ניקי היילי בכותל המערבי
ניקי היילי בכותל המערביללא קרדיט צילום

במהלך השבוע הקודם ליוויתי את חברתי, ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית לשעבר באו"ם ומועמדת לראשות המפלגה הרפובליקנית לשעבר, בביקורה בישראל. הביקור היה משמעותי ומלא בתוכן, והתמקד בהבנת המציאות המורכבת שישראל מתמודדת עימה בחזיתות השונות מאז הטבח הנורא שביצע חמאס באזרחי ישראל בשבעה באוקטובר.

במהלך הביקור, היילי ביקרה בכמה אתרים בעלי חשיבות היסטורית, ביטחונית וחברתית. היא נפגשה עם נציגי הקהילות המקומיות, מפקדי צה"ל ומנהיגים פוליטיים. בכל מקום שאליו הגיעה, היא הביעה את התמיכה הבלתי מתפשרת שלה בישראל והדגישה את החשיבות של העמידה האיתנה של מדינת ישראל אל מול האיומים הביטחוניים.

ביקרתי עם היילי בעוטף עזה וביישובי הדרום, שם נפגשנו עם התושבים ועם הניצולים מהטבח הנורא בשמחת תורה ונחשפנו לכאב הגדול שמלווה את אלו שאיבדו את קרוביהם ואת אלו שקרוביהם חטופים במנהרות חמאס בעזה. בכל מקום היה אפשר לראות איך השגרירה היילי מתחברת לכל תושב ותושבת שהיא פוגשת ואת ההזדהות העמוקה שלה עם האסון הלאומי שלנו. בסיור שערכנו בגבול הצפון שמעה היילי סקירות מקיפות מבכירים בצבא על אודות החזית הצפונית ועל האתגרים שישראל ניצבת מולם. אני בטוח שעם חזרתה לארצות הברית היא תעביר את המסרים החשובים האלו לציבור האמריקני. חשיפתה למציאות היומיומית של התושבים בדרום ולהתקפות חיזבאללה בצפון העניקו לשגרירה היילי הבנה עמוקה יותר של האתגרים הביטחוניים האדירים שישראל מתמודדת עימם. לשגרירה היילי היה חשוב להגיע גם לשומרון כדי להבין באופן בלתי אמצעי את החשיבות האסטרטגית של היישובים שם לביטחון ישראל.

בחזית מול הטרור הדיפלומטי

את הקשר והמחויבות העמוקה של ניקי היילי לביטחונה של מדינת ישראל אני מכיר היטב, עוד מהכהונה המשותפת של שנינו באו"ם. השגרירה היילי דאגה תמיד לעמוד לצידה של מדינת ישראל במועצת הביטחון של האו"ם ובלמה כל ניסיון לפגוע בישראל דרך מועצת הביטחון. לשגרירה היילי היה חלק חשוב בהחלטתו של הנשיא הקודם טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. יחד עם היילי פעלתי להעלות את נושא האפליה של ישראל באו"ם, כולל ההטיה במוסדות כגון המועצה לזכויות האדם של האו"ם והארגון לחינוך, מדע ותרבות של האומות המאוחדות (UNESCO). היילי תמיד הייתה לצידי בחזית מול הטרור הדיפלומטי של המשלחת הפלשתינית והמאבק ב־BDS. שיתפנו פעולה במאמצים להוקיע את הטרור הפלשתיני שמבצעים ארגונים פלשתיניים והעלנו את הנושא לסדר היום הבין־לאומי. ניקי תמכה תמיד במאבק שלנו בתנועת ה־BDS ופעלה להציג בארצות הברית ובעולם כולו את הנזק שהיא גורמת לישראל. הפעילות המשותפת שלנו באו"ם חיזקה את מעמדה של ישראל באו"ם ובזירה הבין־לאומית והובילה לצעדים מדיניים משמעותיים שהשפיעו על המדיניות כלפי ישראל.

אחת ההצהרות העיקריות והחשובות של היילי, במהלך ביקורה בישראל, בכל מפגש עם בכירים בדרג המדיני או הצבאי ואף במהלך המפגשים עם חיילים ואזרחים, הייתה: "תגמרו את העבודה, תחסלו את חמאס". היילי הדגישה בכל הזדמנות כי ישראל צריכה לעשות מה שנכון לה ולפעול בהתאם לאינטרסים שלה, ללא התחשבות בלחצים בין־לאומיים, שהם בגדר "רעשי רקע", כדבריה. היא אמרה במפורש: "תעשו מה שצריך כדי לנצח". זה היה מסר ברור וחזק, שבמצב המאתגר שבו נמצאת ישראל בזירה הבין־לאומית מעניק נדבך חשוב של לגיטימציה לפעולותיה של ישראל.

לאורך כל הביקור העניקה היילי תמיכה בלתי מסויגת לציבור הישראלי. היילי חיזקה את תושבי ישראל ועודדה את הרוח הלאומית להמשיך עד הניצחון. במהלך ביקוריה באזורים השונים ובפגישותיה עם אזרחים, היא הביעה תמיכה והערכה עצומה למאמצים של האזרחים והחיילים. המסר שלה היה ברור – ישראל נלחמת את מלחמת הטובים נגד הרעים. המוסר נגד הרוע. הניצחון הזה חשוב לכל העולם המערבי. המערב נאבק על הצדק מול כוחות של רוע. יש להמשיך במאבק הצודק הזה עד להשגת הניצחון המוחלט. העם הישראלי לא עומד לבד במערכה הזו.

קול אנושי חם ותומך

את ביקורה בישראל חתמה השגרירה היילי בירושלים. יחד עם משפחתה ביקרה בעיר דוד, בכותל המערבי ובעיר העתיקה. היה ניתן לראות את ההתרגשות על פניה כאשר נחשפה לממצאים היסטוריים שנתגלו לאחרונה בחפירות הארכאולוגיות בעיר דוד, שמעידים על הקשר ההיסטורי שבין עם ישראל לארצו. למרות קוצר הזמן היה חשוב להיילי לבקר גם בכותל המערבי ולהתפלל שם. באוזני רב הכותל היא הדגישה שבכל ביקור בישראל היא תמיד תגיע לעיר דוד ולכותל המערבי, מאחר שזהו חלק בלתי נפרד מהמורשת ומהקשר האישי שלה לישראל.

ביקורה של ניקי היילי בישראל היה בעל משמעות עצומה וזכה לחשיפה בין־לאומית. התמיכה הברורה שלה בישראל והמסרים שהעבירה חיזקו את הקשרים בין המדינות ועזרו לשדר לעולם את המסר החשוב של צדקת המאבק הישראלי. היילי תהיה שגרירה טובה של ישראל בארצות הברית ובכל מקום ותפקיד שתהיה בהם. אני מודה להיילי על ביקורה ועל תרומתה להעלאת המודעות למצב בישראל. הביקור שלה היה השראה וחיזוק משמעותי למדינה ולעם, ואנו נמשיך לפעול במלוא העוצמה למען ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל. הברית האיתנה בין ישראל לארצות הברית, הנתמכת על ידי מנהיגים כמו היילי, היא מפתח להמשך השגשוג והיציבות באזור ובעולם כולו.

מעבר לכל המסרים והתמיכה המרשימה, היילי הצליחה להביא קול אנושי וחם, שהפגין הבנה ואכפתיות כלפי המאבק הצודק שלנו. הביקור שלה היה עדות לכך שהקשרים בין המדינות אינם מבוססים רק על אינטרסים משותפים, אלא גם על בסיס ערכים משותפים של חירות, דמוקרטיה וצדק. אנו מודים לניקי היילי על ביקורה ומצפים להמשך שיתוף הפעולה הפורה והחיובי בין ישראל לארצות הברית.

הכותב הוא חבר כנסת ושגריר ישראל באו"ם לשעבר

***