החממות שהפכו מסתור למחבלים
החממות שהפכו מסתור למחבליםצילום: מחלקת ביטחון גן נר

הירי על יישובי הגלבוע לא חדש, אבל אולי כעת הוא מתחיל להסתנן לכותרות. אמיר אפללו, יו"ר הישוב גן נר שספג וסופג ירי מג'נין, חבר פורום 'הנני', מספר על ההתמודדות והחששות בישוב.

אפללו מספר כי מאז השבת האחרונה ספג הישוב שלושה אירועי ירי, ולמעשה מדובר בזיהוי מדויק של המועד בו צומצמה כיתת הכוננות מארבעים לוחמים לארבעה. בתקופה בה הייתה כיתת כוננות מורחבת לא היה ולו ירי אחד לעבר הישוב, הוא מספר ומציין כי זה מכבר התריע רבש"ץ הישוב מקיומן של חממות בפאתי ג'נין שבהן משתמשים המחבלים כדי להתקרב אל הישוב, להתמקם בתוכן ומשם לירות לעבר הישוב.

הרבש"ץ, אומר אפללו, ביקש להוריד את החממות, אך אם עד השביעי לאוקטובר לא זכה כלל למענה, הרי שמהשביעי לאוקטובר נאמר לו שוב ושוב שהנושא בטיפול, אך בפועל לא קרה דבר והחממות שמהוות מסתור למחבלים נותרו במקומן.

עוד מציין אפללו כי באחרונה נפתח מחסום ג'אלמה לתנועת ערבים ישראלים הרוכשים סחורה ומתקנים כלי רכב בג'נין, תנועה שהפכה ארבעה ישובים, ערבים ויהודים, לנתונים במצור. להבנתו כאשר המחבלים בג'נין רואים את פתיחת המחסום הדבר מחזק בהם את ההבנה שהכוננות הישראלית ירדה והתוצאה היא אותו ירי שסופג הישוב.

"הם מבינים מתי יש ארבעה חיילים ומתי ארבעים וכשפחתה כיתת הכוננות מארבעים לארבעה התחילו אירועי הירי", הוא אומר ומדגיש כי הארבעה אינם יכולים לתת מענה רחב והיקפי סביב הישוב. בעוד כיתת כוננות של ארבעים הייתה מבוססת משמרות ומאפשרת חלוקה לגזרות במקרה חירום, ביצוע סיורים, תפיסת שערי הישוב ועוד, ארבעה לוחמים בצו 8 אינם יכולים לתת מענה שכזה.

"עד עכשיו כשאמרנו שאנחנו יכולים להיות השביעי לאוקטובר הבא, ושאלנו למה הורידו את כיתת הכוננות לארבעה, אמרו לנו שזו החלטה של מערכת הביטחון. לא קיבלנו תשובות לשאלה מה גרם להחלטה הזו".

אנחנו שואלים את אמיר אם מעסיקה ומטרידה אותו ואת התושבים בהיבט המקצועי ביטחוני המחשבה שישנם מי שמדבר על ג'נין כחלק ממדינה פלשתינית, כזו שתחומש בציוד הרבה יותר מסוכן ומדויק ותהווה איום משמעותי בהרבה מירי מקרי. "אלו שאלות קשות שאין לי תשובה עליהן", הוא אומר. "הישוב שלי הוא כי טוב בעולם. בחיים לא שמעתי שרוצים להקים שם מדינה פלשתינאית".

ובכל זאת, אנחנו מציינים בפני אפללו כי יש לא מעט גורמים בזירה הפוליטית שמבקשים להקים מדינה פלשתינית שג'נין היא חלק ממנה, ולמדינה שכזו צה"ל לא יוכל להיכנס והחימוש כאמור יהיה משמעותי בהרבה. הוא משיב על כך ואומר שאינו מכיר את הנתונים הללו, אך "אם זה נכון זה יהיה אסון. אני לא נכנס לפוליטיקה, אבל זה מטריד מאוד. אם אני מסכן על בסיס יומיומי 734 משפחות, מעל 3000 נפשות, זה בהחלט מטריד אותי".

עוד אנחנו שואלים את אפללו אודות שיתוף הפעולה אם קיים כזה בין ישובי הגלבוע הנתונים לאיום הירי, והוא מספר על אינטראקציה תמידית בין הישובים "ואם לא יהיה מנוס נצטרך לבצע דברים כמו חסימות כבישים, מחאות ועוד. לא נהיה השבעה באוקטובר הבא. אנחנו ממש על הקצה".