אל"מ במיל' עודד מרום וקובי פינקלר
אל"מ במיל' עודד מרום וקובי פינקלרצילום: בשבע

בימים אלו מציינים 57 שנה למלחמת ששת הימים. קובי פינקלר מארח את אל"מ במיל' עודד מרום, לשעבר מפקד טייסת 101, טייס קרב ומי שכונה בתואר 'אלוף ההפלות' בחיל האוויר הישראלי.

עודד מספר על שנות ילדותו: "נולדתי דור שלישי בראשון לציון. סבי היה מבוני היקב שם. רציתי להיות חקלאי כמו כל המשפחה, אבל בעודי רשום בפקולטה ברחובות לחקלאות קיבלתי צו גיוס. הורי היו צריכים לבוא לחתום במשרד הפנים, והם חזרו הביתה דמעות בעיניים - הילד שלהם הולך לצבא במקום לעסוק בחקלאות. ב - 1955 התגייסתי והייתי מועמד להיות פרח טייס. הייתי בטירונות מקצועית של חיל האוויר ואחרי קורס טייס בתל נוף. כשהיינו במסע אימונים באוויר לא הבנו למה טנקים שועטים על הגבעות תחתנו, עד שהבנו שפרצה מלחמת סיני - מבצע קדש. בסוף קורס טייס הפכנו לטייסי סילון. טסנו על מטוס בריטי מיושן שהיה אז פסגת הטכנולוגיה... בקיץ 62 טסתי במהירות פעמיים מהירות הקול בשביל לרדוף אחרי מפציצים אטומיים. זו היתה חוויה של טיסה מסוכנת מאוד".

" ב -1967 אחרי שהמצרים איימו עלינו בסגירת מיצרי טיראן והכניסו כוחות מעבר לתעלת סואץ (אחרי שהחזרנו את סיני בתנאי שתהיה מפורזת) - עזר ויצמן שהיה מפקד חיל האוויר ביקש שנכין תוכנית להפציץ את מטוסי האויב בעודם על הקרקע - היו אז קרוב ל- 700 מטוסי אויב. פגיעה קריטית במסלולי המראה וגישה והשמדת מטוסי אויב על הקרקע תיתן לחיל האוויר הישראלי עליונות אווירית - ואז תהיה יכולת חופשית לכוחות היבשה להילחם. תרגלנו פעם ראשונה המראה של 160 מטוסי קרב בגובה נמוך בדממת אלחוט. ב 3 לפנות בוקר ירדנו לטייסת, נכנסנו לחדר תדריכים לתדריך של 7 דקות והמראנו. הייתי אז סגן מפקד הטייסת והבנתי במה מדובר - הצפי היה שחלק מאתנו לא יחזור. התקיפה הפתיעה לחלוטין את המצרים ונחשבת הצלחה גדולה. כל היעדים הושגו ושדות התעופה המצריים הושבתו לחלוטין".

"מבצע מוקד - זו הייתה בעצם הפתיחה של מלחמת ששת הימים. דובר צה"ל הקפיד להגיד שהותקפנו ואנחנו מתגוננים ומטוסינו נלחמים נואשות באויב - בזמן שהייתי כבר בדרך חזרה לארץ. 450 מטוסי אויב הושמדו על הקרקע: כל שדות התעופה של מצרים העלו עשן שחור. נפגעתי מרסיס כי טסים בגובה נמוך - חשבתי לרגע לנטוש את המטוס, אבל זה היה נחשב ממש בגידה. כל מטוס היה יקר ממש כמו ילד שלי. קרטעתי בקושי עד המסלול בחצור, ועד שנחתי - רצו שמועות שאני לא בחיים. במבצע מוקד איבדנו כ-20 מטוסים שהיה כוח משמעותי מהטייסת כולה".

"אחרי מלחמת ששת הימים מוניתי להיות מפקד טייסת 101 - תפקיד שהיה משאת נפש של כל נושא כנפיים בחיל האוויר. מפקד הבסיס ניחם אותי - יש שלום, לא יהיו יותר קרבות. אנחנו הולכים להתפלל בכותל ולטייל בסיני, והמשימה שלך ככל הנראה תהיה לחנך דור צעיר ולהדריך טייסים... אחרי שבוע פרצה מלחמת ההתשה שארכה 3 שנים, במהלכה הגעתי להפלת שלושה מטוסי אויב נוספים".

עשרה ימים אחרי תום המלחמה חיל האוויר הכריז על מטס ניצחון כשכל מטוסי חיל האוויר טסים מצפון לדרום ועוברים מעל הכותל. המראתי מעטרות, אחרי טסו 100 מטוסים, אני מסתכל מלמעלה על השטח שנכבש בחיוך - 'זה שלנו'.

"בשנים האחרונות הטכנולוגיה כבשה את מקום בני האדם. במטוס שלי לא היה שום עזר דיגיטלי לא לכיוון, לא לניווט, לא לקשר. ה -'מצפן' היה חתיכת צנצנת קטנה עם אלכוהול ומשהו ממוגנט שהיה אמור להראות כיוון אבל משתנה עם כל הזזת כנף. כיום המטוסים מעוטרים בכל יקר הטכנולוגיה שקיימת בעולם, בחלקה אנחנו מובילים. הטייס יודע מה קורה 80 ק"מ קדימה, במטה רואים את כל השעונים שלו בתוך המטוס, מה מצב הדלק שלו, הכל דיגיטלי מוקלט מצולם, חשוף ומבוקר".