גלית גלבוע
גלית גלבועצילום: יח"צ

"למה לא התחלת ללמוד למבחן הזה כבר לפני שבוע? אתה הרי יודע שעכשיו לא תספיק לעבור על כל החומר בערב אחד, ושוב תקבל ציון נכשל!"

לכולנו יוצא להגיד לילדינו משפטים כאלה - הערות ביקורתיות ושיפוטיות על הדרך שבה הם מתנהלים כל יום. אך האם ההערה הזו אכן תועיל לשינוי ההתנהגות שלהם?

"אנחנו לא יכולים להפסיק להעיר לילדינו על התנהגויות שגויות או התנהלות שצריך לשפר - הלא זוהי מהות החינוך." אומרת מנחת ההורים גלית גלבוע "אלא שכל הערה שנמסרת באופן בלתי מושכל עלולה לפגוע עמוקות בילד ובדימוי העצמי שלו או שלה. מילים לא שקולות יכולות לצמצם את תחושת הערך העצמי שלהם, לערער את ביטחונם הפנימי, ובמקרה הגרוע ביותר - להרחיק אותם מאיתנו רגשית. הדרך בה אנו מעבירים הערות משפיעה לא רק על הרגע הנוכחי, אלא גם על עתידם. הערה פוגענית עלולה להיחרט בזיכרונם, להשפיע על האופן שבו הם תופסים את עצמם ואת יכולותיהם, ואף לעצב את דפוסי היחסים שלהם בבגרותם."

אז איך מעירים לילדים כך שהביקורת תתקבל באהבה ולא רק תיכנס מאוזן אחת ותצא מיד מהאחרת? איך יוצרים בבית שיח בונה ומצמיח?

"בדיוק בעבור זה יצרתי את הכנס 'להעיר באהבה' שיתקיים ביום שלישי הקרוב," מספרת גלית. "מעל 1,500 אבות ואמהות כבר נרשמו למשדר החינמי שיעסוק בנושא הזה שעשוי להיות רגיש במיוחד לרבים מאיתנו: הערות והעברת ביקורת.

כשאנחנו הופכים להורים, אף אחד לא נותן לנו גם את הידע איך לטפל במקרים של התפרצויות זעם וחוצפה, איך להתמודד עם שקרים או התחמקות ממטלות ומה עושים כשהילדים רבים בלי הפסקה - אבל זה לחלוטין אפשרי, וכתוצאה מכך נוצרת בבית אווירה רגועה, מכבדת וחיובית."

המשדר יתקיים ביום שלישי (4.6) בשעה 21:00, בכנס וירטואלי מרתק שיתן כלים מעשיים לפתרון אחד הקשיים שמציקים לכל הורה - איך מעירים לילדים בצורה נכונה, כך שבמקום שהערה תגרום למאבקי כוח עם הילד, זאת תהיה הערה בונה שעוזרת לילד לצמוח ומכוונת אותו אל הדרך הנכונה.

ההרשמה לכנס המרתק והעמוס בתובנות הינה ללא עלות, אך מספר המקומות מוגבל לכן חשוב לשריין מקום כבר עכשיו בלחיצה כאן >>