ד"ר אלי יפה, סמנכ"ל קהילה במד"א, התארח באולפן ערוץ 7 לקראת המופע 'חסידות בקלאס' שייערך בי"ט סיון 25.06 ביוזמת ארגון ידידי מד"א ובו יופיעו בקיסריה יעלו החזן העולמי יצחק מאיר הלפגוט, הזמר שולם למר וכוכב המוזיקה היהודית ישי ריבו - תחת ניצוחו של יונתן רזאל.

"הקונצרט הוא של אגודת ידידי מד"א בישראל ומטרתו היא בראש ובראשונה לומר תודה לצוותים שפעלו בשמחת תורה ופועלים מאז 24/7 בכל רחבי הארץ - ובנוסף כל ההכנסות הן קודש להצטיידות להצלת חיים", מסביר יפה.

להזמנת כרטיסים למופע הגדול לחצו כאן

הוא מתאר כיצד השפיעו אירועי הטבח והמלחמה על הארגון. "חשבנו שהקורונה שינתה את הפנים אבל מד"א של לפני שמחת תורה ומד"א אחרי שונים לגמרי. יש התעצמות ופעילות מאוד אינטנסיבית לענות על האתגרים. מעולם לא נתקלנו במצב כמו שמחת תורה או במשהו שמתקרב לו. גם האסונות הגדולים ביותר במדינה התגמדו ליד הטבח הנוראי הזה ומה שנאלצנו להתמודד איתו ומה שעשו הצוותים באותו יום חג ושבת".

"ביום הטבח נהרגו חמישה אנשי מד"א ונפצעו עוד ארבעה - חלקם טיפלו בנפגעים רבים. ירו עליהם במכוון על מנת לפגוע בו. עוד 14 אמבולנסים ניזוקו מתוך מטרה לנטרל את היכולת שלנו לטפל בפצועים. מהמסמכים שקיבלנו הייתה להם תוכנית להשתלט על נקודת מד"א בשדרות ולעצור את האפשרות לסייע לפצועים", מציין יפה.

לדבריו, "הצוותים טיפלו בנפגעים מהדקות הראשונות - עוד לפני השעה שבע בבוקר. הבעיה הייתה בפינוי - כי המחבלים סגרו את כל הצמתים וירו בכל מי שעבר. נאלצנו להביא אמבולנסים ממוגנים מיהודה ושומרון כדי להיכנס לשטח - כי בדרום היה אמבולנס ממוגן אחד בלבד. איש לא חשב שנזדקק ליותר".

הוא מוסיף כי "סמל מגן דוד אדום הוא סמל הגנה. באמנת ג'נבה מצוין שאסור לפגוע באנשי הרפואה. אבל למחבלים לא היה שום חוק והם רצו לפגוע באנשינו. זה עניין שטלטל אותנו ומטלטל עד עצם היום הזה" .

הפקת הלקחים החלה כבר מיום הטבח ונמשכת עד עצם היו הזה. "עוד באותו יום, המנכ"ל התחיל בהיערכות לתרחישים הרבה יותר גדולים, ובשבע בבוקר הוא חשב על אפשרות שתתפתח זירה בצפון. גייסנו הרבה מאוד אמבולנסים ממוגנים ורגילים, ניידות לטיפול נמרץ, רכבי תגובה מהירה, גייסנו עוד כ-2,500 מתנדבים, התחלנו בפרויקט 'מגן' להכשרת צוותים בשכונות וביישובים לעזרה רפואה ראשונית ומתקדמת כדי שיוכלו לטפל בנפגעים אם יהיו מבודדים ונתקשה להגיע לחלץ אותם".