שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

סוג ב'

ירי המחבלים על ישובים בשרון ובגלבוע אכן מטריד ומקומם. חייבים לשים סוף לתופעה הזו ולהבין את ההשלכות שלה, אבל כדאי גם לתהות איך זה שירי לאורך שנים רבות (מאוד) על ישובים בתוך יהודה ושומרון (תתקשרו לתושבי פסגות, עשאהל, בית אל, מבוא דותן, שקד, קרית ארבע ועוד ועוד ועוד ותשמעו מה יש להם לספר לכם על זה) מתרחש, פוגע בבתים ובחצרות, הופך לפס קול יומיומי עבור ילדים בגילאי שנתיים ושלוש, מעת לעת גם פוגע ופוצע, אבל שום דבר מזה לא חדר את השריון האטום של התקשורת שלנו. מסתבר שיש אנשים שאפשר לירות עליהם וזה לא מעניין אף אחד.

כשהתקשורת רוצה שקט

כשהעיתונאי יואב יצחק חושף באתר האינטרנט שלו שאביחי מנדלבליט העביר מידע לאפי נווה על חקירות נתניהו, בניגוד לחוק, אין הרבה ברירות, אם מדובר בשקר, מנדלבליט חייב לתבוע את יואב יצחק כדי לנסות ולהחזיר משהו מהאמון במערכת המשפט, ואם זו אמת, אותו מנדלבליט חייב הסברים בבית המשפט.

כאשר בשיחות שאותן חושף יואב יצחק (טוב, למען הפרוטוקול נוסיף לכאורה, לכאורה חושף), מנדלבליט קובע שכל עניין המתנות הוא לא עילה לחקירה כי אין כאן בכלל עבירה, ובסוף מחליט, כנראה בגלל לחצים, לפתוח בחקירה, שוב אין הרבה ברירות, אבל הפעם אין הרבה ברירות לתקשורת: או שהופכים את זה לכותרות ענק ומודים שמדינה שלמה טורללה כאן לשווא, רק כחלק מקמפיין להפלת ראש ממשלה, ושהדבר המתועב הזה עלה במחיר אדיר של מערכות בחירות, חוסר יציבות פוליטי ומדיני, החלשת מעמדה של ישראל ואולי גם מעבר לכך, או שאף אחד לא מדווח על זה כי גם מערכות התקשורת הן חלק מאותו קמפיין. לא מכיר הרבה ברירות אחרות.

מה עדיין לא ברור?

לא מעט ירי בוצע השבוע לעבר ישובים בשרון ובגלבוע על ידי מחבלים שנשבעים למחזר את אירועי השבעה באוקטובר גם במרכז הארץ ובכל מקום בו חיים יהודים. מה עוד צריך לקרות כדי שנבין כולנו, אבל כולנו, למה בדיוק תשאף תחתור ותפעל מדינה פלשתינית ואיך ייראו חייהם של למעלה משמונים אחוזים מאזרחי ישראל במידה ותוקם כאן מדינה שכזו, מחומשת, מאומנת, מוכרת, כזו שחותמתה על הסכמי שיתוף פעולה ביטחוניים עם מדינות מוסלמיות אחרות (וכולנו יודעים איזה מדינות אלה), שכל קני התותחים, הטנקים והטילים שלה יהיו מכוונים אל מרכזי האוכלוסייה שלנו? מה עדיין לא ברור? המרחק הגיאוגרפי? הכוונות שמרוחות מעל כל קיר? הרצונות והשאיפות? תגידו מה לא ברור וננסה להסביר מחדש.

דברו תכל'ס, בלי פוליטיקות ושנאות

נו, אז התנגדתם בסערת רגשות דרמטית כל כך לרפורמה המשפטית כאילו היא זו שתביא לקיצה של המדינה. יפה מאוד. הפכתם את המדינה, ניסיתם להרוס את הכלכלה, ניסיתם לפרק את הצבא, וכל זה כי הרפורמה הזו היא אסון כל האסונות.

עכשיו תגידו את האמת, כשאתם רואים נשיא בית משפט מחוזי לשעבר נכנס לחקירה, כשרואים יו"ר לשכת עורכי דין נכנס ולא לראשונה לחקירות, כשאתם שומעים הקלטות, רואים תיעודים ומבינים איך מתמנים כאן שופטים, כשעסקי 'מנה אותי ואסדר לך' נחתמים בשיחות טלפון מביכות ובקריצות עיניים בקוקטיילים סגורים אפופי עשן סיגרים, אתם בטוחים שלא צריך כאן שום רפורמה? עיזבו ימין או שמאל, עיזבו את השנאה שלכם לביבי, דברו מקצועית, כמו שזה נראה עכשיו, זה מוגדר אצלכם דמוקרטיה?

מה יותר חמור ממה

מה שמדאיג בסיפור התבטאותו של יאיר גולן הוא גם התגובה שלו כשקבע שהניסיון של מכונת הרעל ושופריו של ראש הממשלה "הכושל בהיסטוריה" להדביק לו קריאה לסרבנות אינה אלא מניפולציה זולה.

מטריד לקרוא את תגובתו של גולן, כי זה או שהוא לא מודע למה שהוא אומר והוא באמת חושב שקריאה לאנשים להפסיק לשרת במילואים עד שלא תיפול הממשלה, היא לא סרבנות, (ואז סתם מסקרן לדעת איך הוא מגדר את דבריו), או שהוא חושב שכולנו אהבלים, ולא ברור מה יותר חמור ממה.

תעלומה

יש תעלומה לא ברורה בפוליטיקה הישראלית. אשמח להסברים ממוחותיכם המבריקים:

השר גדי אייזנקוט נכנס בראש הממשלה חזיתית וקובע שהוא מפריח הבטחות ללא ביסוס ושהמלחמה צריכה להסתיים בהתקפלות ישראלית מפוארת, השר בני גנץ מציג לעולם ולעם מדיניות לעומתית לזו של ראש הממשלה ואפילו מניח בפניו אולטימאטום מאיים, יו"ר סיעת 'המחנה הממלכתי', ח"כ פנינה תמנו שטה, מגישה חוק לפיזור הכנסת. ועכשיו נשארה השאלה: מה הם עושים בתוך הממשלה? למי בדיוק תורמת נוכחותם בתוך הקואליציה כשאפילו מראית עין של איזו אחדות מאולצת הם לא מצליחים להראות? הם הרי אופוזיציה לכל דבר, אז מה קורה כאן? סתם כך הם מאיישים את הכיסאות המכריעים ביותר את התנהלות המלחמה? בזכות מה?

אדוני ראש הממשלה, השאלה הזו מופנית בעיקר אליך. אתה אולי מוחל על כבודך ומוכן לספוג ירי בתוך נגמ"ש הקבינט, אבל יתכן מאוד שהירי הזה עולה לנו גם בחיי אדם בשדה הקרב. אם הם אופוזיציה שיישבו באופוזיציה. לא דחוף לנו לראות סוסים טרויאנים בתוך הקבינט בשעת מלחמה.

שיטת מצליח

כמה וכמה זרי פרחים בצירוף ברכות נלבבות הונחו מן הסתם על מפתן דלתה של רינה מצליח. אחד מן הסתם נשלח ממערך הדוברות של חמאס ששמע את מצליח מגדירה את חיילי צה"ל כקלגסים ויוכל כעת להפיץ את ההוכחה בכל העולם. זר נוסף הגיע ככל הנראה מהג'יהאד האיסלאמי, ואחר הונח שם מן הסתם בשעת לילה מאוחרת בשם תאי BDS מהקמפוסים האמריקאיים שגם הם מתכוונים לעשות שימוש באמירה הזו ושוקלים להפוך אותה לשלט מרכזי בהפגנות הבאות. זרים נוספים נשלחו מלשכת נשיא ברזיל, כמה מנהיגים אירופים וזר אחד שנמצא מתחת לכל הערימה, כנראה שאותו הניחו ראשון, הגיע ממש מטהרן. כולם מאושרים שם מעיתונאית התאגיד שאם היא אומרת שחיילי צה"ל הם קלגסים, אז...

ולנו נותר לתהות למה אנחנו גם צריכים לממן את כל זה. שיממנו את זה הם.

בדד

'שמת לב שאתה גר במקום מבודד?', שאל מישהו את קאטו הזקן שהמהם 'נו, ואז...'. 'ולא מטריד אותך לדעת למה אתה נמצא כאן על הגבעה הזו מבודד מכל הכפר?'. קאטו המשיך להמהם 'נו, למה?'. 'זהה בגלל שאתה כבד. כל הזמן חופר עם הארץ נהדרת הזו. די כבר. תהיה קליל ותראה איך אנשים יבואו אליך'. אפשר היה לזהות התחלה של חיוך בקצה השפתיים של קאטו, 'להיות קליל? שיבואו אנשים? אל תדאג. עכשיו זה אולי נראה להם כבד, אבל יום אחד כל אלה שמחפשים משהו קליל יבינו מה עשתה להם התכנית הזו, וכשהם יחפשו מקום נקי להתחיל מחדש הם יבואו אליי, לכאן, לגבעה', אמר ולפני שהסתובב לדרכו קירב לחישה לאזנו של המישהו 'ואני ממליץ לך לא לחכות עד אז. תפסיק לראות את זה כבר מעכשיו. חבל עליך'.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]