ח”כ עמית הלוי, הליכוד
ח”כ עמית הלוי, הליכודצילום: ערוץ 7

המתווה שפורסם בימים האחרונים לעסקה להשבת חטופים ואושר על ידי גורמי הממשלה כולל תנאים בלתי מתקבלים על הדעת ועל המצפון, שיש בהם משום הכרה בתבוסה מול חמאס וסכנה חמורה למדינת ישראל ולאזרחיה.

בניגוד למתווה העסקה הקודמת, שלפיו ישוחררו מעל שמונים חטופים חיים בתמורה להפוגה של שמונה ימים, המתווה הזה בכל סעיפיו מצביע על הידרדרות בעמדת ישראל מול אויביה הרצחניים. מעבר לכך, יש בו הסכמות שחוצות את הקו האדום, שנחקק בדם חיילינו ואזרחינו, אותו אסור בשום אופן לישראל לחצות, ואני וחבריי לא ניתן לכך יד לעולם, כפי שאסביר להלן:

1: החזרת האוכלוסייה לצפון רצועת עזה: הסכמה זו פירושה כיבוש מלא ומחודש של צפון הרצועה על ידי חמאס, ביטול כל ההישגים שהשיגו כוחותינו בשמונת החודשים האחרונים במסירות נפש עילאית באזור זה וביסוס הכוח של האויב במקומות אלו מעל ומתחת לקרקע. המשמעות המעשית של הסכמה זו היא הפסקה מוחלטת של המלחמה, ולא רק לזמן הקצוב כנכתב במתווה, כיוון שלשם הסרת האיום וחזרה למצב הנוכחי, נידרש להתחיל את המלחמה מההתחלה, כאילו לא הייתה. זאת עם כל המשמעויות הנגזרות מכך: גיוס מאות אלפי חיילים, שימוש באמל"ח הדרוש וכל המאמצים הבין־לאומיים, והשלכות כלכליות וחברתיות שיהיו קשות עד בלתי אפשריות. זה בלתי מתקבל על הדעת, זה לא יקרה בפועל, ולכן התוצאה של הסכמה זו היא למעשה הפסקת המלחמה, ולכך, כפי שנוהג ראש הממשלה לומר ובצדק, אין להסכים לעולם.

2: יציאת כוחות צה"ל מהאזורים המאוכלסים: זו אינה יציאה כי אם נסיגה של כוחותינו לתכלית אחת - שיקום כל היכולות הצבאיות והשלטוניות של האויב וחזרתו לעמדות התקפה על עוטף עזה ועל כל רחבי המדינה. המשמעות הנוספת של צעד זה היא קריסת ההרתעה הישראלית במזרח התיכון. נסיגה זו תאושש את תפיסת ישראל כקורי עכביש אצל כל אויבינו. היא תביא להאדרה של האסלאם הרדיקלי גם בקרב ערביי יהודה ושומרון וערביי ישראל, והלקח העיקרי שיילמד מנסיגה כזו הוא כי חטיפת אזרחינו היא נשק יעיל שמביא להכרעה אסטרטגית של ישראל.

3: הפסקת המלחמה למשך שישה שבועות: בניגוד למתווה הקודם, להפסקה ארוכה כזו יש משמעויות דרמטיות לעצירת התנופה של צה"ל, ליכולת השיקום של האויב, להתפוררות רוח הלחימה של חיילינו ולהגדלת הלחץ הבין־לאומי העצום שיבוא אחרי ההפסקה כדי להמשיך אותה. יתרה מכך, על פי המתווה שפורסם, לאחר שישה שבועות אלו יתחיל פרק נוסף של משא ומתן שבו לא תהיה פעילות מלחמתית. פרק זה מטבעו יימשך חודשים ארוכים, בדיוק כפי שעיכבנו בחודשים האחרונים את פעילות המלחמה בגלל המגעים להשגת מתווה. זו הדינמיקה המוכרת במשא ומתן הזה, וכך יקרה גם אחרי ההפסקה, והיא תהפוך לסיום המלחמה.

יש במתווה הזה דברים נוספים חמורים ביותר, כמו הוויתור בפועל על שאר החטופים בהסכמה לשחרור חלקי, שחרורם של מאות מרצחים שיחזרו עטורי ניצחון לבתיהם ביהודה ושומרון, וכפי שהוכח בעסקת שליט, הם יגרמו להעצמה של גלי הטרור, שכבר כיום נמצאים בשיא.

שלושת הדברים המהותיים שציינו לעיל מחייבים שלילה מוחלטת של המתווה על הסף. לכן פניתי לחבריי לסיעה להצטרף לדרישה כי המתווה יידחה על ידי הממשלה, וצה"ל יונחה להרחיב ולהעצים את מלחמתו באויב, עד להשגת כל היעדים שקבעה הממשלה. לא נוכל להסכים שמתווה כזה יעבור בקואליציה שאנו חברים בה.

הכותב הוא חבר כנסת מטעם הליכוד

***