יאיר גולן: חייבים לתמוך בעסקה - כעתצילום: ערוץ הכנסת

יו"ר מפלגת העבודה, יאיר גולן, נשא היום (שני) בפעם הראשונה נאום בתפקידו החדש בסיעת המפלגה בכנסת.

"הסיעה שלנו בכנסת היא עדיין סיעה קטנה, אבל היא הסיעה הכי נחושה, הכי חרוצה והכי מחויבת למאבק בממשלת ההרס. יש לנו שלוש מטרות חשובות להשגה: עצירת הלחימה המדשדשת ברצועת עזה והחזרת כל החטופים הביתה – מי לשיקום ומי לקבורה, פיזור הכנסת והליכה לבחירות מוקדמות והצבת אלטרנטיבה שלטונית אמיתית – בטוחה בעצמה – נחושה במטרותיה – נאמנה לבוחריה", אמר גולן.

הוא התייחס למתווה לשחרור חטופים שהציג הנשיא ביידן. "בפני מדינת ישראל עומדת עכשיו להכרעה עסקה משמעותית. לראשונה מונחת הצעה ישראלית לשחרור החטופים ועצירת הלחימה. זו עסקה חשובה. זו עסקה שהיה צריך להשיג אותה לפני חודשים ארוכים. כל מי שאוהב את עמו. כל מי שאוהב את ארצו. כל מי שמכיר בערך הרעות ובחובתנו לא להשאיר אף אחד מאחור – כל מי ששותף לערכי היסוד האלה, חייב לתמוך בעסקה, עכשיו ומיד. אם נתניהו ייכנע שוב לגורמים הלאומנים והפשיסטים בממשלתו, הקרע שייווצר בישראל לא יאוחה. שחרור החטופים הוא על כן, עניין של ביטחון לאומי מהמדרגה העליונה ביותר, והוא נוגע בלכידות – בסולידריות הישראלית הבסיסית ביותר – המרכיב החשוב ביותר בביטחון הלאומי של כל אומה".

הוא קרא לקדם בכל דרך את הפלת הממשלה. "אין משימה חשובה ודחופה יותר מאשר הפלת הממשלה באמצעות הקדמת הבחירות. טבח השבעה באוקטובר, המחדל הבלתי פוסק מאז, הכישלון האין סופי, הפליטים, ההפקרה, הוויתור על חבלי מולדת, שיכחת החטופים, הפגיעה בצה"ל, ההפקרות התקציבית, המשיחיות, הלאומנות, הבדלנות וההשתמטות, הניסיון להתנקש בדמוקרטיה, הפגיעה האנושה בחוסן הלאומי וביחסי החוץ של ישראל, הגברת האיום האיראני, יוקר המחיה, הביזוי והשיסוי השיטתי והבלתי פוסק – כולם – כל אחד מהם בנפרד וכולם ביחד – הם כתב אישום חמור וחסר תקדים נגד הממשלה הזו. תהליך ריפוי ישראל וחזרתה לנתיב של בנייה ויצירה, לא יתכנו כל עוד ממשלת האסון הזו מושלת בנו".

גולן גם תקף את מפלגת המחנה הממלכתי. "אין הסבר אחד משכנע, מדוע בני גנץ החליט להיות קולט הברקים, חגורת המגן ותומך הנופלים של הממשלה הכושלת, המסוכנת והגרועה בתולדות המדינה. אין לישראל תקומה בלי השבת החטופים והחלפת הממשלה הרעה בתולדות המדינה".

"אנחנו נחושים להשלים בשבועות הקרובים את הקמת המסגרת הפוליטית הרחבה של המחנה הליברל-דמוקרטי. מפלגת הדמוקרטים תהיה המסגרת הרחבה של האלטרנטיבה השלטונית. אלטרנטיבה נחושה, בטוחה בעצמה, אלטרנטיבה שלא מתרפסת בפני מכונת הרעל, התעמולה , השיסוי וההסתה. אנחנו מזהים תהליכים ומזהים את מי שמוביל אותם, משרת אותם ומשתף עמם פעולה. ידע כל מי שלוקח חלק במכונת הרעל, שאנחנו לא נתקפל לא ניכנע, ולעולם לא נוותר על זכותנו לחיות במדינה שהיא בית לאומי לכל העם היהודי, מדינה חופשית, שוויונית ודמוקרטית. זה החזון, ככה ננצח, ככה ישראל תנצח", סיכם.