ברנדי הירש
ברנדי הירשצילום: ערוץ 7

היכרותי עם מכון פוע''ה החלה לפני כ-24 שנה כשחיפשתי עבודה שמצווה בצידה.

באחד הבקרים, בשעה מוקדמת מאד מצאתי את עצמי במעבדת פוריות במרכז רפואי בצפון הארץ. בימים מעין אלו, למרות העייפות שלעיתים נותנת אותותיה לאחר מספר שעות נסיעה מהמרכז, אוחזת בי ההתרגשות לקראת פגישתי עם הזוג היקר והשליחות הטמונה בה.

תפקידי כמשגיחה הינו קריטי מאוד לזוגות מאותגרי הפוריות הנמצאים במסע המורכב להבאת ילד לעולם. זהו תפקיד רגיש ביותר אל מול הזוגות החווים התמודדויות קשות, החל מהשותפות בפרטיותם האינטימית וכלה במורכבויות הרפואיות והרגשיות הבאות לפתחם בעל כורחם.

אני מעיינת במסמך שבידי, פרטים יבשים של שמות, אך העיקר חסר מן הספר. מדמיינת בעיני רוחי את שנאלצו לעבור עד הגעתם לרגע משמעותי זה. בכל שנותיי כמשגיחה אני משתדלת לזכור, כי עבורם הליך זה מלווה בחששות רבים מחד ובתקוות גדולות מאידך. מהרהרת אם 'לעת כזאת הגעתי למלכות'...

האחות במחלקת הIVF קוראת בשם הגברת המועמדת לטיפול, לתדהמתי קמו ממקומן שתי נשים בעלות חזות שונה אך שמן זהה! "מי הזמינה השגחה של מכון פוע''ה?", שאלתי בדריכות. קמה אישה צעירה בהיסוס, מופתעת כי לצידה אישה אחרת בעלת אותו השם. "כמה טוב שהזמנו השגחה", הפטירה בלחש. טעות פרשיית החלפת העוברים העגומה פגעה בי, כמשגיחה, בבטן הרכה והרגישות שלי גבוהה מתמיד. האישה צעדה לעברי בצעדים איטיים ובפנים חתומות. רכבת ההרים הרגשית ניכרת על פניה.

לפני הפעולה הכירורגית אני מבקשת לשוחח מעט עם בני הזוג. חלקם פותחים את סגור ליבם וחלקם מעדיפים לשמר את החוויה כאישית ללא מעורבות זר.

אני לצידם בהכלה מלאה, תמיכה ועידוד. אין ספק שהניסיון והידע הרב שצברתי במהלך השנים מהווים גלולת הרגעה לזוג בים הקשיים. שמה לנגד עיני את הצורך של הגעתם לתהליך זה חדורי מוטיבציה ומלאי אופטימיות, כי יש מקום לנפש שלא יסולא בפז. אין כאן מקום לטעויות אנוש חלילה, ועיניי, הן זוג עיניים נוסף בבחינת 'הרואה ואינו נראה'.

הצוות המיומן והאימבריולוגית המקצועית ממלאים תפקידם נאמנה. האחריות גדולה והעיניים נשואות לכולנו. החידושים הרפואיים כיום מאפשרים לנו להגדיל את טווח ההשתדלות ולהתפלל לטוב. אני נדהמת בכל פעם מחדש מהפעולה המופלאה הנעשית במבחנה או בצלחת הפטרי, שבקרוב בע''ה תהפוך לעובר.

על-פי ההלכה התהליך העדין והמורכב של טיפולי הפוריות מחייב השגחה הלכתית.

המכון מפעיל מערך השגחה המוסכם על כל גדולי הפוסקים בדורנו וזוכה לברכתם. המשגיחות פועלות בתוך המרכזים הרפואיים ובמעבדות הפוריות בארץ ובעולם, ומלוות את התהליך באחריות ובמסירות. הן מאפשרות לזוגות רוגע נפשי ובטחון.

עבורי זו זכות גדולה ושליחות עצומה להיות חוליה בשרשרת הבאת ילדים לעולם.

כשאני נוטלת טופס לאישור שמם, ברגישות גם מבקשת את שמות אימן על מנת להצטרף לתפילות להצלחת המסע. אין לתאר כמה תפילות אצורות במבחנה אחת ...

הכותבת היא משגיחה הלכתית במכון פוע''ה