים היו מתואמים ובוצעו על ידי מדינה או גורם זר באופן מכוון, בשירותי הביטחון באירופה מאמינים כי מדובר בחלק מניסיון של מוסקבה לערער את היציבות במדינות המערב התומכות באוקראינה.

ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, חשף בשבוע שעבר כי שירותי הביטחון הפולניים עצרו תשעה בני אדם בחשד לביצוע מעשי חבלה בהוראה ישירה ממוסקבה.

שר ההגנה של אסטוניה, האנו פבקור, אמר בבריסל כי "הם (רוסיה) ביצעו פעולות דומות באסטוניה. הם שכרו 10 אנשים שיתקפו את המכונית של שר הפנים ומכונית של עיתונאי. זו התנהגות נורמלית של רוסיה. אנו מצטערים לומר אבל אנו צריכים להבין שרוסיה יותר ויותר תוקפנית כלפי מדינות אירופה וגם מדינות נאט"ו".

בגרמניה נעצרו בחודש שעבר שני אזרחים גרמנים-רוסים בחשד כי תכננו פיגועי תופת, לרבות בתוך בסיס צבאי. בצרפת חוקרים כעת האם כתובות גרפיטי אנטישמיות שצוירו על אנדרטת השואה בפריז בשבוע שעבר בוצעו בהוראה של שירותי הביטחון הרוסיים.